Zeetong groeit 'verbluffend i8| zeeland o—" door werk aan Volkerak Fanfare Onzekere tijden voor popfestivals Vakbeurs voor kerken en kerkgemeenten De ruim 15.000 zeetongetjes die afgelopen zomer zijn uitgezet in de Grote Kreek bij Ouwerkerk, gedijen er erg goed. De vraag is nu of ze de winter overleven en of ze zich kunnen voortplanten. dinsdag 15 november 2011 S Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Hinder voor scheeovaart open repetitie Ma. t/mvr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, wwl jvllwupvhhi __a.qj- door Luc Oggel goes - Het organiseren van een popfestival wordt steeds lastiger. Dat zeggen bestuursleden van mu ziekevenementen in de regio naar aanleiding van het 'omvallen' van Mosselrock in Yerseke. Dat festival trok eind vorige week na twintig jaar de stekker eruit door vooral tegenvallende bezoe kersaantallen en strengere regelge ving. „Ook voor ons is het elk jaar puzzelen en creatief zijn", zegt voorzitter Pierre Bouwens van Stichting Tholen Rockt. Die organi seert het Women in Rock festival, dat zaterdag wordt gehouden. „Dat het lastig is, staat als een paal bo ven water. We draaien nu nog quit te en blijven bestaan is belangrij ker dan geld verdienen, maar op het moment dat je er geld op moet gaan toeleggen houdt het op." Ook Dennis Sommeijer van Klomppop/Straatfestival in Ove- zande zegt 'met samengeknepen billen' af te wachten wat er dit jaar aan subsidie binnenkomt. „Wij zijn nu gezond, maar als de subsi die wegvalt, wordt het zeker voor het Straatfestival een moeilijk ver haal." Conny de Moor van Dijk- rock in Rilland: „Het is absoluut lastiger geworden, zowel financieel als organisatorisch." SPORTVISSERIJ door Joeri Wisse ouwerkerk - Een paar zelfgevan- gen palinkjes mee naar huis ne men, zit er sinds het vangstverbod van 2009 niet meer in voor de le den van Hengelsportvereniging Oosterschelde. Maar met een beet je geluk kunnen de hengelaars van af 2013 na een dagje vissen bij de Ouwerkerkse kreek wel zeetong op het menu zetten. De platvis heeft het namelijk erg goed naar z'n zin in het zoute bin nenwater. Afgelopen zomer wer den er in het natuurgebied bij het Watersnoodmuseum zo'n 15.000 opgeweekte zeetongetjes in het wa ter gekieperd. Vorige week vond de eerste monitoring plaats. De ini tiatiefnemers van het project, Sportvisserij Zuidwest Nederland en Stichting Zeeuwse Tong, spre ken van verbluffende resultaten: gemiddeld zijn de visjes gegroeid van tien naar achttien centimeter. „Echt een uitstekende groei", vindt Emiel Derks van Sportvisse rij Zuidwest Nederland. „Vooraf waren we redelijk sceptisch. We hebben veel ervaring met het uit zetten van vis in zoet water, maar dit hadden we nog niet eerder ge daan. In Ouwerkerk moeten ze zelf hun eten zoeken en bestand zijn tegen predatoren. Vooral de kleintjes worden door paling ge pakt. Maar ook de forellen, die jaar lijks in de kreek worden uitgezet, eten tongetjes. Zo'n vis van zeven tig centimeter heeft geen moeite met een visje van tien centimeter." Daarnaast azen ook de aalschol vers in het gebied op de platvis sen, vertelt Derks. Een derde onzekere factor is het onderwatermilieu. Ook al zijn de kreken verre van zoet; zo zout als zeewater is het ook weer niet. „Het zit ergens tussen brak en zout in", zegt Derks. Groeien doen ze dus. De vraag is nu of ze de winter gaan overleven. Sander Ruizeveld de Winter, on derzoeker bij Wageningen Imares en werkzaam bij Stichting Zeeuw se Tong denkt net als Derks dat ze een goede kans maken. In tegen stelling tot de bassins bij het proef bedrijf nabij Colijnsplaat, kennen de kreken diepe putten. „De men sen die hier al jaren vissen, zeggen dat het water bijna nooit dicht vriest. Bovendien wordt de kreek vanaf onder gevoed door een zou te kwel. En omdat dat grondwater is, geeft het meer warmte." In de vroege lente verrichten de initiatiefnemers van de proef nog een meting. Dat doen ze door op verschillende plekken fuiken uit te zetten en de dieren te meten en te wegen. Emiel Derks: „Na de win ter hebben we complete resulta ten. Mocht het positief uitpakken, dan gaan we onderzoeken of er an dere gebieden zijn waar