Syrië woest op Liga na schorsing 9 81 buitenland Frans-Duitse liefde broos Formatie België verloopt moeizaam Politie Brazilië verovert sloppenwijk Kaper van Turkse veerboot gedood Romney loopt uit op medekandidaten Rechts Spanje stevent af op ongekende zege Israël verheugd na explosie op basis Iran Oude parachutist (78) valt dood in Italië OPSTAND Terechtwijzing maakt waarschijnlijk geen einde aan geweld Bevolking ontvlucht Van na aardbeving maandag 14 november 2011 RIO DE JANEIRO De politie van Rio de Janeiro heeft gisteren een massale actie uitge voerd in de sloppenwijk Rocinha, met 120.000 inwoners de grootste in Brazilië. J)e wijk was sinds 30 jaar in handen van drugsbendes. Brazilië probeert op diverse plaat sen de veiligheid te herstellen met het oog op het WK voetbal (2014) en de Olympische Spelen (2016). ANKARA Veiligheidstroepen hebben zater dagochtend de kaping van een Turkse veerboot met 24 opvaren den beëindigd door de enige kaper dood te schieten. Bij de nachtelijke ingreep op het schip vielen verder geen slachtoffers. Volgens de Turk se autoriteiten was de kaper een Koerdische rebel en droeg hij kneedbare explosieven bij zich. WASHINGTON Mitt Romney heeft een groeiende voorsprong op andere Republikein se kandidaten voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen. Bijna de helft van de 461 ondervraagde Re publikeinse kiezers verwacht dat hij de uitdager wordt van de Demo cratische president Barack Obama. Romney profiteert vooral van mis stappen van anderen. MADRID De rechtse oppositie in Spanje is op weg naar een verpletterende ze ge bij de parlementsverkiezingen volgende week. De conservatieve Partido Popular, geleid door Maria no Rajoy, zou een recordmeerder heid in het parlement behalen, al dus een peiling. De regerende socia listen kunnen rekenen op hun grootste nederlaag sinds 1975. JERUZALEM Israël laat geen traan om de zware explosie zaterdag op een legerbasis in Iran. „Ik ken de omvang van de ontploffing niet. Maar het zou wen selijk zijn als dit vaker voorkomt", aldus minister van Defensie Ehud Barak. Israël en Iran zijn aartsvijan den. Door een explosie van muni tie op een basis van de Iraanse Re volutionaire Garde vielen 17 doden. TURIJN Vlakbij Turijn is gisteren een 78-ja- rige man om het leven gekomen bij een parachutesprong van 4000 meter hoogte. Zijn parachute ging niet goed open. In 1999 had hij juist een vliegtuigongeluk over leefd dankzij een parachute. Het toestel brak in tweeën, de man kwam in een vrije val terecht en redde zich met zijn parachute. Wegens aanhoudend geweld gooit de Arabische Liga Syrië uit de bond. Demonstranten belagen am bassades Saudi-Arabië, Qatar en Turkije. Turkije evacueert diplomatie ke staf en hun gezinnen. DAMASCUS/CAÏRO/RIYAD - Tiendui zenden aanhangers van de Syri sche president Bashar al-Assad zijn gisteren de straat opgegaan om te protesteren tegen de beslis sing van de Arabische Liga om het lidmaatschap van Syrië op te schor ten wegens aanhoudend geweld te gen antiregeringsdemonstranten. Er vielen zeker elf doden. De Syrische regering riep gisteren op tot een Arabische top om de toenemende onrust in het land te bespreken. Op de staatstelevisie werd bekendgemaakt dat Syrië een bezoek van de Arabische Liga voordat de schorsing woensdag van kracht wordt verwelkomt. De regering deed een aanzienlijke con cessie door te stellen dat de afge vaardigden het aantal burger- en militaire waarnemers kunnen mee brengen dat zij nodig achten om de implementatie te overzien van het plan dat een einde moet ma ken aan het geweld in Syrië. De beslissing van de Arabische Li ga tot schorsing is een stevige te rechtwijzing van een land dat zich zelf ziet als een bastion van Ara bisch nationalisme, maar maakt waarschijnlijk niet direct een ein de aan het geweld waarbij volgens de Verenigde Naties zeker 3.500 do den zijn gevallen. De oproerpolitie stelde zich giste ren met honderden agenten op rondom de ambassades van de Ver enigde Staten, Qatar, Saudi-Arabië en Turkije om die te beschermen. Zaterdagavond en -nacht belaag den menigtes in de hoofdstad Da mascus de ambassades van Sau di-Arabië en Q_atar. Ordetroepen probeerden de demonstranten za terdag tegen te houden, maar kon den niet voorkomen dat een groep inbrak in de ambassade van Q_atar en er de Syrische vlag hees. Ook werd de ambassade bekogeld met eieren en tomaten. Volgens het Saudische staatspers- bureau gooiden demonstranten de ramen van de Saudische ambassa de in met stenen, waarna ze aan het plunderen sloegen. Saudi-Ara bië heeft de aanval scherp veroor deeld. In augustus riep het konink rijk zijn ambassadeur al terug we gens het harde optreden tegen de monstranten. Ook Koeweit en Bahrein hebben hun ambassa deurs teruggehaald. Ook de Turkse ambassade in Da mascus en Turkse consulaten in andere steden waren een doelwit van de regeringsaanhangers. Tur