buitenland 19 Het woord is aan Monti en de markt 'J; Breivik krijgt het platform waarop hij hoopte Silvio's toekomst: comeback of Antigua? ITALIË President Giorgio Napolitano (86) van Italië kreeg gisteravond brede steun voor Mario Monti als informateur. Duizenden veelal jonge Italianen vier den zaterdag tot diep in de nacht het vertrek van premier Berlusconi. Ciao Silvio! maandag 14 november 2011 WWf'i" 11 i" im'WHH n'i'iJIII Berlusconi kondigt een dag na zijn vertrek meteen aan terug te komen. Een portret van de 'clown' met een talent tot polariseren www.pzc.nl/uitgelicht Silvio Berlusconi ging zater dag af door de zijdeur. Ma rio Monti, die gisteravond opdracht kreeg een regering te vormen, mag Italië nu uit het moeras trekken. door onze correspondent Eelco van der Linden ullie kunnen nog zoveel technocraten in die regering zetten, elk besluit moet wel door dit parlement heen." Nicola Cosentino, voormalig staats secretaris en vertrouweling van Sil vio Berlusconi met iets te intieme banden met de Napolitaanse maf fia, waarschuwt op niet mis te ver stane wijze Mario Monti. Het 'masterplan' van de oude pre sident Giorgio Napolitano is ge lukt. In recordtijd werd Silvio Ber lusconi op bijna chirurgische wijze verwijderd en een pakket antj-cri- sismaatregelen door het parlement aangenomen. Gisteren ontving Na politano alle politieke partijen om 's avonds te concluderen dat er ge noeg steun bestaat om de vooraan staande econoom Monti een nieu we regering te laten vormen. Haast was geboden, want vandaag wachten 'de markten', die zoals Berlusconi zelf terecht concludeer de, hem uiteindelijk hebben weg gestuurd. Theorieën over een com plot van het internationale groot kapitaal blijven volop circuleren in het rechtse kamp, maar niemand die zin had in provocaties, weten de dat Italië vandaag drie miljard euro moet ophalen via kortlopen de leningen en de komende we ken nog eens 135 miljard. Monti, de man die in Rome met de trein aankwam en zijn eigen koffer droeg, en daarmee meer dan een statement weggaf, kreeg gisteren ook van Berlusconi's PDL de politieke zegen, al ging dat ge paard met veel knarsetanden en waarschuwingen zoals die van Co sentino. Die borduurde overigens voort op wat Berlusconi zaterdag had gezegd na een onderhoud van twee uur met Monti: „We trekken 'Dankjewel, Napolitano', 'Eindelijk'. Italiaanse vrouwen maken hun mening kenbaar bij het vertrek van premier Sil vio Berlusconi zaterdag. foto Alessandro di Meo/EPA de stekker eruit wanneer wij wil len." Monti zal waarschijnlijk vanavond al zijn regeringsploeg presenteren. Hij wil niet meer dan twaalf minis ters en zoekt die vooral onder pro fessoren van de twee belangrijkste universiteiten van het land. Zelf zal hij waarschijnlijk ook het mi nisterie van Economische Zaken gaan leiden. Monti zou niet tegen het opnemen zijn van enkele poli tici in zijn kabinet, maar dit wordt door Berlusconi geweigerd, die niet is vergeten dat Monti zaterdag aan geen enkele van zijn eisen wil de voldoen. Berlusconi wilde een plek in de nieuwe regering voor zijn rechterhand Gianni Letta en ook de minister van Justitie leve ren, een eis die alom werd verbon den met de vier processen die nog tegen hem lopen. Ook zou Berlus coni een aantal thema's buiten het regeringsprogramma hebben pro beren te houden zoals telecommu nicatie. Hij zou verder een eind datum van de regering-Monti heb ben gevraagd en de garantie dat Monti zich bij de daaropvolgende verkiezingen niet kandidaat zal stellen. De geringe medewerking zette za terdag de toon voor wat een ramp dag voor de premier zou worden. Berlusconi voelde en voelt zich in de val gelokt, maar had geen ande re keuze dan zijn officiële ontslag aan te bieden. Met een verstrakt ge zicht werd hij in zijn limousine naar het presidentieel paleis ge bracht dat was omgeven door Itali anen die een waar bevrijdingsfeest vierden en hem uitmaakten voor 'buffone' (nar). De aftocht via een zij-ingang moet de grootste decep tie