De stilte van Turkse sneeuw Skiën in Turkije is anders dan skiën in Oostenrijk. Aanwijzingen langs de pistes zijn in het Turks. Maar er ligt sneeuw, de prijzen zijn laag en op de pistes is het heerlijk rustig, merkte Joost Brantjes. reizen@wegener.nl 1 reizen ""l 024-3650360 Zaterdag 12 november 2011 EUROPA Istanlnil ■Ankara Kartalkaya Middellandse Zee TURKIJE Hoe verder we van het centrum van Istanbul wegrijden, des te ho ger de gebouwen om ons heen. Wolkenkrab bers die in Dubai niet zouden mis staan, staan naast gebouwen in aanbouw die nóg hoger en nóg moderner moeten worden. Istan- buls buitenwijken als Etiler en Le- vent getuigen van de huidige kracht van de Turkse economie. Na drie uur rijden gaan we einde lijk een beetje omhoog, maar nog steeds is de hoeveelheid sneeuw langs de weg zorgwekkend. Net als de rijstijl van de Turken. In patseri ge Land Rovers en SUV's scheuren ze de berg op en af en wanen zich de enigen op de weg. Sneeuwket tingen worden door ouwe manne tjes die zich naast de weg warmen bij vuurkorven, voor wat lira's om hun banden gelegd, de bestuurder blijft in zijn auto zitten. Het DorukKaya Ski Mountain Resort is een all-inclusive skiresort op 2.000 meter hoogte, boven de plaats Bolu bij het skigebied Kartal kaya. Het enorme complex telt 900 bedden, verdeeld over 259 ka mers en inderdaad is alles inclu sief, tot de drank aan toe. Niet vreemd dat een aantal landgeno ten het beperkte aantal barkruk ken permanent bezet houdt. De provincie Limburg blijkt in het DorukKaya goed vertegenwoor digd, maar dat kan toeval zijn. Hoewel skiën in dit Aziatische deel van Turkije uiteraard in geen enkele verhouding staat tot skiën in de Alpenlanden, zijn er zeker voordelen aan verbonden. Ga je een week weg, dan kun je een kor te skivakantie combineren met een bezoek aan het altijd interes sante Istanbul. Meestal is de ver houding dan vijf dagen skiën, twee dagen citytrip. Ook de kosten van logies, skihuur, skipas en eten en drinken liggen in Turkije beduidend lager dan in Het besneeuwde landschap rond Kartalkaya trekt geen horden wintersporttoeristen. foto Ufuk Siit^ü de Alpen. En of je nu met de auto naar Oostenrijk rijdt of het vlieg tuig naar Turkije neemt, wat be treft reistijd onüoopt het elkaar niet veel. Nog een voordeel is dat weinig Turken zich een skivakan tie kunnen veroorloven. In de weekeinden komen wel de rijke in woners van Istanbul, maar door de week hoef je zelden voor de lift te wachten en zijn er maar weinig mensen op de pistes te vinden. Het gebied van Kartalkaya bestaat uit 13 pistes met een totale lengte van 30 kilometer. Er zijn 15 liften. Gedurende onze eerste nacht in DorukKaya blijkt het enorm ge sneeuwd te hebben en na het buf- fetontbijt wordt het tijd de pistes te verkennen. We zien maar wei nig andere skiërs - misschien om dat het nog steeds sneeuwt - en bij geen enkele lift hoeven we te wachten. Leuk, maar helaas onbe grijpelijk, zijn alle aanwijzingen. Niet in het Duits, Frans of Itali aans, zoals we gewend zijn, maar in het Turks, waar natuurlijk geen touw aan vast te knopen is. Om 11.00 uur is het tijd voor een kleine koffiepauze, maar de Tur ken in de Chocolate Bar langs de piste zitten aan een warm wit drankje met kaneelpoeder. „Sa- lep", zegt Ahmet, „probeer maar, je wordt er heel warm van." Het blijkt een heerlijke drank met de dikte van vla, maar die van orchi deewortels wordt gemaakt en ver volgens besprenkeld met kaneel. Inderdaad een goed middel om weer warm te worden. Eenmaal uitgeskied, is weinig lek kerder dan bijkomen in de sauna. Het DorukKaya heeft een redelijke wellness-voorziening. De sauna en de Turkse hamam zijn gratis, er is een zwembad en een bubbelbad. Voor een massage, bijvoorbeeld Ba linees of Thais, betaal je extra. Aan de bar zitten zestigers Els en Bernd die voor de zesde keer hun wintersport in Turkije vieren. Els legt uit waarom ze na jaren Oos tenrijk de overstap hebben ge maakt. „Ik las ergens iets over ski ën in Turkije en dat je dat kon combineren met Istanbul. Na één keer hier waren we al om. Geen wachttijden bij de lift, geen over- volle pistes en alles is inbegrepen. Van je ochtendkoffie tot de laatste borrel voor je gaat slapen. Als we ergens in de Alpen zo vakantie zouden vieren als hier, zouden we het drievoudige kwijt zijn." Els geniet zichtbaar. De Turkse obers leggen haar in de watten en waarschijnlijk zitten ze over een jaar weer hier in de sneeuw. Als na het prima buffëtdiner de lobby langzaam volloopt met gas ten voor een afterdinner, komen de gezelschapsspellen op tafel of wordt fanatiek gebackgammond, de nationale sport van Turken. De a stenen worden met een luide knal in de houten bak verplaatst. Ande ren volgen de voetbalwedstrijd tus sen Genderbirlgi Ankara en Fener- bahce. Bij elke goal van de club uit Istanbul wordt luid gejuicht; ken nelijk is hoofdstad Ankara minder goed vertegenwoordigd. En net als in de Alpenlanden is de temperatuur binnenshuis zo hoog dat je, eenmaal terug op je kamer, snel de verwarming uitzet, het raam wagenwijd opengooit en heerlijk in slaap valt. Istanbul ligt op iets meer dan 3 uur vliegen van Amsterdam. Kartalkaya ligt op 260 kilometer van Istanbul. Onder meer Corendon Reizen biedt pakketreizen aan naar Kartalkaya vanaf 500 euro per persoon, alles inbegrepen. Met dank aan Corendon Reizen. SI www.corendon.com www.welkominturkije.nl Alkmaar Amsterdam Born Breda Haarlem Heerlen Hilversum Maarsbergen Maastricht Nijmegen HOTELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95