hout zeeland 121 Van Nicolaas van Myra tot onze Sinterklaas Werk aan Schouwse dijken is bijna klaar Ondernemerstip Zwembad Fort Zélande wint BRU 9/BRU 6 Beheer breidt uit Nieuwe auto's voor brandweer Kaperkapiteins 3P^ Strijd tegen varkens laait weer op WtÉH|sTEEAN H dinsdag 15 november 2011 Hanm ters zijn stuk voor stuk in creatieve vakken actief Vader en opa waren werkzaam in het metaal. Kerkwervenaar De Vos ging in 2008 in de leer bij de werkplaats voor hout en ambacht De Schrijn in het Utrechtse Langbroek; in 2009 gevolgd door een praktijkop leiding van een jaar, gedurende één dag in de week. Later volgden nog enkele restauratiecursussen. „Nu concentreer ik me even op het afmaken van de werkplaats, maar daarna ga ik met het volgen van opleidingen door. Je raakt nooit uitgeleerd. Ik probeer zo ver mogelijk te komen." Hij is onder meer in (restauratie van) houtsnij werk geïnteresseerd. Zijn werk bij de gemeente Schou- wen-Duiveland heeft hij gaande weg afgebouwd tot drie dagen van 9 uur. Op donder-, vrij- en zaterda gen én in de avonduren is het tijd voor Houtvanu. „Het is mijn inni ge wens daar hele dagen mee be zig te zijn, maar dat is praktisch en economisch gezien niet zo han dig." De Vos verwacht overigens wel met zijn nieuwe vak lekker aan de slag te kunnen. „Ik heb de indruk dat mensen voor reparatie en restauratie van hun meubels best iets over hebben. Het eerste omdat mensen er nog niet aan toe zijn om hun meubels te vervan gen. En het tweede omdat veel meubels ook een emotionele waar de hebben. Wat voor mensen dan toch de doorslag geeft om ze niet weg te doen." Houtvanu 'draait' vanuit de schuur achter de woning van De Vos aan de Ring in Kerkwerve. Daar heeft de meubelrestaurateur, naast het atelier van zijn vrouw, zijn meubelwerkplaats gebouwd. Op een bijzondere plek. Ooit was in diezelfde schuur de werkplaats van de plaatselijke timmerman Cees van Burg gevestigd. Nu legt De Vos zich er toe op het maken, repareren en restaureren van meu bels en andere houten objecten. De grote zaagmachine ontbreekt er niet, maar De Vos grijpt het liefst naar de ouderwetse beitel. „Ik hou wel van dat fijne werk. Mijn echte liefde gaat uit naar het restauratiewerk. Maar meubels ma ken kan ik ook. Dat heb je ook no dig om te kunnen restaureren." www.houtvanu.nl of 06-20272231 De PZC brengt iedere dinsdag nieuws van ondernemers op Schouwen-Duiveland in het onder nemersplein. Wie tips heeft over nieuwe bedrij ven, concepten en uitbreidings plannen kan dat melden via schou- wen-duiveland@pzc.nl. ouddorp - Het subtropisch zwem paradijs van Center Pares Port Zé- lande heeft de bronzen Award ge wonnen in de verkiezing Zwem bad van het Jaar op de Recreatie Vakbeurs in Hardenberg. Om dat feit te vieren, biedt het park tot en met 22 december tien procent korting op de dagtarieven voor het zwembad. Aan de verkie zing hebben 800 zwembaden mee gedaan. Er werden 60.000 stem men uitgebracht. J) www.dagjeportzelande.nl bruinisse - De mosselkweekbe- drijven BRU 6 en BRU 9 hebben de aandelen van het kweekbedrijf Hoogerheide-Elenbaas (BRU 24) overgenomen van de neven Leen en Leo Hoogerheide in Bruinisse. BRU 9/BRU 6 Beheer krijgt daar mee de beschikking over zes extra kweekpercelen in de Waddenzee en acht percelen in de Oosterschel- de. De BRU 6 en BRU 9 werken al meer dan 60 jaar samen. Ook met de neven Hoogerheide was op één kavel in het Mastgat al langer spra ke van gezamenlijke kweekactivi- teiten. De BRU 24, een 35 meter lang schip van een scheepswerf uit Zwijndracht, blijft onder de huidi ge naam Leen Willem in de vaart. zierikzee - Peugeotdealer De No- belpoort in Zierikzee heeft twee nieuwe voertuigen geleverd aan de brandweer Schouwen-Duiveland. Het gaat om een Peugeot 207 Acti ve en een Peugeot Partner bedrijfs auto. JMC Signmakers uit Bruinis se verzorgde de striping. Voor de aanschaf is gebruikgemaakt van de langlopende Europese aanbeste ding die de gemeente voor nieuwe auto's heeft gedaan. De Nobel- poort heeft sinds 2009 al zo'n 20 auto's aan de gemeente geleverd. zierikzee - Margreet Leijdekker geeft in twee bijeenkomsten een le zing gewijd aan de iconografie en symboliek van de heilige Nicolaas in de Oosterse en Westerse beel dende kunst. De lezing met de titel 'Van Sint Ni colaas van Myra tot Sinterklaas' wordt gegeven op maandag 21 en maandag 28 november, in Zierik zee van 20.00 tot 22.00 