'Een trekpaard moet 141 zeeland Veiligheidseisen waren laatste zetje om met Mosselrock te stoppen -_J Gevangen Onderzoek naar verkeerde weg De trekpaardenshow die zaterdag werd gehouden in de Goese Zeelandhallen is nog een overblijfsel uit de tijd dat fokkers hun nieuw geboren veulens voor de winter wilden laten zien. HENGELSPORT JANPETER lüiÉËI maandag 14 november 2011 KATTENDIJKE - Volgens de astronomie was het vrijdag geen volle maan meer, dat was donderdag 10 november, maar toch leverde de opkomende maan op vrijdag 11-11-'11 een prachtig spektakel op. Jan Koeman van de Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg berekende van tevo ren waar hij het beste kon gaan staan om foto's te nemen en belandde op de Kattendijkse dijk tussen Goes en Kattendijke. De kerktoren verraadt de tijd waarop de foto is genomen: 17.25 uur. foto Jan Koeman Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Opnieuw is verbijs tering en onrust ontstaan over de rondweg Scharendijke. Ingenieurs bureau Arcadis heeft onderzoek ge daan naar de milieueffecten van de twee verschillende routes voor de rondweg, maar daarbij is voor een van de twee varianten een ver keerde route onderzocht. Hoe Arcadis aan deze verkeerde in formatie is gekomen is onbekend. De fout is in het gemeentehuis niet opgemerkt en de con cept-structuurvisie is eind septem ber vastgesteld door het college van B en W. De nota ligt nu ter in zage. Verkeerswethouder Wim Stouten - verantwoordelijk voor de rondweg - hoorde eind vorige week pas van de dorpsraad Scha rendijke dat er iets niet klopte. Hij heeft geen idee hoe dit kon gebeu ren. „Dat kan ik niet zeggen, dat moeten we uitzoeken", zegt hij. Het milieuonderzoek van Arcadis gaat over het voorkeurstracé van de provincie Zeeland (die vlak langs het dorp loopt) en het zoge noemde Waterlooptracé, de route waar een groot deel van de ge meenteraad een voorkeur voor heeft. In het onderzoek van Arca dis heeft juist het Waterlooptracé een geheel nieuwe loop gekregen. De route is veel langer, en slingert met een sierlijke S door het land schap. Voorzitter Herman Bomer van de dorpsraad was onaange naam verrast toen hij dit ontdekte. „Ik voel me persoonlijk belazerd." door Lilian Dominicus Het is té gemakkelijk om het eind van twintig jaar Mosselrock toe te schrijven aan de ver hoogde veiligheidseisen, waar het festival het afgelopen jaar mee te maken kreeg. „Maar het was wel het laatste zetje", beschrijft het be stuur in een verklaring, die op de Facebookpagina van Mosselrock is terug te vinden. In 2011 kwam het advies van de Veiligheidsregio aan de gemeente- om Mosseldag los te koppelen van dance-festival Watch Out en mu ziekfestival Mosselrock. Door alle nieuwe regels op het gebied van veiligheid werd het te duur om de drie evenementen als één te orga niseren. De datum werd verscho ven naar 3 september. Mosselrock zou meeliften met Watch Out. „De bijkomende maatregelen maakten van dit jaar een van de meest moeizame edities", aldus de organisatie. Financieel ging het al niet zo best met Mosselrock. „De kosten van de productie van beide festivals ste gen de afgelopen jaren sneller dan we met de baropbrengst konden terugverdienen. Mosselrock zelf kostte al jaren meer dan het op- NAJAARSKEURING door Lilian Dominicus Van over heel Zeeland kwamen ze zaterdagmor gen in alle vroegte naar de Goese Zeelandhallen. De avond ervoor vlochten ze de manen nog eens in met mooie lin ten, want elk haartje moet goed zitten voor de jury van de najaars keuring voor Zeeuwse trekpaar den, die elk najaar in de Zeeland hallen plaatsvindt. Rood, wit en blauw en natuurlijk oranje overheersen in de paarden manen van de Samenwerkende Bonden van Paardenfokkers in Zeeland. „Dit is een koninklijk ge zinde vereniging", verklaart Bart van der Wekken van stal Roosjes hof uit Kerkwerve, die met zes paarden aan de keuring meedoet. Vier paarden zijn thuisgebleven. Alles hoort picobello in orde te zijn voor de jury, elk detail telt mee. Tot aan het voorkomen van de voorbrenger, degene die de paarden aan de teugel meeneemt, aan toe. „Het pak hoort wit te zijn", aldus Van der Wekken, zelf gekleed in grijze trui en spijker broek. „Ja, ik weet het. Mijn vrouw vindt dat niets, ik had in het wit gemoeten." Want ja, er zijn diverse prijzen te winnen voor de paarden, maar er is ook een prijs te winnen voor 'het schoonste geheel'. Zonder wit pak diskwalificeer je je al bijna voor die categorie, natuurlijk. „Een wit pak steekt nu eenmaal mooi af tegen de contouren van de trekpaarden. Als het echt hele maal goed zouden doen, moeten