kije is geen lid van de Arabische Li ga, maar heeft het geweld in Syrië scherp veroordeeld. Turkije heeft gisteren de Syrische zaakgelastigde op het matje geroepen. Het land eist dat Syrië bescherming voor di plomatieke missies biedt en dat de daders berecht worden. Turkije heeft vliegtuigen gestuurd om de diplomatieke staf en hun gezinnen te evacueren. zie onze website:buitenland Beelden van de pro-Assad-beto- gingen bij ambassades DIYARBAKIR - Duizenden mensen verlaten de stad Van in het zuidoosten van Turkije, die in minder dan drie we ken tijd twee keer door een aardbeving werd getroffen. De migranten zeggen in media dat de stad niet leefbaar is: er is nauwelijks elektriciteit. Het leven in tenten wordt steeds moeilijker nu het sneeuwt. De eerste aard beving, op 23 oktober, eiste 6000 levens, bij de tweede, afgelopen woensdag, vielen veertig doden. Foto: red dingswerkers zoeken naar overlevenden in de puinho pen van een ingestort hotel. foto Bertan Ayduk/AP BRUSSEL - De vorming van een nieuwe Belgische regering stuit weer op grote problemen. De zes partijen die onderhandelen, wor den het niet eens over de begro ting voor volgend jaar en de so- ciaaleconomisch hervormingen. Formateur Elio Di Rupo wilde ei genlijk maandag klaar zijn. Maar hij liet al blijken weinig hoop meer te hebben dat die deadline wordt gehaald. De Belgen zullen volgend jaar voor ruim 11 miljard euro moeten saneren met bespa ringen en nieuwe inkomsten. De Waalse socialist Di Rupo wil ver vuilende auto's extra belasten, een speciale belastingaftrek voor bedrij ven afbouwen en fraude harder aanpakken. Ook pleit hij voor een crisistaks op hogere vermogens. Vooral de Vlaamse christendemo craten en liberalen vinden de voor stellen niet evenwichtig genoeg. Ze hielden eikaars hand vast tijdens een oorlogs herdenking, en bij de be grafenis van Francois Mitterrand pinkte Helmut Kohl een traan weg. Dat was een kwart eeuw geleden. De Franse presi dent Nicolas Sarkozy en de Duitse bondskanselier Angela Merkel hebben geen emotionele band, al leen een verstandshuwelijk. Kan dat standhouden? Het was een foutje: S&P's meldde de afwaardering van de Franse kre dietwaardigheid. De kredietbeoor delaar had vorige week drie minu ten nodig de vergissing te herstel len, maar in die luttele tijd schoot de rente 0,26 procent omhoog. Onnozele zielen zouden zeggen: 'Wat is nou een kwart procentje?' Maar Francois Baroin, minister van Financiën, valt niet in die cate gorie. Hij was woedend. Een kwart procentje betekende voor hem op jaarbasis al gauw 3 miljard euro extra uitgaven. Baroin is ner veus, en met hem volgens de laat ste peiling acht op de tien Fran sen. Vorige week steeg de obligatie rente die Frankrijk moet betalen tot 3,4 procent, terwijl die in Duits land zakte naar 1,7. Nog nooit sinds 1997 was het verschil tussen beide landen zo groot geweest. Aan het begin van de crisis laakte president Nicolas Sarkozy de Duit sers om hun pure exportbeleid. Hij eiste dat bondskanselier Ange la Merkel de binnenlandse con sumptie aanjoeg. Sarkozy wilde ook dat de Europese Centrale Bank (ECB) naar Brits en Ameri kaans voorbeeld de geldpers aan zette. Beide eisen moest hij inslik ken, maar kan Sarkozy zich veroor loven een derde keer te zwichten? Volgens experts kan binnen luttele weken de Franse rente exploderen. „Laten we onszelf niets wijs ma ken. Op de markten heeft Frank rijk zijn AAA-status al verloren", zei Jacques Attali, ex-topbankier, in een verwijzing naar de hoogste kredietwaardigheid die het land formeel nog heeft. Le Monde, het dagblad, was nog iets explicieter. In een kop: 'Na Griekenland en Ita lië, Frankrijk?' Een hoge rente be zegelt dat het einde van het Euro pese noodfonds nabij is. Frankrijk zou in plaats van geldschieter hulp behoevende worden, terwijl het fonds nu al te klein is om Italië te helpen. Frankrijk zou niet alleen zijn rentelasten zien exploderen, het zou tegelijkertijd zijn banken overeind moeten houden. Die ban ken hebben voor 106 miljard aan Italiaanse obligaties, tweemaal meer dan Duitse banken. Sarkozy hoopt volgend voorjaar de presi dentsverkiezingen te winnen, wat alleen lukt als hij de economie kan redden. Hij zal hulp van de ECB ei sen, wat Merkel steeds heeft gewei gerd. Mocht Merkel volharden, kan hij weinig anders dan Frank rijk los weken uit de eurozone. Adviseur Philippe Villin van Sarko zy: „Je kunt niet van tevoren aan kondigen dat je de euro loslaat. Het moet als verrassing komen, om kapitaalvlucht te voorkomen." Technische problemen? Villin denkt dat Frankrijk ter overbrug ging euro's zou kunnen blijven ge bruiken door in de biljetten ge woon een gat te slaan. Dat zou het land enkele maanden geven om een nieuwe munt in te voeren. „Tijdens de presidentsverkiezin gen hebben we waarschijnlijk weer de franc."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8