is reizen Cambodja is Angkor Wat. Het land en de tempels zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Alexander Reeuwijk reisde af naar het noorden van Cambodja om door de middeleeuwse tempelstad te dolen. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 12 november 2011 gangspad op. De balustrade aan weerskanten van het pad bestaat uit stenen naga's, slangen met ze ven cobrakoppen. De tempels staan deels in de stei gers. Er wordt hard gewerkt aan de conservering van de beroemde bouwwerken. Dat onderhoud is een continu proces en blijkt voor nagenoeg alle tempels te gelden. Bij ieder complex staat aangegeven welk land of organisatie verant woordelijk is voor de restauratie. Het interieur van de hoofdtempel is al opgeknapt. In de 800 meter lange muren van de omloop is in bas reliëfs het leven van de koning aangebracht, evenals andere verha len uit het hindoeïsme. Het is een grondig gerestaureerde parade van veldslagen, godenbeelden en heldendichten. Na de uit steen ge houwen geschiedenis beklim ik de hoofdtoren en heb ik uitzicht over de omgeving. Dichte bossen omzo men het complex. Hier en daar is een open plek tussen de bomen te zien, een plaats waar andere tem pels staan. Daarnaast zijn er nog talrijke tempels onontdekt onder de bomen. 1\vee uur later laat ik me in de riks- ja naar de volgende tempel rijden. De Bayon-tempel is een van de meest aantrekkelijke religieuze bouwwerken van Angkor Wat. In het massieve steen is het gezicht van koning Jayavarman VII, de grootste aller Khmerkoningen, af- Rea ern cambodja Phnom Penh* Vietnam Cofvan Thailand Zuidchmese gebeeld. Op zijn gezicht met aman- delvormige ogen en volle lippen is een glimlach te zien. Ik twijfel of hij glimlacht uit devotie of uit zelf genoegzaamheid. Koning Bayon is in ieder geval overal aanwezig. Reusachtige gezichten kijken van uit de hoogte op iedereen neer. El ke tempel hier is gebouwd in op dracht van een heersende koning. Zo kan ieder gebouw worden be schouwd als een egodocument en zie je hier een stenen tijdlijn door het Cambodjaanse landschap, van de negende tot de veertiende eeuw na Christus. Overigens be staat het volk waar Jayavarman vandaag de dag op neerkijkt, voor namelijk uit tientallen Chinese toe risten die met paraplu's tegen de zon en voorzien van audiogids de tempel hebben ingenomen. Het is aanvankelijk moeilijk voor stelbaar dat deze tempels vele eeu wen onopgemerkt zijn gebleven. De immense torens en reusachtige gebouwen vallen tegenwoordig in ieder geval flink op in het relatief vlakke landschap. Maar als ik het derde grote tempelcomplex, Ta Prohm, bezoek, zie ik aanvankelijk alleen maar bomen. Geen tempel te bekennen. Pas als ik door de toe gangspoort het complex binnen loop, zie ik de gebouwen tussen het gebladerte. Dikke wortels lo pen over de tempels heen en heb ben zich genesteld in de voegen tussen de stenen. Ze vormen een extern skelet waardoor de gebou wen niet inzakken. Wortels en steen vormen bijna een organisch geheel. Ik besef dat deze ruines vol ledig aan het zicht onttrokken wer den, doordat ze ook eeuwen gele den al volledig overwoekerd wa ren met dichte jungle. Ik klauter over afgebrokkelde mu ren, grote vlinders fladderen voor me uit, de geur van rottende blade ren hangt in de lucht. Door de ho ge temperatuur en luchtvochtig heid transpireer ik hevig. Ik voel me een combinatie van de ontdek kingsreiziger Henri Mouhot en In diana (ones. De afrasteringen, hek jes en bewakers denk ik voor het gemak maar even weg. Na een lange dag eindigt de toer waar ze is begonnen: bij de hoofd tempel van Angkor Wat. Terwijl de zon ondergaat, vrouwen de laat ste souvenirs proberen te verko pen en de apen het tempelterrein langzaam maar resoluut overne men, zit ik bij het meer voor de grote tempel en kijk hoe de vijf to rens reflecteren in het water. Ik droom weg terwijl ik een slok neem van mijn welverdiende bier tje... Uiteraard een Angkor biertje. De Killing Fields van Cambodja De recente geschiedenis van Cambodja wordt vooral bepaald door de volkerenmoord door de Rode Khmer van dictator Pol Pot. Tussen 1976 en 1979 werden 3 miljoen inwoners, voornamelijk uit de hoofdstad Phnom Penh, gedwongen naar het platteland te verhuizen. Van hen overleefden slechts 23.000 deze Killing Fields en de massale moordpartijen door de Rode Khmer. Uiteindelijk kon, met steun van Vietnamese troepen, het regime van Pol Pot worden verjaagd. De afgelopen decennia werden verschillende leiders van de Rode Khmer veroordeeld voor hun misdaden. Pol Pot pleegde vermoedelijk in 1998 zelfmoord op zijn onderduikadres. E www.killingfieldsmuseum.com ÏFff Voor Cambodja is een visum ver eist, dat aan de grens of op het vliegveld verkrijgbaar is. De toe gangsprijs per dag is 20*dollar, voor een bezoek van drie dagen betaal je 40 dollar. Siem Reap is per vliegtuig, bus en boot te bereiken vanuit hoofdstad Phnom Penh. Er zijn ook rechtstreekse vluchten van uit onder meer Thailand, Laos en Maleisië. Het is mogelijk de tempels per fiets te verkennen, maar bedenk dat het erg warm en uitputtend kan zijn. Zeker als je de afgele gen tempels wilt verkennen. Een goed alternatief is een gemotori seerde riksja, inclusief bestuur der. Cambodja is het hele jaar goed te bezoeken, maar de beste tijd is december, januari en februari. Dan valt er de minste regen. a www.landenweb.net/cambodja Grote foto: Het tempelcomplex weer spiegeit in het meer. Kleine foto's: Bas reliefs verbeelden de Cambodjaanse geschiedenis. Onderste foto: Wortels overwoekeren de eeuwenoude muren. foto's Alexander Reeuwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91