Woordenspel in Tweede Kamer over rijksdiensten Axelaar vraagt hof om werkstraf na fataal ongeval zeeland j 23 Eis twee maanden cel na ongeval Tourkaravaan dinsdag 15 november 2011 'Het weblog moet een encyclopedie, een vademecum worden van de kerkgeschiedenis in Zeeland' 'Laat mensen in kerken wonen, of er een restaurant in beginnen. Als ze maar niet worden afgebroken' Willem Staat van het weblog Monnikenwerk door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Van de Tweede Kamer mag minister Piet Hein Donner het woord niet meer gebruiken. Zelfs de twaalf steden waar het te gebeuren staat, zijn taboe. De Ka mer wil het niet meer horen. Want in heel Nederland, ook in Zeeland, blijven rijkskantoren. Bas ta. Voor de tweede keer binnen een week sloeg de Kamer gisteren met de vuist op tafel. Laat Zeeland met rust, is de boodschap aan minister Donner (Binnenlandse Zaken). Onlangs wees het kabinet twaalf steden aan waar rijksdiensten wor den geconcentreerd: Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Den Bosch, Breda, Eindho ven en 'Zuid-stad' (Maastricht en Heerlen). Het kabinet wekte de suggestie dat kantoren in andere plaatsen zouden moeten sluiten en dat in Zeeland, Drenthe en Fle voland helemaal geen kantoor open zou blijven. In een apart overleg eiste de Kamer vorige week uitleg van Donner. Want in Zeeland zijn sinds eind jaren ne gentig al 1600 banen verloren ge gaan door het vertrek van rijks diensten. „Het kabinet is op de ver keerde weg", herhaalde Pierre Heij- nen (PvdA) gisteren. „Het is onver antwoord wanneer de Belasting dienst, inspecties en delen van de rechterlijke macht volledig zouden verdwijnen uit Zeeland", betoogde Kees van der Staaij (SGP). Donner repte vorige week al van een 'misverstand' en herhaalde dat gisteren. De bedoeling is om panden die worden gehuurd af te stoten en kantoren waarvan het Rijk eigenaar is, te behouden. In 57 steden (onder meer in Terneu- zen) heeft het Rijk panden in ei door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Over zijn hele lichaam trillend van de spanning, en met bibberende stem kwam een 23-jari- ge Axelaar gisteren in hoger be roep bij het Haagse gerechtshof om clementie vragen. Door de Middelburgse rechtbank was hij veroordeeld tot een jaar celstraf en drie jaar rij-ontzegging wegens schuld aan een dodelijk ongeval in IJzendijke. Bij dat ongeval op 23 augustus 2009 verloor zijn vriend, een 22-ja- rige Terneuzenaar, het leven op de N61 in IJzendijke. Het slachtoffer zat als passagier naast de verdach te. Die zou volgens Justitie veel te hard - en onder invoed - hebben gereden in diens Mercedes. Hij vloog tegen half vier 's ochtends de bocht uit en kwam tot stilstand tegen een talud naast een droge sloot. De verdachte zelf moest door de brandweer uit de auto worden gehaald. Hij had gedron ken en geblowd. Zijn vriend was uit de auto geslingerd en stierf ter plekke. De twee waren die avond wezen stappen en waren in de Cadzand- se disco Joy een viertal andere stap pers (campinggasten) tegengeko men die wilden meerijden. De lif ters zaten allemaal op de achter bank. Een aantal van hen werd gis teren als getuige gehoord. Ze had den onderweg woorden gekregen met de hun gastheer (de verdach te), onder andere omdat deze de weg niet goed leek te kennen en te hard zou hebben gereden: volgens de getuigen tussen de 110 en 150 ki lometer per uur, waar 80 kilome ter per uur was toegestaan. Een meisje klaagde daarover. Toen haar vriend naast haar op de achterbank op zijn van navigatie voorziene mobieltje zag dat ze in middels al bijna bij de camping wa ren, zei hij tegen de chauffeur: „Zet ons er hier maar uit." De ver dachte zou toen boos abrupt zijn gestopt waarna de vier kampeer ders uitstapten. Zij zagen daarna hoe de verdachte wegscheurde, even verderop nog even stopte om de autoportieren beter