reizen: 4 ES D ST Watersnood =ii Zaterdag 12 november 2011 93 reizen@wegener.nl 024-3650360 Mif«l l«1 jïTTMBMWi Eindredactie: Johan Bosveld reizen@wegener.nl Vormgeving: Gemma Kessels Advertentieverkoop: Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl De artikelen in deze bijlage komen tot stand onder verantwoordelijk heid van de redactie. Daarvoor werkt zij soms samen met reisorganisaties en verkeersbureaus. De redactie behoudt echter de volledige zeggenschap over de redactionele inhoud. Wanneer het vliegtuig de daling inzet naar de luchthaven Suvarnabhumi krijg ik een goed beeld van de watersnoodramp die Thailand treft. Waar normaal gesproken de boerenakkers groen op lichten in de felle zon, is nu alleen de glinstering van water te zien. Bruin, stilstaand water dat als een enorme binnen zee bezit heeft genomen van honderdduizenden vierkante kilometers laagland rondom Bangkok. De weken voor ver trek heb ik het nieuws over de ramp op de voet gevolgd. Ik hoorde veel alarmerende radioreportages en zag items in het journaal die er niet om logen. Correspondenten tot hun oksels in het water, miljoenen ontheemden, vele doden. Ook op de website van het officiële toeristenbureau van Thailand wordt uitvoerig gerapporteerd. Een week voor ver trek staat ineens een waarschuwing bovenaan de pagina. Niet noodzakelijke reizen naar Thailand worden ten zeerste afgeraden. Aanstaand weekeinde zal de hoofdstad waar schijnlijk onder water lopen vanwege springtij, waardoor de waterstand tot desastreuze hoogte kan komen. De maan dag na dat weekeinde staat mijn vlucht gepland. In mijn op timisme ben ik er altijd op blijven vertrouwen dat het wel los zou lopen, maar ik begin nu toch te twijfelen. Al die ver halen, ze zullen toch niet uit de duim gezogen zijn. Ik ga op zoek naar betrouwbare informatie op het internet. Kaartjes wil ik zien van waar het water nu staat en wat de verwach tingen zijn. Niet te vinden. Wie het Thai onmach tig is, komt er niet uit. Ondertussen kijk ik naar het nieuws en zie hulpelozen naar de eerste verdieping van hun woning verhuizen, de inboedel dobbert troosteloos voorbij. Er is schaarste, men is bang voor ziekten, kortom: ellende. Ik stuit op een website van de Thaise verkeerspoli tie. Dat is interessant. Meer dan honderd camera's live gericht op Bangkok en omgeving. Dat zal me een natte bende worden. Pas bij een van de laatste camera's krijg ik een ondergelopen straat te zien. Geen idee waar het is, maar zeker niet in het cen trum van Bangkok. En terwijl op CNN de Thai van de straat dreigen te spoelen, kan ik op de webcams nauwelijks water ontdekken. Zeker niet in Bangkok zelf. Zodra we geland zijn, heb ik weer twijfels. Dat zag er niet best uit zojuist. Misschien toch iets te overmoedig geweest? Maar de taxichauffeur is vro lijk en met gezwinde spoed stuurt hij ons naar het hotel op de Sukhumvit. Vanaf het vliegveld tot het centrum van Bangkok geen over stroomde straat te zien. Wel valt op dat het er weldadig rus tig is. Ik schat dat de stad op halve kracht draait. Voor ons wel zo aangenaam, maar de toeristenindustrie zal er min der blij mee zijn. Van een gebrekkige bevoorrading blijkt evenmin iets. De Thai koken en eten er lustig op los. Er be gint zich bij mij iets van ergernis te ontwikkelen. Bijna was ik niet gegaan. Op het verkeerde been gezet door rampbeel- den op televisie en het officiële verkeersbureau van Thai land. Natuurlijk heb ik met eigen ogen gezien hoe onvoor stelbaar veel land onder water staat en ik kan me de ellende die dat met zich meebrengt heel goed voorstellen. Een ramp voor de mensen, dat is zeker. Maar toeristenbestem ming Bangkok is bereikbaar en