cultuur 113 Cultuur vergt scherpe keuzes Op het eind gaat toch iedereen dansen Flip A Coin wint drie filmawards BEZUINIGINGEN Provinciebestuur zet ondanks minder geld in op volwaardig aanbod agenda Filosofisch Café dinsdag 15 november 2011 door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Ondanks dat er fors zal moeten worden bezuinigd, hecht het provinciebestuur aan een vol- en hoogwaardig cultuur aanbod in Zeeland. „Om'onze am bitie te realiseren willen wij duide lijke keuzes maken die ertoe lei den dat wij een aantal zaken in mindere mate of zelfs helemaal niet meer doen." Dat staat in de 'uitgangspuntenno titie' die een eerste aanzet is tot de provinciale cultuurnota, die geldt voor de periode 2013-2016. Daarin worden de structurele cultuursub sidies voor vier jaar vastgelegd. De nota wordt in de loop van 2012 op gesteld. Gedeputeerde Ben de Reu (PvdA, cultuur) heeft al herhaalde lijk gewaarschuwd dat de cultuur sector rekening moet houden met stevige bezuinigingen. Desondanks blijft het uitgangs punt een 'duurzame en kwalitatief sterke culturele basisinfrastructuur in Zeeland, die toegankelijk is voor een breed publiek'. Scherpe keu zes zijn daarbij onvermijdelijk. Zo vinden Gedeputeerde Staten het niet per se noodzakelijk dat alles binnen de provinciegrenzen aan wezig moet zijn. Het aanbod in de omringende provincies kan voor zien in dat wat in Zeeland wordt gemist „Om deze zelfde reden vin den wij het evenmin noodzakelijk dat iedere Zeeuwse regio een com pleet cultureel voorzieningenni veau heeft." Om de bezuinigingen zo veel mo gelijk te kunnen opvangen, zet het provinciebestuur in op nog meer samenwerking en afstemming met andere partijen, zoals met de ge meenten via de 'regioarrangemen ten'. Er worden ook extra inspan ningen gedaan om meer Europese subsidies los te krijgen.. Verder zul len culturele organisaties samen werking moeten zoeken, vooral achter de schermen, om efficiënter te werken. Zij dienen ook op zoek te gaan naar andere bronnen van inkomsten (cultureel ondernemer schap). De provincie wil daarnaast kijken naar andere mogelijkheden van samenwerking tussen cultuur en private partijen. OP PAD Oosterland Tafelen in de buurt. Dorpshuis Oosterhof, 13.30 uur. Oost-Souburg Themamiddag Fietsersbond. Kwikstaart, Nagelenburgsingel, 14.00 uur Wilhelminadorp Lezing en documentaire over wonder- genezer Bruno Göring. Wilhelminahuis, 19.30-21.00 uur. Zierikzee Tafelen in de buurt. 't Nieuwe Vrije, 13.30 uur PODIUM Middelburg Piepschuim met het muzikale theater programma 'Opgenomen'. 't Spiegeltheater, 20.00 uur Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto rijen. Sommige daarvan legde hij apart. „Dat was niet zo geschikt materiaal voor Lefties. Dat is meer een riff-georienteerde funky band, meer instrumentaal ook. Die num mers vormden de basis van het eerste Beans and Fatback-album." Voor de theatertour paste de band het instrumentarium wat aan. „Normaal spelen we live met twee drummers, ook echt met twee drumkits. In het theater heeft Ton Oomen meer een soort markt plaats bij zich met potten en pan nen en ook een washboard. Daar naast gebruiken we akoestische in strumenten als contrabas en laps- teelgitaren." De shows in het theater zijn niet hetzelfde als op de festivals. „Daar is het veelal veertig minuten stam pen." Nu is er ook gelegenheid de rustigere nummers van het album te brengen en de set meer op te bouwen naar een climax. Het geko- Beans and Fatback, met tweede van links zanger Onno Smit. zen instrumentarium leent zich ook beter voor wat meer blues en folk in de stukken. „Het