buitenland 17 Bruine terreurcel schokt Duitsland D Verdachte 'döner-moorden' gepakt NEONAZI'S Groep rechtse extremisten zou tien mensen hebben vermoord Stedentrips BELGIË KRAS.NL. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm HALIL YOZGAT maandag 14 november 2011 Dertien jaar lang wist de 'Braune Armee Fraktion' zich schuil te houden voor de politie. Duitse politici vragen zich af hoe dit kon gebeuren. door onze correspondent Oene van der Wal uitsland is opge schrikt door de ont dekking van een ge welddadige extreem rechtse terreurcel. „Het ziet er naar uit dat we met een nieuwe vorm van extreem rechts terrorisme te maken heb ben", zei minister van Binnenland se Zaken Hans-Peter Friedrich (CSU) gisteren. Bondskanselier An gela Merkel toonde zich bezorgd. „We moeten steeds weer waak zaam zijn, tegen iedere vorm van extremisme", zei ze. De terreurcel, die zich schuilhield in het Oost-Duitse Zwickau (deel staat Saksen), bestond voor zover bekend uit twee mannen en een vrouw. De politie hield gisteren een mogelijke handlanger van de drie aan in de buurt van Han nover. De drie, Uwe Mundlos (38), Uwe Böhnhardt (34) en Beate Zschape (36), worden verantwoor delijk gehouden voor zeker veer tien bankovervallen, tien moorden en diverse aanslagen op Turkse en Joodse doelen. Niet eerder was er in het na oorlogse Duitsland sprake van een dergelijke ex- treem-rechtse cel, die hier en daar al Braune Armee Fraktion wordt genoemd, analoog aan de vroegere extreemlinkse terreur beweging Rote Armee Fraktion. De drie waren al halverwege de ja ren negentig bij de autoriteiten in beeld wegens openlijke nazi-sym pathieën en geweldsdelicten. In 1998 werden in hun garage staaf- bommen gevonden. Ook deed de politie huiszoeking in aanwezig heid van Böhnhardt. Kort hierop verdwenen ze spoorloos. De inlich tingendienst ontkent dat er is ge blunderd. Diverse politici eisen echter ophel dering. Wie wist wat en wanneer? Waarom liet men het trio lopen? Waren de drie mogelijk informan ten van de inlichtingendienst? Is het gevaar van extreemrechts on derschat? De Neder-Saksische mi nister van Binnenlandse Zaken Uwe Schünemann (CDU) wil dat de bestrijding van neonazi's in heel Duitsland wordt doorgelicht. Mogelijk moet er een speciale anti- terreurinstantie komen. De politie kwam de neonazistische groep op het spoor toen Mundlos en Böhnhardt in Eisenach (deelstaat Thü ringen) na een bankoverval omkwamen. Ze hadden het wa pen bij zich waarmee in 2007 een politieagente in Heilbronn was ver moord. Enkele uren later brak er na een hevige explosie brand uit in een huis in Zwickau. Daar ble ken de twee sinds 2008 met Beate te hebben gewoond. In de puin hoop vond de politie onder meer dvd's waarmee het trio zijn daden wilde opeisen. Ook vond men di verse wapens, waaronder een Tsje chische Ceska waarmee negen mannen zijn doodgeschoten. Met de vondst van de Ceska is de ze nooit opgehelderde moordreeks zo goed als zeker opgelost. Sinds 2000 werden acht Turken en een Griek doodgeschoten, de zoge noemde 'döner-moorden'. Ze wer den als afrekeningen van de Turk se maffia gezien. De gevonden dvd's werpen echter een compleet ander licht op de zaak. In een korte film is te zien hoe de daders zich met behulp van tekenfilmfiguur Pink Panther vrolijk maken over de gedode Tur ken, van wie bebloede foto's wor den getoond. Ze noemen zich 'Na- tionaal-socialistische ondergrond se' en eisen 'fundamentele veran deringen in de politiek, de media en de vrijheid van meningsuiting'. Beate Zschape moet op veel vra gen antwoord geven. De terroriste gaf zich aan bij de politie, maar doet er het zwijgen toe. Ze wil strafvermindering in ruil voor haar informatie. In de jaren negentig werden di verse aanslagen gepleegd op Turken en andere buitenlan ders. Met racistisch