dicht te doen en toen definief uit het zicht verdween. „Pas later hoorden we wat er daarna is gebeurd", aldus het meisje. De nabestaanden van het slachtof fer hoorden het de volgende zon dagmorgen: hun zoon, enig kind, was dood. „Het was als een slechte droom", schreven ze het hof. Ze kunnen niet meer werken door het verdriet, verdriet dat niet min der maar juist erger wordt, zeggen ze. Ze hebben een psycholoog ge consulteerd. Ook de verdachte werkt niet meer, is inmiddels arbeidsongeschikt be vonden. Hij is in een depressie ge raakt, de problematiek ligt moge lijk zelfs in de psychiatrische sfeer, aldus advocate mr. M. van de Wijn- ckel. „Hij schaamt zich ook vrese lijk naar de nabestaanden toe." De nabestaanden waren er giste ren ook bij, maar wilden tot nog toe geen contact met de Axelaar. De jongeman woont volgens de ad vocate 'geïsoleerd van de maat schappij' bij zijn stiefvader. Ze vroeg het hof om het bij een rij-ontzegging en een taakstraf te laten. Het Openbaar Ministerie (OM) eis te dezelfde straf als door de recht bank was opgelegd. „Verdachte is al eerder veroordeeld wegens rij den onder invloed. Detentie zal verdachte zwaar vallen, maar dat zij zo." Uitspraak op 28 november. door Ad Roos gendom, aldus Donner. „Haal dan de passage over de twaalf concen tratiesteden uit uw brief en praat er niet meer over", maande Ger Koopmans (CDA) de minister. Die zei nog eens dat aanwijzen van 'concentratiesteden' niet bete kent dat het Rijk al zijn diensten al leen daar onderbrengt. Wel is het zo dat in die plaatsen veel en grote kantoren staan. Daardoor is er 'meer flexibiliteit' om uitbreidin gen en inkrimpingen op te van gen. Donner wil dat zo min moge lijk kantoren leeg staan. Dat kost immers geld. Maar de Tweede Kamer vindt dat het woord 'concentratiesteden' arg waan uitlokt en daarom van tafel moet. Donner zegde schoorvoe tend toe de steden niet meer te noemen als de Kamer dat wil. Maar aan zijn beleid verandert hij niets. De komende tijd praat hij met provincies over de plannen. middelburg - Dertig jaar lang reed een 65-Fransman met zijn volgwa- gen van de Franse TV mee in de Tour de France en nog nooit in zijn leven had hij een ongeval ver oorzaakt. Tot vorig jaar op 4 juli bij Rilland. Toen reed hij een 52-ja- rige vrouw uit Drunen, die op een stoeltje in de berm zat, van de sok ken. Op de zitting van de rechtbank in Middelburg eiste officier van justi tie Judith Persoon gisteren een ge vangenisstraf van twee maanden en een rijontzegging van een jaar tegen de man. De zaak werd overi gens bij verstek behandeld. Het was druk, die dag op de oude rijksweg, de N29, bij Rilland. En warm. Het Drunense echtpaar was speciaal naar Zeeland geko men om de Tour de France te bele ven en in de berm vond het een prima plaatsje. Op ruime afstand van de weg, want daar zou het het veiligst zijn. De Fransman had er net 123 kilometer opzitten, was ge spannen en had het warm. Vol gens getuigen reed hij met zijn wa gen in een rechte lijn de berm in en reed daar tegen de vrouw in het stoeltje. Vervolgens botste hij tegen een geparkeerde auto. Met ernstig letsel - losgerukte spieren, een hersenschudding en ettelijke kneuzingen - werd de vrouw naar een ziekenhuis overgebracht. De chauffeur zei, plotseling in slaap te zijn gevallen en de vrouw pas op het laatste moment in een flits te hebben gezien. De officier trok die uitleg in twijfel, omdat het volgens haar onmogelijk is om 'plotseling in slaap te vallen'. Tot op de dag van vandaag heeft de vrouw erge hinder van het on geval. Van de tourorganisatie heeft zij nooit iets vernomen; van de Franse televisie kreeg ze - mede na mens de chauffeur - kort na het ongeval een bos bloemen. Uitspraak op 28 november. Willem Staat in de hervormde kerk van Nieuw- en Sint Joosland. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 23