binnenland 15 WD-vrouw spiegelt zich aan Neelie Voltooid Leven succes ScaUis F air Norovirus duikt op in Arnhem en Heel Blinde bekogeld Kamer krijgt massa brieven over hulp bij sterven 23 25 2 november Een gezellig dagje uit! maandag 14 november 2011 ARNHEM - De afdeling Geriatrie van het Rijnstate Ziekenhuis in Arnhem is voor de tweede maal dit jaar besmet geraakt met het norovirus, dat hevige buikkramp veroorzaakt. De afdeling is tijdelijk gesloten, zo zei een woordvoerster gisteren. Hoeveel patiënten precies besmet zijn geraakt moet laborato riumonderzoek nog uitwijzen. Ook in Heel is het virus opgedo ken. In januari liepen zeven patiënten van de geriatrische afdeling van Rijnstate ook al norovirus op. Het virus zorgt voor braken en diarree en is erg besmettelijk, maar heeft meestal geen ernstige gevolgen. Na een week zijn de meeste mensen weer opgeknapt. Patiënten die al op de afdeling Ge riatrie verbleven worden geïso leerd verpleegd. Nieuwe patiënten worden ondergebracht op andere afdelingen, aldus het ziekenhuis. Rijnstate verwacht vandaag te kun nen melden hoelang de maatrege len blijven gelden. Ongeveer zestig cliënten en medewerkers van zorg instelling St. Anna in Heel zijn be smet met het norovirus. De instel ling voor verstandelijk gehandicap ten heeft strenge hygiënemaatrege- len genomen om verspreiding te voorkomen, meldde directeur Guus Feron van St. Anna zaterdag. Zes woongroepen zijn getroffen door de hevige buikgriep. HEERHUGOWAARD - De politie heeft twee 16-jarige jongens uit Heerhugowaard aangehouden die vuurwerk zouden hebben gegooid naar een blinde 66-jarige inwoon ster van die plaats. Zij liep vorige week maandagavond met haar ge leidehond toen er vlakbij haar zwaar vuurwerk ontplofte. De hond schrok zo dat die zich uit de voeten maakte. De vrouw zwierf een uur rond voor ze door buurt bewoners werd thuisgebracht. door Annemieke Kooper NOORDWIJK - Daar staat ze dan, de WD-vrouw. Stijlvol gekleed, hip, de nagels gelakt. Passievol. Een vrouw met ballen, niet schuw om die ook te tonen. Iemand met lef, die nooit nee zegt. Hoewel, één keer overwoog ze het, geeft ze toe. Toen goede 'vrind' Jozias (van Aartsen, red.) haar vroeg of ze Neerlands afge vaardigde wilde zijn in de Europe se Commissie. „De groeten", dacht ze, „ik ben 63, dat had je tien jaar eerder moeten vragen." Lef, predikt Neelie Kroes, inmid dels zeven jaar Europees Commis saris, deze zaterdag op de bijeen komst van het Liberaal Vrouwen Netwerk van de WD, brengt je ver. Nooit, nooit wil ze dan ook één vrouw nog horen zeggen dat die iets niet kan. Dooddoener. Niets van waar ook. Kijk naar mij, dwingt ze de zaal. „Had ik gewei gerd excuustruus te worden tus sen al die mannen, had ik het ne ver ever zo ver gebracht." Dwars door het hart van zo'n tweehonderd vrouwen gaan de woorden van Kroes. Ze zien het als een aansporing actief te wor den of blijven binnen de WD. Want weliswaar is bijna de helft van de WD-Tweede Kamerzetels in handen van een vrouw (14 van de 31), de partij zelf kampt nog te veel met een grijzemannenimago en het bedrijfsleven en de over- mtÊmmmmmmatmmmBmmammmÊmmtam heid - met maar vier vrouwen in het kabinet - met een teveel aan testosteron. Vrouwen durven niet genoeg, is de boodschap in het chique Hotel van Oranje in Noordwijk. Ze be rusten nog altijd in traditionele vrouwentaken als het zorgen voor de kinderen en anticiperen daar soms al op nog voordat zelfs spra- kè is van een relatie. Niet naar een vergadering omdat je geen oppas kan vinden? „Je régelt het maar!", bepleit vicefractievoorzitter Anouchka van Miltenburg. En wees eens een beetje overtuigd van jezelf stelt Kroes. „Vraag een vrouw hoe zij zo succesvol is ge worden en ze antwoordt: 'Door hard werken, een stukje geluk en hulp van anderen'. Een man denkt: stomme vraag, en zegt. 'Omdat ik zo fantastisch ben'." Toch is er deze dag weinig ruimte voor mannelijk inzicht. De enkele man die zich tussen de vrouwen durft te scharen, krijgt amper de kans uit te leggen dat hij het eigen lijk wel met hen eens is. Dat bedrij ven, mannen vooral, eens meer re kening moeten houden met vrou wen. Het komt er knullig uit. Maar bloeddorstige vrouwen kennen geen genade. „Ik heb een vrouw en twee doch ters", begint voorzitter van MKB Nederland en WD'er Hans Bies heuvel. Fout. „Je hébt? vraagt een luisteraar. „Zijn ze je eigendom of zo?" MBBaaMMmnwHW De pleidooien zijn vaak schrijnend: een vrouw van 80 die na het over winnen van borst-, blaas- en longkanker en het verlies van haar man wordt getroffen door een zeldzame bloedziekte. 'Nu is het op', schrijft ze. Maar ze wil niet net als haar zus na een mislukte zelfmoordpoging als kas plantje eindigen, of van een flat springen. Ze heeft haar hoop ge richt op een waardig einde. En vraagt de Kamerleden dat wette lijk mogelijk te maken. De website geachtekamerleden.nl telt inmid dels enkele duizenden van dit soort brieven. Woensdag 9 novem ber ging de site van start, in de aan loop naar de Kamerdebatten over het burgerinitiatief Voltooid Le ven, volgende week. Dat inmid dels door 117.000 handtekeningen ondersteunde initiatief vraagt om stervenshulpbegeleiding voor wie net als die mevrouw vindt dat het leven 'op' is. Nu is die hulp nog strafbaar. In de euthanasiewet wordt die hulp alleen geboden aan wie ondraaglijk en uitzichtloos lijdt. De briefschrijvers zijn, heel ongewoon voor deze tijd, niet ano niem. Meer dan tweeduizend men sen pleiten met naam en toenaam voor een mogelijkheid waardig uit het leven te stappen. 'Ik ben MS-patiënt en wil op een humane wijze afscheid nemen van het leven te midden van mijn dierba ren. Dit is nu onmogelijk, waar door mijn dierbaren straks af scheid moeten nemen van een ver minkt lichaam als gevolg van zelfdoding', schrijft Ad de Goei uit Maarssen. De site is opgezet door de Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde (NWE). Na de Kamerbehande ling stopt het burgerinitiatief, is aangekondigd. De NWE-woord- voerder: „Wat er echt uitspringt is dat mensen zeggen: laat mij zelf de regie voeren over mijn eigen dood." VVD-vrouwen van het Liberaal Vrouwen Netwerk praten met voormalig minister Sybilla Dekker (tweede van rechts). foto Marcel Antonisse/GPD woensdag donderdag vrijdag zaterdag W.00 - 22.00 aur !4 00 2K0Öuur '<4.00- 21 CC u«r 1 KuO - *,8.00 uur Preview ie es Business Shoppi; o avond day Friday day Locatse: Go©S, Grote of Maria GwMaqdaienakerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5