gemotiveerd geweld leek het sindsdien mee te vallen. Maar de terreurcel maakt duidelijk dat extreem-rechts terro risme in Duitsland ernstiger van aard is dan vaak aangenomen, zo klinkt het nu. Turkse organisaties willen de komende dagen tegen het geweld protesteren. Ook is het debat over een verbod op de ex treemrechtse partij NPD weer op gelaaid. zie onze websiteibuitenland Reportages van Der Spiegel en ZDF over de 'Döner-Mörder' Duitse Turken hielden gisteren een stille tocht in Berlijn. Zij droegen borden met namen van de vermoorde Turken en Griek. foto Soeren Stache/ANP Twee extreemrechtse verdachten op beelden van een bewakingsca mera tijdens een bankoverval be gin deze maand in Eisenach, waar bij zij allebei om het leven kwa men. Ze hadden het wapen bij zich waarmee in 2007 een politie agente in Heilbronn was ver moord. foto AP KARLSRUHE - De Duitse politie heeft een vierde verdachte van een reeks racistische moorden opge pakt. De 37-jarige man uit de om geving van de stad Hannover zou lid zijn van de extreem-rechtse be weging Nationaal-Socialistische Ondergrondse (NSU). Dat heeft het Openbaar Ministerie in Karlsruhe gisteren bekendge maakt. De verdachte zou de drie andere le den van de groep hebben gehol pen met documenten en voertui gen. Onderzocht wordt of hij recht streeks bij de moorden was betrok ken. De groep, van wie twee onder on duidelijke omstandigheden zijn overleden, zou tussen 2000 en 2006 acht Turken en een Griek hebben vermoord in München, Neurenberg, Hamburg, Kassei, Rostock en Dortmund. De moor den staan bekend als de 'döner-moorden'. De vier neonazi's zitten mogelijk ook achter de explosie van een spij- kerbom in Keulen in 2004. Daarbij vielen 22 gewonden. De bom ont plofte in een wijk waar veel Tur ken wonen. Minister van Binnenlandse Zaken Friedrich kondigde aan dat justitie in de deelstaat Thüringen, waar drie verdachten vandaan kwamen, alle onopgeloste misdrijven sinds 1998 opnieuw gaat onderzoeken. Bij een doorzoeking van de wo ning van twee verdachten werd ex treem-rechts propagandamateriaal aangetroffen. Zo kwam de politie op het spoor van een andere ver dachte. Zij is aangehouden en zwijgt. Ze zou lid zijn geweest van de ultranationalistische beweging Thüringer Heimatschutz. De Turkse gemeenschap in Duits land hield gisteren in Berlijn een stille tocht voor de slachtoffers van de döner-moorden. 2-/3-/4-/5-daagse autovakanties terren Courtyai by Marriott Brussels, incl. ontbijtbuffet gratis fitness en sauna bezoek het Atomium, Manneke Pis of het Paleis van de Schone Kunsten I Aankomstdata: van 20/11 Vm 31/3 Zie www.kras.nl/26050 2/3/4/5 dgn BRUGGE u verblijft in het 3-sterren Leonardo Hotel, op ca. 4 km van het historische centrum, inclusief ontbijtbuffet met o.a. een restaurant en bar maak een rondvaart door de grachten I Aankomstdata: van 20/11 t/m 31/3 I Zie www.kras.nl/50126 2/3/4/5 dgn ANTWERPEN u verblijft in het 3-sterren Leonardo Hotel in het centrum, incl. ontbijtbuffet met o.a. een lift, lounge en binnentuin ga winkelen in dé winkelstraat Keyserlei of wandel door de Diamantbuurt 1 Aankomstdata van 20/11 t/m 30/3 1 Zie www.kras.nl/50813 u verblijft in het 3-sterren Novotel Leuven Centrum, op ca. 15 min. lopen van het centrum, incl. ontbijtbuffet hotel beoordeeld met een 8.1! wandel eens door het Groot-Begijnhof Ei ^ankomstdata^ar^C^^Vm^/^ Zie www.kras.nl/17775 u verblijft in het luxe 4-sterren Marriott Gent, in het centrum, incl. ontbijtbuffet 1 bezoek de grootste ijsbaan van België tijdens Winterdroom op het Sint-Pieters- plein van 25/11 t/m 8/1H I Aankomstdata: van 20/11 t/m 31/3 I Zie www.kras.nl/26053 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief iesefvgriogskosten en Calamileitontonds HABIL KILN? ENVER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7