alle interessante plaatsen in de rest van het land blijken ook prima te bevliegen. De vele Thai die van het toerisme moeten leven, zijn boos. De res taurants zijn leeg, hotels nauwelijks bezet, lokale markten veel te rustig. Ze verdienen niets meer. De economische schade van de ramp wordt zo alleen maar groter. Op de aan legsteiger naast het Mandarin Oriental heeft men de water hoogten per dag aangetekend. Het peil is duidelijk dalende. Wel sijpelt bij een klein gemaal langs de rivier wat water de lage straten in. Via loopplanken kan men de voeten droog houden. Het wordt hoogwater, dus zal het nog iets stijgen, zegt de bewaker. Even later verschijnt de eerste came raploeg. En dan nog een en daarna de derde. De lenzen ge richt op de zandzakken en het stijgende water. De wereld zal zien hoe Bangkok langzaam onderloopt. Zo werkt dat dus. Op het verlaten terras eet ik een kopje soep en zie de vierde cameraploeg de statieven klaarzetten. Straks maar eens terug naar ons eigen hotel in het zinderende, kurkdro ge Bangkok. Eens kijken of er dan tenminste in het zwem bad nog wat water zit. wmm én van de tempels in Angkor Wat kan een eervolle plaats krijgen naast onze mooiste ge- bouwen. Het lijkt een rivaal van die van Salomo en opge richt door een oude Michelangelo. Maar de tempel is grootser dan al les wat ons is nagelaten in Grieken land of Rome'. Dit schreef de Fran se ontdekkingsreiziger Henri Mou- hot in de tweede helft van de ne gentiende eeuw over de door hem herontdekte tempels van Angkor Wat in Cambodja. Volgens Mouhot waren de heilig dommen een groot contrast met de staat van barbarisme waarin het land toen verkeerde. De Frans man was niet de eerste reiziger die de door dichte jungle overwoeker de tempelstad bezocht. In de 16e eeuw werden de tempels al door westerse reizigers bezocht, maar met zijn publicatie zorgde Mouhot er persoonlijk voor dat de heilige tempelstad (wat 'Angkor Wat' let terlijk betekent) bij het grote pu bliek bekend zou worden. Sinds dien is de populariteit alleen maar toegenomen. Tegenwoordig is het een van de grootste toeristische at tracties van zuidoost-Azië. Angkor Wat is volledig verweven met Cambodja. De silhouetten van de tempels prijken op de natio nale vlag, op tal van lokale merken bier en flessen drinkwater. Veel an dere producten hebben een verwij zing in de naam en Siem Reap, het dichtstbijzijnde stadje, dankt haar bestaansrecht geheel aan de tem pels en haar bezoekers. Langs de ki lometers lange toegangsweg zijn in sneltreinvaart tal van kitscherige ressorts in Khmerstijl gebouwd. Ze hebben namen als 'Angkor Inn' of'Angkor Village Hotel'. Maar zodra ik onder te toegangs poort van het tempelcomplex doorloop, word ik overvallen door een bijna sacrale stilte. Voorafheb ik een keuze gemaakt welke tem pels ik wil bezoeken. Ik zou hier zonder problemen een week tus sen de heilige gebouwen kunnen verblijven zonder me te vervelen. Het terrein heeft een oppervlakte van enkele tientallen vierkante ki lometers en is een schatkamer vol ontdekte en onontdekte parels uit de Khmerperiode (van de negen de tot de veertiende eeuw). Helaas heb ik slechts één dag. Ik beperk me daarom tot de hoogtepunten. Mijn riksjarijder brengt me aller eerst naar het hoofdtempelcom plex. Van verafkan ik het wereld beroemde silhouet van de vijf to rens zien. Er is sprake van een gul den snede. De verhoudingen tus sen de hoogte en breedte van het gebouw zijn perfect. Ranke palm bomen, getooid met een kroon van bladeren, staan naast het hoofdgebouw. Via een brug over de gracht loop ik het bijna 500 meter lange toe- Tempels in het oerwoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90