we tong kunnen uitzetten." Daarbij denkt Sportvisserij Zuid west Nederland aan de binnendijk- se kreken van de Schelphoek nabij Serooskerke en aan de Westkapel- se Kreek. „In Westkapelle speelt bij de hengelsportvereniging de zelfde problematiek: terugloop van leden door het verbod op het vangen van paling." Door het uitzetten van de populai re platvis, hoopt Derks dat een deel van de leden terugkeert. Extra voordeel is dat sportvissers nu ook op tong kunnen vissen als het te slecht weer is om de zee op te gaan. Aan het geregeld uitzetten van platvis hangt echter wel een prijskaartje. „Ik ken niet precies de prijzen van jonge zeetong, maar een tarbot van nog geen tien centi meter kost al één euro." In Ouwerkerk kon het goedkoop, omdat Stichting Zeeuwse Tong de failliete boedel van kwekerij Solea in IJmuiden had overgenomen. „Daar zaten zóveel kleine visjes bij die we zelf niet kwijt konden, dat we een andere oplossing zochten", zegt Ruizeveld de Winter. „Een an der deel van die kleine visjes is uit gezet in het Veerse Meer. Daar gaan we later deze winter de groei monitoren." Uiteindelijk zal het aan de lokale hengelsportverenigingen zijn om af te wegen of de aanschaf van jon ge visjes de moeite waard is, schetst Derks. Mochten de zeeton gen in staat zijn om zichzelf voort te planten, dan wordt die investe ring een stuk interessanter. Ook dat zal in de Ouwerkerkse kreek goed in de gaten worden ge houden. Ruizeveld de Winter: „Als het water twaalf graden warm is, gaat tong paaien. Mis schien zijn ze dit voorjaar al oud genoeg. Anders moeten we tot 2013 afwachten of ze zich in de kre ken kunnen voortplanten." goes - Voor het eerst wordt in Goes de vakbeurs Kerk Gemeen schap gehouden voor beheerders van kerk- en verenigingsgebou wen, kerkgemeenschappen en pas- toraalwerkers in Zuidwest-Neder land en Vlaanderen. Architectenbureau's, restaurateurs en bouwers laten in de Grote Kerk in Goes zien wat ze te bieden heb ben, maar ook muzikanten, koren, boekhandelaren en zorgverleners geven acte de présence. De beurs is te bezoeken op woens dag en donderdag 16 en 17 novem ber. Beide dagen open van 10.00 tot 17.00 uur. Sander Ruizeveld de Winter van Stichting Zeeuwse Tong licht één van de fuiken in de Grote Kreek bij Ouwerkerk. De grootste tong die tijdens de monitoring van vorige week in de fuiken zat was 24 centimeter lang. Gemiddeld waren ze 18 centimeter. Papegaaistraat 8, Goes Tel. 0113 - 230796 www.vandereepe.nl bruinisse - Rijkswaterstaat voert van deze maand tot eind 2012 werkzaamheden uit aan de brug gen en sluizen van het Volkerak- sluizencomplex. De werkzaamheden bestaan uit vervangingen, conserveringsactivi teiten, betonreparaties en regulier onderhoud. Op 21 november be gint de eerste fase. Dan begint Rijkswaterstaat met werkzaamhe den aan de beweegbare brug van de parallelweg en sluiskolk 1. Van 21 november 2011 tot en met 6 ja nuari 2012 is er ernstige hinder voor de scheepvaart. Schepen die hoger zijn dan 18,70 meter moeten van 21 november tot en met 12 december rekening houden met een volledige strem ming. Schepen die hoger zijn dan 13,50 meter maar lager dan 18,70 meter worden via de zogenoemde jachtensluis geleid. Van 21 novem ber tot en met 12 december is de parallelweg (Sluispad Noord) langs de A29 ter hoogte van de Volkerak- sluizen afgesloten voor al het ver keer. Er wordt dan gewerkt aan het wegdek van de beweegbare brug. Verkeer op de parallelweg wordt over de vluchtstrook van de A29 geleid. Op de A29 geldt ter hoogte van de werkzaamheden een snelheidsbeperking van 90 ki lometer per uur. oosterland - Muziekvereniging Oosterlands Fanfare houdt vrijdag avond in dorpshuis Oosterhof een open repetitie onder leiding van di rigent René Bogaarts. Doel van deze avond is belangstel lenden te laten zien hoe tijdens een repetitiebijeenkomst muziek stukken worden ingestudeerd. Bezoekers krijgen op deze avond de gelegenheid een instrument te proberen en informatie over de vereniging in te winnen. Oosterlands Fanfare hoopt op de ze manier nieuwe leden enthou siast te maken. De open repetitieavond begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18