Ook de hulpsint kan 21 zeeland Zeeland laat wereld zijn stem horen Bomen PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! SINTERKLAAS Sinterklaas levert de Detailhandel volgens de branche zelf dit jaar een extra omzet van 493 miljoen euro op. Maar de consu ment draait elke euro wel een keer extra om. Speelgoedtips maandag 14 november 2011 door Wim Hofman Onlangs waren we weer eens in Zeeuws Vlaande ren, in Cadzand-Bad nog wel, al was het herfst. Het lijkt daar steeds meer op het echte Vlaanderen en men bouwt er heel wat vakantieappartemen ten bij. We gingen naar Montezza, waar een boekje werd gepresen teerd over deze winkel in strandar- tikelen en vliegers. In het boekje staan onder andere gedichten en fo to's van bijzondere vliegers. We ke ken ook nog bij andere winkels. We zagen een stapel haaientanden- zeven en een bord met woorden als spareribs, Hanchen, costillas, kurczaka. Teken van globalisatie. Zeeuws-Vlaanderen gaf altijd al de indruk open te staan voor de we reld, maar nu zeker. We zagen een lange rij zwarte buizen liggen en ruime sporen van graafwerkzaam heden. Het verbreden van wegen in dat gebied moet niet moeilijk zijn, dunkt me, er stonden altijd al opvallend weinig bomen en langs de fietspaden zie je haast geen struikgewas of meidoornhagen. De wind en de regen en de jachtsneeuw kunnen daar ongebrei deld over het vlakke land jakkeren. Ze zijn gehard en winddicht, de Zeeuws-Vlamingen en de niet Zeeuws-Vlamingen hoeven echt geen medelijden met hen te heb ben. Het gebrek aan bomen, besef ik nu, kan erop duiden dat de Zeeuwse planologen in het verle den toch een verziende blik had den en dat het jarenlang leeg hou den van het gebied slechts een qua- sï-verzet is geweest tegen mogelij ke economische expansies vanuit Gent en Antwerpen. Alleen bij de Braakman zullen wat bomen sneu velen, ik vermoed toch zeker wel een stuk of veertien. De verande ringen van het wegennet zullen er wel gevolgen hebben. Betere door gaande wegen zullen meer vracht verkeer aantrekken en zullen het heen en weer rijden tussen indus triegebieden bevorderen en dus nij verheid betekenen. Daarnaast zijn de grote wegen een uitkomst voor degenen die snel nergens willen zijn en nergens lang willen blijven (toerisme). Tenslotte zijn er de be woners van het gebied, maar die zijn gewend zich te plooien en zul len hun weg wel weer vinden. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehoudèn Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal ime> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig on et persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. door Ondine van der Vleuten De afgelopen weken heeft die Walcherse hulpsint het al een paar keer tegen zijn Pieten gezegd: „Nou, nou, het is wel héél matig met die boekingen. En de rekening van de kapper, voor het op orde brengen van mijn baard, moet ook nog be taald worden." Er wordt later geboekt, of een jaar tje niet. „Ik had al een paar jaar een grote camping als klant, met wel honderd kinderen. Die heb ben dit jaar afgezegd", verzucht de hulpsint. Ondertussen zijn de kosten niet mis: ieder jaar zo'n 250 euro alleen al voor de baard. Want hulpsinten moeten er tiptop uitzien. Daar ziet het Sinterklaasgenootschap streng op toe. Vergeet ook de stomerijkos- ten niet: 40 euro per pak. Maar daar kun je moeilijk tegen de kind jes over klagen, als ze per ongeluk een beetje misselijk van de peper noten over je mooie pak spugen. Sint, zorgelijk: „Mijn kokermijter heeft veel te lijden gehad van de wind. Als je die moet vervangen, praat je al snel over 150 euro. Onze mijter wordt met de hand ge maakt, in Pijnacker, om de Neder landse economie te steunen." Hij heeft het nog niet gezegd, of de telefoon gaat. Een reservering, voor 5 december. „Ja, nu de Sint is aangekomen, komt het gelukkig een beetje op gang. Maar het is al lemaal toch wel veel minder." Een andere hulpsint prijst zich ge lukkig met veel vaste klanten om op terug te vallen. „In september kwamen de eerste reserveringen al, van klanten die vorig jaar hun neus gestoten hebben omdat ze te laat belden. Voor 3 en 4 december zit het vol. Daarom wijkt men uiit naar 5 december. We nemen in elk geval ruim de tijd voor