zijn geweest voor de tot voor kort machtigste man van Italië. ROME - Silvio Berlusconi zal waar schijnlijk gedwongen zijn om in de politiek te blijven om zijn za- kenimperium te beschermen en ju ridische problemen te bestrijden. Dat zeggen analisten naar aanlei ding van zijn vertrek als premier. De 75-jarige politicus en miljardair had gezegd dat hij niet opnieuw lijsttrekker wil zijn. Hij blijft tot 2013 parlementslid voor zijn PDL-partij. Anderen suggereren echter - voor alsnog lachend - dat de geplaagde miljardair zijn land ontvlucht. In een telefoongesprek zei Berlusconi dit jaar al eens dat Italië een 'shit- land' is. Hij voegde eraan toe: „Over een paar maanden ga ik weg." Een mogelijke bestemming zou dan Antigua zijn. Dat Caraïbi- sche eiland staat geen uitlevering toe en Berlusconi bezit er al een af gesloten villacomplex. Maar politiek commentator Sergio Rizzo ziet dat anders. Volgens hem is de premier (een voormali ge zanger op cruiseschepen) niet in staat om het leven in de spot light op te geven voor een rustig bestaan op de Caraïben. „Berlusco ni wil altijd het middelpunt van de aandacht zijn. Hij wil de bruid op elke bruiloft zijn of de dode bij een begrafenis." Peter Gomez, die meerdere boeken schreef over Ber lusconi, deelt die mening. Volgens hem dwingen de processen zoals over belastingontduiking en omko ping hem ertoe om in de politiek te blijven. Als parlementslid geniet hij dan parlementaire onschend baarheid. De voetbalgekke Berlus coni hintte deze week op nog een andere mogelijkheid: „Misschien word ik opnieuw voorzitter van AC Milan." rmmmmmm iw r/rw door Carel Goseling OSLO/DEN HAAG - Anders Behring Breivik (32), de Noor die op 22 juli 77 landgenoten van het leven be roofde, krijgt het platform waar hij zo lang op hoopte. Vandaag ver schijnt hij in een openbare zitting voor de rechtbank in Oslo die moet beslissen of hij nog langer geïsoleerd opgesloten moet blij ven. Breivik, die tot nu toe achter gesloten deuren gehoord werd, zou via een videoverbinding van uit zijn cel aan de zitting deelne men. Het Hof van cassatie haalde daar echter plots een streep door. De zitting werd openbaar en de verdachte moest er zelf aan deel kunnen nemen. Voor de rechtbank in Oslo versche nen gisteravond de eerste tenten met belangstellenden die het pro ces willen bijwonen. Uit veilig heidsoverwegingen heeft de rech ter al besloten de zitting van de grootste naar de kleinste zaal in de rechtbank te verplaatsen. Via een videoverbinding wordt de zitting uitgezonden naar drie of vier andere rechtbanken waar pers, familie en nabestaanden en anderen de zaak kunnen volgen. Volgens Breiviks advocaat, Geir Lippestad, wilde Breivik zelf dol graag een openbare zitting. Breivik liet al eerder weten in de recht bank gefotografeerd te willen wor den om publiciteit voor zijn zaak te krijgen. Lippestad verklaarde 'Breivik krijgt nu een microfoon en een lessenaar' dat Breivik mentaal helemaal is voorbereid op de zitting. Hij wil uitleggen wie hij is en waarom hij heeft gedaan wat hij deed. Aan zijn raadsman zou hij gevraagd hebben hoeveel mensen er in de zaal kunnen, hoeveel pers er werd verwacht en of er ook nabestaan den en familie van slachtoffers zou den komen. Onder die laatste groepen heerst intussen grote angst en verwar ring. Volgens de voorzitter van het ondersteuningscomité voor hen, Trond Henry Blattman, zal het on vermijdelijk zijn dat Breivik een aantal van hen ontmoet. „Dit wordt een ongekend circus. Wij hebben erg veel kritiek op het besluit van het Hof van cassatie", aldus Blattman. „Dit legt een grote mentale druk op de familie en na bestaanden. Breivik krijgt nu een microfoon en een lessenaar. Nu kan hij zeggen wat hij wil." Het Hof van cassatie was unaniem in het besluit. Volgens de rechters was het in het belang van de recht spraak in het algemeen en deze zaak in het bijzonder dat de zit ting openbaar is met Anders Brei vik erbij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9