uur. Leijdekker vertelt over de geschie denis van de heilige Nicolaas van Myra, van zijn geboorte tot zijn dood. Er komen een aantal van de meer dan honderd Oosterse en Westerse legenden en wonderver halen over Nicolaas op iconen en schilderijen voorbij. Er wordt ge sproken over de omzwerving van zijn gebeente, de wonderolie uit zijn botten en over de wijze waar op Nicolaas bekendheid kreeg in het Westen. Onder meer Sinter klaasfeesten in de schilderkunst en de wandschilderingen die te zien zijn in de Nicolaaskerk in Amster dam worden besproken. Al met al een lezing waarbij veel nieuwe kennis wordt opgedaan over een heilige die we van jongsaf- aan kennen. Want sinds wanneer komt Sinterklaas per boot uit Spanje aan en wat hebben baby's in een tobbe met de Goed Heilig- man van doen? De twee avonden kosten 25 euro. Aanmelden via 417839 of 415317. middelburg - Johan Francke geeft donderdag om 16.45 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een lezing over de succesvolle Zeeuwse commissievaart rond 1700. Kaperkapiteins zijn nauwe lijks bekend, terwijl marine-officie ren zoals Michiel de Ruyter als zee helden worden beschouwd. Met 4t\p de beste reisverzekering ■BBMH f: Jsjhrr JT 5. S -r v vn II af JJ. yjüT-,. 4' J yjï 1 JuT-L-Al- 7 <TTJ T Ook de dijkbekleding van de Philipsdam is vernieuwd. foto Ente Breed bruinisse - Projectbureau Zeewe ringen heeft het werk aan de Zeeuwse dijken voor dit jaar gro tendeels afgerond. De laatste hand wordt gelegd aan versterkingen bij Polder Schouwen en Philipsdam Noord. Volgend jaar wordt de dijk bij de Roggenplaat onder handen genomen. Het projectbureau versterkte de steenbekleding van zeven Zeeuw se dijktrajecten. In totaal is de dijk bekleding van ruim 25 kilometer Zeeuwse dijk verbeterd. De oude bekleding is vervangen door nieu we betonzuilen of versterkt met een laag breuksteen die werd inge goten met asfalt. Op 1 oktober wa ren de meeste dijken dicht. Om veiligheidsredenen mag het openbreken van een dijk normaal alleen tussen 1 april en 1 oktober. Buiten die periode is het stormsei zoen. In het stormseizoen mag al leen bij hoge uitzondering ge werkt worden aan dijken, mits de stukken dijk die opengebroken worden, dezelfde dag nog dicht ge maakt worden. Momenteel wordt nog wat afron dend werk gedaan op een aantal dijktrajecten. Het gaat daarbij bij voorbeeld om het plaatsen van trappen voor zwemmers, asfalte ren van onderhoudspaden of het ontmantelen van depots. «tójnnus U B ROM SYMBOLIEK VAN POPPY De klaproos (Eng. 'Poppy') heeft gro te symbolische waarde. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij UW MENING TELT Parkeren op het Havenplein moet 's winters mogelijk blijven. Reageer via: www.pzc.nl/schouwen-duiveland TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Eugène Verstraeten hulst - Brabantse varkensboeren doen een nieuwe poging om mega- varkensstallen met elk 6720 varkens op te richten aan de Rummers- dijkstraat bij Hengstdijk en aan de Kamperweg bij Vogelwaarde. Ze hebben daarvoor bij de gemeente Hulst een omgevingsvergunning aangevraagd. De sluimerende Stichting Regiona le Bestrijding Varkens Invasie (SRB- VI) is ineens weer klaarwakker en slijpt de messen voor de zoveelste juridische strijd rond de roze krul staarten. Twee Brabantse varkens houders voeren al zeventien jaar strijd met de gemeente over de plannen voor varkensmesterijen. De toenmalige gemeente Hontenis- se verleende in 1994 bouwvergun ningen voor de stallen, maar trok die- later in. De varkenshouders pro cedeerden rot bij de Raad van Sta te. Die oordeelde na jaren dat de ge meente Hulst de bouwvergunnin gen opnieuw af moest geven. Naast de bouwvergunning hebben de var kenshouders echter ook een milieu vergunning nodig om te kunnen beginnen met de bouw. De strijd om die milieuvergunning heeft SR- BVI uiteindelijk wel gewonnen, maar de bouwvergunningen liggen er nog steeds. Advocaat Johan van Groningen, die de belangen van de Brabantse varkenshouder verde digt, kondigde in 2008 al aan dat de gemeente Hulst nieuwe aanvragen tegemoet kon zien, als er voor bei de bedrijven Milieu Effect Rappor ren (MER) gemaakt zouden zijn. Die rapporten zijn er nu en dus zijn de aanvragen om een omge vingsvergunning ingediend. Sluit nu meerdere verzekeringen af bij ZLM en ontvang 8% pakketkorting! Meer weten? Kijk op zlm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21