elk be zoek, zodat we niet zoals vorig jaar in de problemen komen als er iets mis gaat. Toen hebben we in de sneeuw vastgezeten en zijn we met de auto weggegleden in een greppel", zegt de hulpsint. Een paar Schouwse huurpieten la ten weten dat ook bij hen alles wat later op gang komt. Het is maar afwachten of er genoeg cent jes binnenkomenom het strooi- goed, de stomerijkosten en niet te vergeten het onderhoud van de si te te bekostigen. De hulpsinterklaas van sintwalcheren.com2me.nl ontvangt soms de eerste reserveringen al in juni. „Maar we merken wel dat het crisis is." Stiekem hopen de zwartepieten dat Sinterklaas hen dit jaar een leu ke pietmobiel cadeau doen. „Hij hoeft niet mooi te zijn, maar wel graag nieuw. Zodat we geen accu problemen krijgen als het koud wordt. We zijn zo moe van het lo pen." Mogelijk dat er een nieuwe markt aan te boren valt bij een wat onderbelich te groep Sinterklaas-liefhebbers: die in de verzorgingshuizen. John Riekwel, activiteitenorganisator van woonzorgcomplex Ter Reede in Vlissingen, heeft de laatste tijd signalen opgevangen dat bewoners graag wat meer tijd met Sint door zouden willen brengen. „We doen er elk jaar wel wat aan, met een prachtig podium, een stoel met pakketjes eromheen, maar dat is meer als aankleding. Maar onze be woners vinden het eigenlijk te wei nig. Sinterklaas roept veel goede herinneringen op bij de mensen." Dat juist oudere mensen enorm van Sinterklaas kunnen genieten, weet de Ooskapelse hulpsint goed. „Jaren geleden ben ik eens in een verzorgingshuis in Middelburg ge weest, tijdens een activiteitenmid dag. Daar heb ik een aantal bingo- I trekkingen gedaan. Enorm leuk, het leidde tot hilarische momen ten. Maar helaas...de meeste verzor gingshuizen hebben geen budget. Dan vallen ze terug op vrijwilli gers uit de omgeving van het te huis zelf" Met stip op 1Lego/Playmobil Bord- en andere gezelschapsspel len (o.a. Scrabble en Boggle Flash) Kleuters: Lalaloopsy ragdolls. Teckdeck; Bakugan; Nikko radio grafisch bestuurbaar speelgoed. Monsterhigh, monsterlijke leuke poppen voor coole meiden. Spellen: Mario Sc Sonic op de Olympische Spelen (Wii), Call of Duty Modern Warfare III door Ondine van der Vleuten NEELTJE JANS - Zo'n twintig Zeeuw se zendamateurs zonden dit week einde uit vanaf het 'special event station' op de KNRM-post op Neeltje Jans. Aanleiding voor het tijdelijke zend station is het 25-jarig bestaan van de Oosterscheldekering. Zaterdag gingen zendamateurs van Veron Walcheren, Veron Vlissingen en VRZA Zuid-West-Nederland ach ter de knoppen zitten voor een dertig uur durende zendmara- thon. In het bemanningsverblijf van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij waren drie zendstations opgesteld. Daarvan daan werd verbinding gelegd met andere radiozendamateurs, over de gehele wereld, zowel in spraak als met seinsleutels (morsecodes). Ook andersom werd driftig gecom municeerd. Iedereen die een ver binding tot stand bracht, verwierf hiermee namelijk een felbegeerde trofee: een speciaal voor deze gele genheid uitgegeven QSL-kaart. Dergelijke kaarten hebben binnen de wereld van zendamateurs een vergelijkbare status als eerstedag- kaarten voor postzegelverzame laars. Op de Q_SL-kaart die voor de ze zendmarathon vervaardigd is, staan de roepletters PA25OSK. PA staat voor Nederland, 25OSK voor 25 jaar Oosterscheldekering. De kaart draagt verder de logo's van de deelnemers en een afbeelding van de Oosterscheldekering. In geld uitgedrukt heeft zo'n kaart weliswaar geen waarde, verklaart radiozendamateur Leo Unlandt van de organisatie, maar ze wor den wel verzameld. „Mensen leg gen collecties aan en kijken welke ze nog missen. Er is zelfs een QSL-kaarten-museum. Hoe ouder ze worden, hoe meer ze gewaar deerd worden. Zo komen er soms bijzondere exemplaren tevoor schijn uit nalatenschappen." Het evenement verliep niet he lemaal zonder problemen, maar met zoveel technisch aangelegde mensen in de buurt was alles snel weer opgelost. De balans, na af loop: ruim duizend radiocontac ten, verdeeld over zo'n veertig lan den. „We hebben, op Australië na, alle continenten kunnen bereiken, uitgezonderd Australië."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2