de voorbrengers een oranje strop das om. Maar die zie je echt wei nig." De geschiedenis van deze najaars- Kampioenen Alle kampioenen van zaterdag op een rij: Merrieveuiens: Quirina van Roosjes hof (Kerkwerve (S)) Hengstveulens: Job van Bleijendaal (Tholen). Eenjarige merries: Priscilia van Roosjeshof (Serooskerke (W)) Tweejarige merries: Riekka van de Paashoef (Kloetinge) Driejarige merries: Quintien van de Linge (Oostkapelle) Jeugdkampioen: werd Quintien van de Linge (Oostkapelle). Oudere merries: Sara van 't Wilgen hof (Kloetinge). bracht. Door het succes van Watch Out hebben we de kop boven wa ter kunnen houden en konden we investeren in de line-up." Rampspoed kwam in 2011. Mossel rock moest voortijdig worden beëindigd vanwege zeer hevige re genval. „Alle geïnvesteerde energie om een prachtig jubileum neer te zetten betaalde zich op geen enke le manier terug. Niet wat betreft publieksopkomst en niet wat be treft opbrengst." Maar ook zonder deze wolkbreuk zou Mosselrock dit jaar een fors verlies geleden hebben, verzekert het bestuur. Een laatste verzoek aan de gemeen te Reimerswaal om het dubbelfesti val in 2012 weer tijdens Mosseldag te laten plaatsvinden werd afgewe zen. „Alleen Mosselrock op de Mosseldag of alleen Watch Out twee weken later was geen optie. Daarbij past de organisatie bij voor baat voor een sterk afgeslankte ver sie van de festivals ook al zouden die wel in te passen zijn in de vei ligheidsregels. We trekken er liever nu de stekker uit dan dat we het verder laten doodbloeden en vol gend jaar alsnog failliet gaan." Om ook Watch Out niet om zeep te helpen wordt er nu gewerkt aan een indoor versie van Watch Out. Die vindt waarschijnlijk in het na jaar van 2012 plaats. Voorbereidingen. KAPELLE - Een 22-jarige automobi list is gisteren kort na midder nacht zonder aanwijsbare reden door een hem onbekende persoon mishandeld. De man reed samen met een passagier door de Spaar- Zoveel vis zit er op dit moment onder onze Zeeuwse kust. Het is aan u om deze eens te gaan vangen... Wij kunnen u voorzien van alle benodigdheden! Hengelsport Janpeter - Scheldestraat 33 - Vlissingen - Tel: 0118-418313 Let op! De wintermaanden zijn we 's maandags gesloten show van de Samenwerkende Bon den van Paardenfokkers in Zee land gaat ver terug in de tijd. „De ze show is vroeger ontstaan voor fokkers uit Goes en omstreken om hun nieuw geboren veulens, jaar lingen, twee- en driejarigen in de winter te laten zien. Dat moet al in de jaren twintig of dertig zijn geweest, maar toen werd het op de Grote Markt gehouden." In die tijd waren er natuurlijk ook nog meer fokkers en dus meer keu ringen, niet te vergelijken meer met nu. „Elk eiland had zijn eigen keuring. De keuring in Goes trok zo honderd a tweehonderd deelne mers. Nu hebben we er 55 en die komen van alle eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. En er doen niet alleen jonge paarden mee, maar ook die van vier jaar en ouder. Daar is een aparte categorie voor." De zeer ervaren en gediplomeerde jury keurt onder meer op smalle, rechte benen ('pijpen'), soepel heid in beweging, gespierdheid, en goede beenharen. „Ze zeggen.dat een paard droog in de benen moet zijn. Dat zag je wel eens bij het oorspronkelijke Belgische trek paard, dat er vochtophopingen ont stonden." Voor wie denkt dat de Zeeuwse trekpaarden van tegenwoordig ook de historische Zeeuwse trekpaar den zijn: dat is een wijdverbreid misverstand. Het huidige Zeeuwse trekpaard is dezelfde als het Bra bantse en het Belgische. „We noe men ze zo omdat het trekpaarden zijn die uit Zeeland komen. Maar het oorspronkelijke Zeeuwse trek paard is bijna uitgestorven. Voor het zware werk werd -ie eigenlijk te licht bevonden. Daarom zijn ze op zoek gegaan naar een sterker paard. Het huidige trekpaard komt oorspronkelijk uit België, in de buurt van Brussel. Er zijn mensen die het oude Zeeuwse trekpaard via oude lijnen proberen terug te fokken. Die zijn er nog, zelfs in Amerika. Die zijn meegenomen door de Zeeuwse emigranten. In de negentiende eeuw vertrokken die massaal." lingsstraat toen hij merkte te wor den gevolgd door een auto. Hij stopte en dat deed de andere auto ook. Twee personen stapten uit, trokken het portier open en deel den stompen op zijn hoofd uit. STELLING Stem op de stelling: 'Reimerswaal is laks met handhaving 't Klooster van Rilland'. EN VERDER 1. Gevangen in de maan 2. Kazerne Yerseke buiten bouwblok 3. Motie: Singelstraat groener maken STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto my?*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38