iets min der rock-'n-roll maar wel met vol doende energie. Het is veel echt luisteren, maar op het eind gaat ie dereen toch vanzelf dansen." Bij de huidige optredens speelt Be ans and Fatback ook enkele nieu we nummers. Die zijn bedoeld voor het nieuwe album dat in het voorjaar van 2012 moet uitkomen. „Het geluid daarvan moet iets meer richting de live set gaan. Het moet iets vuiger worden." Beans and Fatback, morgen in Stads schouwburg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Bezetting: Onno Smit (zang, gitaar), Paul Willemsen (gitaar), Toon Oomen (drums, percussie), Jet Stevens (bas), Cody Vogei (drums, percussie), Jeroen Tenty (Hammondorgel), Cerhardt Heu- sinkveld (piano, zang). door Mischa Beckers Beans and Fatback brengt muziek met country- en soulinvloeden gemengd met 'de jingle-jangle sound van midden jaren zestig'. Zonnige muziek met daarbovenop de soulvolle stem van Onno Smit. Na een korte reeks optredens in de clubs stoomden ze door naar de grote festivals. Kort geleden be gon de zevenkoppige formatie aan een theatertournee. Morgen speelt zij in Middelburg. Van Beans and Fatback kwam vo rig jaar het album Finger Licking Good uit. Onder anderen Tim Knol, C-mon 8c Kypski en Zuco 103 verleenden daar hun medewer king aan. Als dank voor de bijdra gen van de gastmuzikanten kookte zanger Onno Smit steeds uitge breid voor ze. Smit schreef de nummers, waar van sommige met gitarist Paul Wil lemsen. Voor Fingerlicking Licking Good haalde hij zijn inspiratie uit verschillende muziek uit de perio de tussen 1962 en 1972. „De latere bassist van The Animals was mijn vroegere buurman", zegt Smit. „Die had een gigantische platenver zameling en daar zat ik constant naar te luisteren. Gitarist Link Wray was bijvoorbeeld een grote invloed. Die deed van alles door el kaar: blues, country, folk rock. Ook traditionals, waar hij dan weer wel zijn eigen naam achter zette. Van hem kwam het compila tiealbum Wrap's Three Track Shack uit en daar staat een nummer op dat Beans and Fatback heet. Daar komt onze naam vandaan." Beans and Fatback bestaat naast de andere band van Smit: Lefties Soul Connection. Smit schreef al een tijd liedjes voor muziekuitgeve- MIDDELBURG - De film Flip a Coin van Maarten Kempen en Henk van den Doel van videoproductie bedrijf Thumbed uit Middelburg heeft drie awards gewonnen op het All Sports Los Angeles Filmfes tival. Kempen en Van den Doel mochten in Los Angeles de prijs -m voor beste cinematografie, de pu- blieksprijs in deze categorie en de prijs voor beste lange film in ont- vangen. In totaal werden 65 sport films ingestuurd voor dit'festival. Flip a Coin gaat over twee jeugd- vrienden die opgroeien aan de Zeeuwse kust. De ene blijkt een ge talenteerd skiër, de ander legt zich toe op windsurfen. Profwindsur fer Sven Akerboom en skicrosser Thomas Broger Lie spelen de hoofdrollen. De film wordt 15 de cember op uitnodiging van organi satie Centree voor leerlingen van Pontes Pieter Zeeman vertoond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. MIDDELBURG - Het Filosofisch Café Middelburg is zaterdag 19 novem ber gewijd aan filosoof Emmanuel Levinas (1906-1995). Dick van Bie- men, die een proefschrift aan hem wijdde, zal leven en werk van Levi nas kort toelichten. Daarna wordt er gefilosofeerd onder leiding van Nico Out. De bijeenkomst is in Re volution ïoo.oooetc. Gallery in de Lange Noordstraat in Middelburg, van 15.30 tot 17.30 uur. PZC-redacteur Jan van Damme be spreekt het boek De VOC in India. Zie: www.pzc.nl/zeelandgeboekt STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13