Hightech jachtenbouw 141 zeeland Sint eert Middelburgse jubilerende orgelman Steeds meer een kennisbedrijf Mosselrock ten onder aan veiligheidseisen Vuilcontainer en twee fietsen in brand Vijftien vangsten bij drugsactie veerplein Groepen jongeren met elkaar op de vuist Dronken automobilist rijdt rolstoel omver HENGELSPORT OPEN DAG Damen scheepte hen op met het financieel debacle van een braakliggende Scheldewerf. Maar de Vlissingers hervinden hun trots op Damen's 'exclusieve speelveld' van megajachten. maandag 14 november 2011 WALCHEREN De Stadsgewestelijke brandweer heeft afgelopen weekend brandjes in Arnemuiden en Middelburg ge blust. Zaterdagmiddag om 16.50 uur staken onbekenden op het Sta tionsplein in Arnemuiden twee fietsen in brand. Gistermiddag rond drie uur moest langs de Wijngaardstraat in Middel burg een brand worden geblust in een grote vuilcontainer. Het vuur veroorzaakte daar nogal wat rook- overlast. BRESKENS Bij een drugscontrole op het Veer plein in Breskens zijn zaterdag vijf tien mensen aangehouden. De buit was 72,2 gram hennep, 14,7 gram hasj en 1,4 gram cocaïne. Tot in de avond werden bussen, auto's en (brom)fietsers gecontroleerd. Er zijn acht Belgen betrapt, twee Fran sen, twee Spanjaarden, twee Afrika nen, en een Pool. Zeven van hen be taalden 400 euro boete. De rest kreeg een dagvaarding. ZOUTELANDE In Zoutelande zijn twee groepen jongeren, afkomstig uit Zoutelande en Vlissingen, zaterdagnacht met elkaar op de vuist gegaan. Dat ge beurde in de Smidsstraat om streeks twee uur. Over en weer vie len rake klappen. De politie haalde de vechtenden uit elkaar. Een 24-ja- rige man uit de gemeente Veere bleef agressief. Hij werd even later aangehouden op de Duinweg we gens mishandeling van een 15-jari- ge jongen uit Oost-Souburg. VLISSINGEN Een 18-jarige Vlissinger is zater dagnacht doorgereden na op de Nieuwendijk met zijn auto een 22-jarige rolstoelrijder te hebben ge raakt Die liep overigens geen letsel op. Een uur later, om vier uur, vat te de politie op de Nieuwe Vlissing- seweg de dader in de kraag. Hij had twee keer de toegestane hoe veelheid alcohol in zijn lijf, en reed zonder rijbewijs. De auto had slech te remmen en gladde banden. De Middelburgse orgelman Peter Dekker glunderde zaterdag, toen de Sint hem een stevige bos bloemen liet toestoppen. foto Izaak Verkeste door Henk Postma MIDDELBURG - Tien jaar lang inmid dels strooit Peter Dekker vrolijke noten de Middelburgse winkelstra ten in. Indringend vaak, dat wel. Maar veelal ook met een lach en een praatje. En daar wilde Sinter klaas zaterdag, tijdens zijn ont vangst op de Grote Markt, even bij stil staan. Vanaf zijn podium sprak hij de jubilerende orgelman lo vend toe, en liet hem een stevige bos bloemen bezorgen. De orgelman zag zich lelijk uit zijn dagritme gebracht, maar verwel komde de geste als een 'hele grote eer'. Vanuit zijn woonplaats Den Haag trekt Peter Dekker (39) weke lijks met z'n orgel naar Middel burg, 's winters alleen op zaterdag, 's zomers ook op donderdag. Op andere dagen is zijn orgel te huur voor evenementen, bruiloften en partijen in het hele land. Sinds twee jaar leeft hij daarvan. Hij kwam ooit bij toeval met zijn orgel in Middelburg terecht en voelde zich daar al snel 'vergroeid met de bevolking'. Logisch wan neer je, zoals hij, zo af en toe ook een inbreker in de kraag vat, of Middelburgers overeind helpt die van hun fiets zijn gevallen. JANPETER (H Wgr Zoveel vis zit er op dit moment Onder onze Zeeuwse kust. Het is aan u om deze eens te gaan vangen... Wij kunnen u voorzien van alle benodigdheden! Hengelsport Janpeter - Scheldestraat 33 - Vlissingen - Tel: 0118-418313 Let op! De wintermaanden zijn we 's maandags gesloten. door Henk Postma Van ver is het zomaar een kraan, zoals er ooit zo veel de skyline van Vlis singen domineerden. Maar loop je er onderdoor dan be sef je: dit is wel even wat anders dan het exemplaar dat aan de over kant van het water als oud roest ligt weg te rotten tot in Vlissingen genoeg geld is opgehaald om er een monumentje van te maken. Drommen Vlissingers grijpen za terdag de kans om het bord 'imbad- gen verplicht' te negeren, en onge geneerd een kijkje te nemen op de Damen-werven langs de Comman do- en Koningsweg. Nuchter als al tijd. Maar onder die ene reusach tige kraan op de kade van Damen Schelde Marinebouw kijken ze toch even met ontzag omhoog. Om daarna aan te schuiven bij de lange rij die langzaam opschuift naar de trap waarmee je op een fregat kan klimmen. De oorlogsbo dem, de tweede in een serie van drie, besteld door de Marokkaanse marine, is zo goed als af. En ieder een mag er nu even naar binnen. Tassen inleveren, dat wel. Zeker wanneer zich daar een camera in bevindt. Open Dag op Damen's Schelde- werven. De hekken verwerken op deze zaterdag 3230 bezoekers. Dat zijn er veel. Maar aanzienlijk min der dan de 4600 werklui die ooit hun dagelijks brood verdienden