61 binnenland 'Vaak fout advies diabetespatiënt1 Gevonden lichaam is van Farida Doden door fouten bij trombosezorg Protestanten willen strenger ontuchtbeleid OVERGEWICHT Diëtiste pleit voor dieet met weinig koolhydraten voor suikerziektepatiënten die te zwaar zijn Leden NCRV en TROS stemmen in met fusie Cabrio-pyromaan actief in Waalwijk maandag 14 november 2011 «fW!. H||[|||||H|||HMIHIIMM|| B|irMIHaWHIIHWWWHBfiffggSP?m^rlF.VWWlnlri'^WWW?ff"a^"1'"FII™"iniw-rwMI"^M*™MaMa"M"MMM«BB^i«w^rtilBT!<ai*w«MMM^^ ,|llw' Eten volgens de schijf van vijf verergert volgens diëtiste dia betes bij overgewicht. Minder fruit en brood en meer groente en eiwitten zou te zware patiënten goed doen. Vandaag is het Werelddiabe- tesdag. DEN HAAG - Diabetespatiënten met overgewicht krijgen vaak een ver keerd voedingsadvies. Officieel wordt hen aangeraden gezond te eten volgens de schijf van vijf. Maar juist bij deze vorm van diabe tes verergert het eten van koolhy draten, zoals veel fruit of bruin brood, de ziekte. Dit omdat zij, in tegenstelling tot andere diabetespa tiënten, te veel insuline aanmaken. En juist dat maakt dat suikers wor den omgezet in vet. Dat zegt diëtiste en diabetesver- pleegkundige Harriet Verkoelen. Volgens haar worden diabetespa tiënten met overgewicht onder hetzelfde ziektebeeld als ouder- domssuiker geschaard, type 2, ter wijl er een cruciaal verschil is. Bij ouderdomssuiker maken patiën ten te weinig insuline aan, bij over- gewichtsdiabetes juist te veel. Volgens Verkoelen zouden patiën ten met overgewicht juist een kool- hydraatarm dieet moeten volgen. Dat betekent veel groente en eiwit ten en weinig fruit en brood. Hier door zakt de insulinewaarde op een natuurlijke manier, waardoor minder en soms zelfs helemaal geen medicatie meer nodig is. Internist Hans de Boer van het Rijnstate Ziekenhuis in Arnhem, die al jarenlang onderzoek doet bij diabetespatiënten met overge wicht, bevestigt dat deze patiënten baat hebben bij minder koolhydra ten. Volgens hem komt dat door dat insuline als dikmaker fungeert. Suikers worden niet meer afge voerd maar gaan in het vet zitten. Bovendien blokkeert het de af braak van vet, waardoor patiënten die veel koolhydraten eten alleen maar dikker worden. En juist dat maakt hun ziekte weer erger. Een woordvoerder van de Neder landse Diabetes Federatie beves tigt dat patiënten met een koolhy- draatarm dieet flink afvallen. Dat werd vorig jaar ook al aangetoond met het zogenaamde Dr. Frank Dieet van internist Frank van Ber- kum van de Ziekenhuisgroep Twente in Hengelo. Maar volgens haar is nog onbekend of dit voe dingspatroon ook op de langere termijn heilzaam is. De organisatie blijft dan ook voor alsnog het huidige voedingsadvies handhaven: gezond eten en veel sporten. Daarbij waarschuwt de or ganisatie patiënten alleen onder doktersbegeleiding een dieet te vol gen. Een plotselinge verandering in voeding kan namelijk bij diabe tespatiënten leiden tot ernstige hy po's, een daling van de bloedgluco- sewaarden. Op dit moment heb ben 750.000 Nederlanders suiker ziekte. Naar verwachting loopt dit aantal op naar 1,3 miljoen Nederlanders in 2025. Bij 80 procent van de pa tiënten is er sprake van overge- wichtsdiabetes. Vandaag wordt op Werelddiabetesdag uitgebreid stil gestaan bij deze ziekte. SPIJKENISSE - Het stoffelijk over schot dat vrijdag werd gevonden in het Mallebos in Spijkenisse is van de vermiste Farida Zargar. