Bands naar hoger Streekdracht is spraakmakend i6l zeeland Een Rooms dorpje zeeland in de vorige eeuw maandag 14 november 2011 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Mid delburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. De raadkaart van vori ge week roept bij Ma rie-Louise Buijsse uit Oostburg veel herin neringen op: „De foto is volgens mij van Lams- waarde. Voor mij een stukje jeugd sentiment. Meer dan 40 jaar gele den ging ik in Lamswaarde naar de lagere school. Toen waren er nog nonnen. Lamswaarde wordt ook wel het heilig land ge- noemd...waarom is me nooit echt duidelijk geworden." Onze vaste inzender Kees Stevense weet wel waarom Lamswaarde het heilig land werd genoemd, namelijk om dat de inwoners bekend stonden als 'bijzonder godvruchtig'. De foto is inderdaad genomen in Lamwaarde en om precies te zijn in de Jacobus de Waalstraat. In de straat was volop bedrijvigheid; er was onder andere een bank, een bakker, een postkantoor en een duivenlokaal. Leo Ducheine stelt dat de straat eerder Dorpsstraat heette en dat de naam 'Jacobus de Waalstraat' dateert van 1 januari 1943 toen de wijkindeling werd af geschaft en nieuwe straatnamen werden ingevoerd. De straat herin nert aan Jacobus de Waal, die ge meenteraadslid en wethouder was van de gemeente Hontenisse, waar Lamswaarde toe behoorde. Peter de Rooij meldt dat aan de lin kerzijde de RK Sint Corneliuskerk te zien is. Rinus de Moor vertelt dat de kerk is gebouwd in 1871-1873 en dat hij op 28 mei 1873 is ingewijd door deken Buys. Het bedehuis is een neogotische kruis basiliek, ontworpen door P. Sof- fers. De kerk verving de nog in 1851 uitgebreide schuurkerk. De Corneliuskerk dankt volgens in zender Ducheine zijn naam aan de Heilige Cornelius, wiens feest dag op 16 september werd gevierd. In de dagen van het Rijke Roomse Leven kwamen uit heel de omtrek ouders met jonge kinderen om hen te laten zegenen en op voor spraak van Cornelius te vrijwaren van keel-en hoofdaandoeningen. Winnaars: Marja Dekker, Axel; Tilly van den Bergen, Terneuzen en L.M. Klaase uit Aardenburg. POP AAN ZEE Grote stijlverschillen Yellow, Zinkzand en Gork A27 door René de Dreu- Pop aan Zee tilt met pro fessionele coaches en veel optredens de Zeeuwse bands Yellow, Gork A27 en Zinkzand de komende tijd naar een hoger ni veau. De bands presenteerden zich gisteren in Poppodium Brogum in Zierikzee. Een middagje met varia tie. Yellow kiest voor de lekker in het gehoor liggende melodieën op het snijvlak van rock en pop. Het Zeeuwsvlaamse Gork A27 kleurt de nummers door een afwisseling van underground rock met soulachtige uithalen. Zinkzand ver wijst naar oude blues- en jugband muziek die synchroon loopt met een theatrale presentatie. Aan de hand van muziekstijl, mo gelijkheden en wensen van de bands zijn de coaches geselecteerd. De Belgische producer/drummer Ace Zex van de indie rockband Customs is gekoppeld aan Gork A27. „We moeten de rode lijn in onze muziek duidelijker uiten. Niet eenvoudig, want we zijn een band die kiest voor veel afwisse ling", sprak zanger, gitarist en frontman Tim Roos. Yellow maakt catchy nummers met melodieën die gemakkelijk blijven hangen. Zangeres Joyce Gyselinek meldde dat het eerste gesprek met coach Martijn van Agt (gitarist bij onder andere Ilse de Lange en zang en gi taar docent) veelbelovend was. De stijl van het Schouwse Zink zand wijkt het meest af van de gangbare rock en popstijlen. Dat komt mede door het gebruik van wat onconventionele instrumen ten en de rol van visuals bij het op treden. Wat dat betreft ligt de keu ze voor bassist Onno Kortland van Stuurbaard Bakkebaard als coach voor de hand. „We willen nog zo veel Ieren en Stuurbaard Bakker- baard kun je voor ons best als een voorbeeld zien", vertelt Wiebe Rasdstake na het optreden. Mare Maquelin, programmeur van De Piek in Vlissingen, zorgt na mens de vier Zeeuwse poppodia met Imke Elstak van Poppunt Zee land bij Scoop voor het stroomlij nen en coördinerene van deze vijf de Pop aan Zee. Het project is mo gelijk dankzij steun van de provin cie en het Fonds Podiumkunsten. ZinkZand in Brogum. Yello mmtÊmmmamKKmmmmmmmmamÊmmmmmÊÊmÊmmmmmÊÊammammsmmmm door Jan van Damme De streekdracht is vrijwel verdwenen. Maar Zeeuw se sieraden, Zeeuwse stof jes, Zeeuwse zoetigheid, Zeeuwse wijn: alles waar de Z van Zeeland op kan worden geplakt, doet het goed. Het is een soort ongeorgani seerde tegenbeweging, die gedijt op het gevoel. Oud-journalist Jacques Cats moet die tegenbeweging hebben aange voeld. Eind vorige maand ver scheen zijn boek Bèl, bèl!, Zeeuwse streekdrachten in een ander licht. Bèl bèl is een dialectuitdrukking voor als men verbaasd wil constateren: dat is me ook wat. Cats laat die ver bazing terugkeren. In hoofdstukjes van twee pagina's grabbelt hij in de oude doos met anekdotes over de streekdrachten. Hij duikelde het nummer van Life op met Marian ne Huijsman in dracht op de cover. Zij liet Amerika in 1945 Zeeland zien. Het hoedenfabriekje van Bas Magielse in Goes komt voorbij, met de boerenhoed tegen kaal heid. Ook Middelburger Ruud Vonk, die in de jaren tachtig van de vorige eeuw zijn burgerkleren voor een net boerenpak inruilde, staat er pontificaal in. Zelfs het 'margarinetrutje' van toenmalig commissaris van de koningin Wim van Gelder wordt van stal gehaald. De Zeeuwse streekdracht is nog al tijd spraakmakend. Jonge modeont werpers die elementen van de drachten verwerken - stoffen, pa tronen, sieraden - houden de tradi tie levend. De filmdocumentaire Pront in 't kleed, die Madelief de Heer dit jaar maakte, geeft een he dendaags beeld van de traditionele kledij. En onderwijs over streek drachten zorgt dat ook de jonge ge neraties kennis maken met de kle ren van hun opa's en oma's. Bèl bèl is als boek een traditionele familieaangelegenheid. Vader Cats interviewde en schreef de verha len, zoon Hans-Peter Cats heeft ontwerp, vormgeving en productie achter zijn naam staan. Jacques Cats: Bèl bèl!, Zeeuwse streek drachten in een ander daglicht - Uitga ve eigen beheer, 155 pag., 24,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 16