op het braakliggend terrein tegen de stad, dat Damen alweer jaren te rug voor duur geld aan de gemeen te verkocht. Maar nu toont het scheepsbouw- concern zich van de gulle kant. Da men gunt de Vlissingers niet al leen een kijkje in het bijna kant-en-klaar fregat, ze kunnen hun ogen vandaag ook de kost ge ven in de constructiehallen waar de rijksten van deze aarde hun 'megajachten' laten bouwen. Daar staan er continue vier van op sta pel, de een nog glimmender, ele ganter of geavanceerder dan de an der. Eentje is bijna alweer af Maar je mag er niet in. De inrichting is zo verpletterend luxe dat een ge wone sterveling daar alleen maar op een computerscherm naar mag staren. Alleen al de keuken op zo'n jacht is zo groot, zo mo dieus en zo geavanceerd dat je er zelfs in Wassenaar's duur ste villa's vergeefs naar zal zoeken. „Vast en zeker niet bedoeld voor de kindertjes in Afrika", laat een bezoekster zich ontvallen. „Toch goed dat er van die extreem rijke stinkerds zijn", stoot een ander haar aan. „Want anders hadden we hier geen werk gehad." Werk 'aan de mondiale top, op het exclu sieve speelveld van de megajach- tenbouw', juicht de glossy brochu re waarmee Amels nieuwe engi neers, projectmanagers, productie medewerkers, leerlingen en sta giaires werft. De bouwcapaciteit is de afgelopen jaren verdubbeld. Acht miljoen eu ro investeerde Amels daar in. Er werken nu 230 hooggekwalificeer de vaklui samen met zo'n 300 spe cialisten van onderaannemers. „In een 'altijd schone werkomgeving'. In de enorme productiehallen zijn zelf temperatuur en vochtigheids graad gereguleerd. Even wat anders dan de roestende romantiek van een rotte kraan op het voormalige Scheldeterrein. De Vlissingers van vandaag zoeken hun trots in de levensgrote pos ters, waarop Amels' zich als 'Kun- senaar van de Jachtenbouw' eta leert. Op het eind van de dag zijn er meer dan duizend uitgereikt, keu rig opgerold tot een koker. „Want pas op! Er zitten scherpe randen aan. Je snijdt je er zo mee in de vingers." De mannen achter het kraampje krijgen er kramp van in de vingers. „Want vijfenhalf uur posters oprollen. Reken maar uit... Dat zijn er toch zeker drie per mi nuut." VLISSINGEN - Crisis? Niet bij Damen. Het conglome raat van 35 scheepswerven, met ook vestigingen in Azië, Brazilië, Roemenië en Polen, maakt zelfs 'een enorme groeispurt'. Damen moet alle zeilen bijzetten om daarvoor voldoende kennis en vakmanschap in huis te halen. Alleen al op de Nederlandse werven staat een hon derdtal vacatures open: een kwart in Vlissingen, ver spreid over Marinebouw, reparatiewerf Scheldepoort en Amels Megajachtenbouw. Er is vooral behoefte aan hoogopgeleide engineers en projectmanagers. Maar bij Amels zoeken ze daarnaast ook productie personeel. Toch sloeg de vakbeweging onlangs alarm over de or ders bij de Marinebouw. Daar wordt nog gewerkt aan fregatten voor Marokko. Maar wat daarna? Directeur Van Ameijden bevestigt dat de productie op de mari newerf afloopt, en dat nieuwe grote orders nog moe ten worden binnengehengeld. Begin dit jaar werkten er nog buitenlandse inleenkrachten. Nu zitten zelfs tien van de eigen mensen zonder werk. Geen enkele reden voor paniek, beklemtoont Van Ameijden. „We zijn niet meer afhankelijk van die paar hele grote orders. Als onderdeel van Damen heb ben we een veelheid aan klanten over de hele wereld. Die eisen wel dat het werk deels in hun land wordt uitgevoerd. Maar in Vlissingen doen we daarvoor de engineering, ontwerp en management. We worden steeds meer een kennis- en steeds minder een pro ductiebedrijf www.pzc.nl door Lilian Dominicus YERSEKE - Het is té gemakkelijk om het eind van twintig jaar Mos selrock toe te schrijven aan de ver hoogde veiligheidseisen. „Maar het was wel het laatste zetje", meldt het bestuur. Tot voor kort was Mosselrock on derdeel van de Mosseldag, en werd gelijktijdig ook het dancefestival Watch Out gehouden. Door nieu we regels van de Veiligheidsregio kwam daar een einde aan. Het werd te duur om de drie evene menten op dezelfde dag te hou den. Dit jaar verhuisden Mosselrock en Watch Out naar 3 september. Door alle verplichte veiligheids maatregelen verliep de organisatie moeizaam, meldt het bestuur. Mosselrock is al jaren verliesge vend. De kosten stegen sneller dan de baropbrengst. „Alleen door het succes van Watch Out hebben we de kop boven water kunnen hou den en konden we investeren in de line-up." Tot overmaat van ramp moest Mosselrock dit jaar voortijdig worden beëindigd we gens een wolkbreuk. Het is de bedoeling dat Watch Out blijft voortbestaan, maar dan als in- doorfestival. Dat vindt waarschijn lijk plaats in het najaar van 2012. WÊ VIDEO'S Walcheren 1. Sinterklaas in Zeeland (foto) 2. Schapen in de stad 3. Middelburg bestudeert fietsen WWW.Z2.NL Iedere dag, vanaf 10,16 en 22 uur, het laatste nieuws op: 'Zeeland in twee minuten'. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 14