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) zaterdag bekendgemaakt. Zargar is geïdentificeerd aan de hand van gebitsgegevens. De vrouw verliet op de fiets haar werk op 5 augustus 2010. Ze kwam nooit thuis aan. Het Malie- bos ligt op de fietsroute naar haar werk. Haar lichaam werd uiteinde lijk gevonden op een plek die don derdag werd aangewezen door de 34-jarige man uit Spijkenisse. Hij wordt verdacht van ontvoering van Farida met de dood tot gevolg. De politie had hem uit zijn cel ge haald en naar het bos gebracht. Het lichaam mist een voet. Dat li chaamsdeel blijkt woensdag te zijn gevonden onder een schuur achter een woning in de Venusstraat in Spijkenisse. De politie deed daar onderzoek na een melding dat er mogelijk iets onder de grond zou liggen. Hoe Farida Zargar is omge- WAALWIJK - Een Mazda-cabriolet en een carport zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Waal wijk in vlammen opgegaan. De brandweer kreeg rond 3.30 uur de melding dat de auto in brand stond. Drie kwartier later volgden er nog drie au- tobranden in hetzelfde deel van de stad. In alle gevallen ging het om cabrio's. Eén auto kon wor den gered. Een van de uitgebrande auto's was een oldtimer, een Cadillac uit 1973. De politie gaat in alle geval len uit van brandstichting, zodat sprake lijkt van een pyromaan. Twee weken geleden brandde in Waalwijk al een Volkwagen 82 Kübel uit de Twee de Wereldoorlog uit, eveneens een open wagen. foto Erik Haverhals bracht, is nog met duidelijk. zie onze website:binnenland Politie doet onderzoek in het Mallebos bij Spijkenisse HILVERSUM - Sinds oktober 2010 zijn er minstens 25 mensen overle den omdat er fouten zijn gemaakt in de trombosezorg. Dat blijkt uit een lijst die is opgemaakt door de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) waar het VPRO-radio- programma Argos zaterdag aan dacht aan besteedde. Sinds okto ber vorig jaar kreeg de inspectie 69 meldingen van incidenten. Volgens de organisatie gaat het waarschijnlijk om meer dan 25 do delijke slachtoffers. Lang niet alle incidenten worden gemeld bij de inspectiedienst. Uit de lijst blijkt dat het vooral fout gaat door het verkeerd gebruik van antistolling- smiddelen of slechte communica tie tussen de zorgverleners. Het gaat op veel plaatsen mis: in zie kenhuizen, verpleeghuizen, psy chiatrische instellingen of thuis bij de patiënt die onder controle staat van een trombosedienst. De in spectie spreekt van een „serieus probleem". In Nederland laten on geveer 400.000 patiënten regelma tig hun bloed prikken om de INR-waarde te bepalen, een maat voor de stolling. Aan de hand daar van wordt de medicatie vastge steld. Te veel of te weinig antistol- lingsmiddelen kan tot ernstige complicaties leiden, zelfs tot de dood. HILVERSUM - De verenigingsraad van de NCRV heeft zaterdag una niem ingestemd met een fusie met de KRO. Dat heeft de omroep be kendgemaakt. Voorwaarde van de instemming was wel dat de vereni ging en het merk kunnen worden behouden. Een week geleden ging de ledenraad van de KRO akkoord met het plan voor een fusie met de NCRV. De ledenraad van de TROS is zater dag unaniem akkoord gegaan met de voorgenomen fusie met de AVRO. De directie kan nu door gaan met de voorbereidingen voor de fusie. Die plannen moeten in het voorjaar op tafel liggen. LUNTEREN - De leden van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) willen dat kerkambtdragers die ontucht hebben gepleegd, maar nog niet uit het ambt zijn ge zet, strenger worden aangepakt. Dat bleek zaterdag na een stem ming tijdens de laatste dag van de jaarlijkse nationale kerkvergade ring van de PKN, ofwel grote syno de. De leden stemden unaniem over de aanpak. Een dader van seksueel misbruik in een pastorale relatie of gezagsre latie moet volgens het nieuwe sta tuut binnen een maand een schuldbekentenis afleggen. Hij of zij moet publiekelijk schuld erken nen aan het slachtoffer, diens naas ten, de kerkenraad en de kerkge meente. De PKN heeft sinds 2006 een pro tocol over hoe om te gaan met sek sueel misbruik binnen kerkge meentes. Beleid over dominees of kerkelijk werkers die bijvoorbeeld zijn geschorst en nog in het ambt blijven, was er echter nog niet. Bij de protestantse kerken kwa men tussen 2005 en 2010 meer dan 300 meldingen binnen, zowel uit de PKN als uit kleinere gerefor meerde kerken, orthodoxe ge meenschappen en evangelische ge nootschappen. Negen ervan wer den gegrond verklaard. 1i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6