Langs killen, grienden en kreken In de Biesbosch loopt een prachtig, onverhard pad langs boerenakkers in de polder. Jan de Hoon wandelde door de Oostwaard en ging op zoek naar de geschiedenis van de Biesbosch. s^lJy reizen@wegener.nl reizen |gf| 024-3650360 1:1:1 Zaterdag 12 november 2011 Met dank aan de Sint-Elisabethsvloed Op 18 november 1421 maakte de Sint-Elisabeths- vloed een binnenzee van de Groote of Zuid-Hollandse Waard. De vloed verzwolg een gebied van 45.000 hectare en meer dan 60 dorpen werden overspoeld. In de loop der jaren zorgde aanslibbing van klei en zand voor een labyrint aan kreken, killen en geulen. Zo ontstond de Biesbosch, die haar naam dankt aan de biezen die er groeiden. De arbeiders die de biezen oogstten, moesten bij hoog water 'hun biezen pakken', om op tijd weg te komen. In het Biesbosch Museum krijg je een goed beeld van verleden, heden en toekomst van de Biesbosch. www.biesboschmuseum.nl Als je door de Oost waard in de Biesbosch loopt, voel je dat de na tuur en het boerenle ven in evenwicht is. Het ene moment loop je langs de boerenactiviteit op het akkerland, even later passeer je grienden, kil len en kreken, waar roof- en water vogels zich volop laten zien. De auto laat ik achter aan de Grote Waardweg, even buiten Werken dam. Het is vroeg in de morgen en voor me ligt een uitgestrekte pol der. Een goed gemarkeerd pad stuurt me tussen akkers door rich ting de Bruine Kil. Het halflange gras van de akkerrand maakt mijn schoenen tot aan mijn enkels nat. Het Oostwaardpad, tot stand geko men door samenwerking tussen de agrarische natuurvereniging Al- tena Biesbosch (ANV) en lokale boeren, is een wandeling van 23 ki lometer uitgezet tussen Werken dam en Hank. Meer dan vijftig boeren in de pol der doen mee aan actief randbe- heer, zoals het heet. Dit houdt in dat een rand van 4 meter langs een watergang niet wordt bemest of bespoten tegen onkruid en slechts beperkt wordt gemaaid. Door de akkerranden open te stel len, maken de boeren een uniek stuk natuur zichtbaar én bereik baar. We volgen het pad verder langs de loop van de Bruine Kil, met haar steile oevers een perfecte nestloka- tie voor ijsvogels. Via bruggetjes steek ik kreken en sloten over. Het pad gaat zelfs door weilanden waar paarden grazen. Niet echt geïnteresseerd kijken zij op en gra zen door. Ik ben niet de eerste wandelaar die ze zien. Aan de overkant van de Bruine Kil herinnert een griendwerkershuisje aan vroegere tijden. Ik laat de Brui ne Kil achter me en loop weer voor langere tijd langs akkers. Boe ren zijn suikerbieten aan het oog sten. Op de een of andere manier voelt het boerenleven hier in ba lans met de natuur. Oude boerde rijen zijn goed zichtbaar in het landschap, want ze zijn gebouwd op terpen ter bescherming tegen overstromingen. Aan het eind van de achttiende eeuw werd de Oostwaard ingepol derd. Hierdoor ontstond een om vangrijk gebied dat gebruikt werd als gras-, hooi- en bouwland. Boe ren woonden 'achter het water' en het getijde bepaalde het leven in die tijd. Tot aan de afsluiting van het Ha ringvliet in 1970 waren de polders enkel via het water bereikbaar en overstroomden ze 's winters en ten tijde van springtij en zware storm. Met de afsluiting verdwe nen eb en vloed, waarna de ruilver kaveling en aanleg van wegen de Biesbosch uit haar eeuwenoude isolement haalde. In Hank ben ik zowat halverwege de Oostwaardwandeling en drink ik koffie. In dit dorp herinnert veel aan de strijd met het water, zoals de Buitendijk, waarin zich een keersluis uit 1699 bevindt. Zo dra het water in de polder hoger stond dan in de Biesbosch ging de sluis automatisch open. Als de vloed de Biesbosch bereikte, sloot de sluis weer. Het pad loopt verder langs de Bleeke Kil en via de Karnemelks polder kom ik bij de Bakkerskil. Dit was vroeger de breedste en grootste watergang van alle Biesboschkreken en de belangrijk ste verbinding tussen de Amer en de Merwede. Nu is de Bakkerskil een oase voor watervogels. Met een trekpontje steek ik over, een milde herfstzon staat aan de hemel en de wind speelt met het riet. Aan de andere kant vervolg ik mijn weg. Ik passeer de gerestau reerde Papsluis, die samen met Fort Bakkerskil onderdeel was van de Nieuwe Hollandse Waterlinie, die het westen van het land moest beschermen tegen vijandelijke in dringers. Bij de Grote Waardweg vertelt mijn geparkeerde auto dat ik weer op het vertrekpunt ben van mijn wandeling! m Werkendam en Hank zijn bereikbaar per bus, maar handiger is per auto. Het Biesbosch Museum ligt 11 kilometer van Werkendam. Vanuit Wer kendam gaat een bus, maar het laatste deel moet je wandelen naar het museum (40 minuten). Het Oostwaardpad heeft een eigen routeaandui ding en het is ook mogelijk delen van de route te lopen. De wandelroute is te downloaden op www.biesboschwandeling.nl Je loopt grote delen van de wandeling onbeschut zodat zon, wind en re gen vrij spel hebben. Bij nat weer kan het pad drassig zijn. In de omge ving van het museum zijn meer wandelpaden van 2 tot 13 kilometer. Als je begint in Werkendam, kom je halverwege de route door Hank, waar horecagelegenheden zijn. Het Biesbosch Museum is van 1 november tot en met 31 maart geopend van dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Van 1 april tot en met 31 oktober is het alle dagen geopend. Er zijn dagelijks rondvaarten met fluisterboten. Foto links, daarna met de klok mee: Langs de route staan informatiebor den. Een griendwerkershuisje langs de Grote Kil. Een biezensnijder in het museum. Wandelaars zijn welkom, honden niet. foto's Jan de Hoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93