8buitenland Drugs over toonbank als souvenir Griekse premier Senaat Italië stemt in met bezuinigingen 'Koerden kapen veerboot in Turkije' f? Sporen radioactiviteit boven Midden-Europa Opnieuw doden bij geweld Syrië Noorse minister weg wegens aanslagen Cel voor moord op homo-activist Uganda TSJECHIE Politie sluit Amsterdam Shop KABINET Regering van Lukas Papademos beëdigd zaterdag 12 november 2011 IZMIT - Vier of vijf gewapende mannen hebben gisteren een Turkse veerboot met negentien passagiers en zes bemanningsle den gekaapt. Dat gebeurde bij de stad Izmit, ten oosten van Istanbul. Volgens de Turkse regering zit de Koerdische afscheidingsbeweging PKK achter de kaping. De kapers hebben de veerboot Kartepe koers laten zetten naar het zuidwesten. Turkse media suggereren dat ze op weg zijn naar het eiland Imrali, dat ten zuiden van Istanbul ligt. Op het eiland zit PKK-leider Ab dullah Öcalan sinds 1999 gevan gen. Een van de kapers zou zich heb ben verscholen in de hut van de kapitein en zou een bom bij zich hebben. Volgens de burgemeester van Izmit is ten minste een van de kapers gewapend. De kaping komt enkele weken na het begin van een Turks legeroffen- sief tegen de PKK. Militairen vie len rebellenkampen in het noor den van Irak aan. Dat gebeurde na PKK-aanvallen op Turkse legerpos ten, waardoor zeker 24 militairen omkwamen. Het was het zwaarste verlies voor Turkije in bijna twee decennia. De PKK strijdt sinds 1984 voor een onafhankelijk Koerdistan in het berggebied op de grens van Tur kije, Syrië, Irak en Iran. De strijd heeft ongeveer 45.000 levens geëist. HOMS Syrische veiligheidstroepen heb ben gisteren opnieuw het vuur ge opend op antiregeringsbetogers in diverse steden. Zeker dertien men sen zijn daarbij gedood, onder meer in Homs, meldden activisten. Bijna wekelijks zijn er doden bij protesten na het vrijdaggebed. OSLO De Noorse minister van Justitie en Politie, Knut Storberget, treedt af. Hij voelt de verantwoordelijkheid voor de aanslagen in Oslo en het ei land Utoya. Dat meldde premier Stoltenberg. Deze week werd be kend dat Anders Breivik, die heeft bekend 77 mensen te hebben ge dood, zeven minuten later is gear resteerd dan in de officiële lezing. KAMPALA Een rechtbank in Uganda heeft een man tot dertig jaar cel veroordeeld wegens de moord op een promi nente homoactivist. Dat maakte een zegsvrouw van de openbaar aanklager bekend. Enoch Nsubuga gaf toe David Kato in zijn huis te hebben gedood met een hamer. Hij zei tot zijn daad te zijn gekomen omdat Kato seks met hem wilde. De Amsterdam Shops in Tsjechië verkopen formeel souvenirs. Eigenlijk gaat het om synthetische drugs. De autoriteiten zijn in actie ge komen. De klant, pardon de 'ver zamelaar', kan kiezen: 'El Magico', 'El Patron', 'Amsterdam', 'Rotter dam', 'Utrecht'. Het zijn enkele van de merknamen op de felge kleurde, zilverfolie zakjes die de Amsterdam Shop aanbiedt. Tientallen van die Amsterdam Shops zijn er in Tsjechië, al doen de autoriteiten er alles aan deze va riant op de Nederlandse coffee shop zo snel mogelijk te sluiten. In de zakjes zitten synthetische drugs. Chemische varianten van marihuana en andere cannabispro ducten, amfetaminen, mephedro- ne, MDPV en JWH. Klanten, vooral jongeren, worden gelokt via het internet en mond- tot-mondreclame. Formeel gaat het om 'verzamelobjecten', souve nirs die niet bedoeld zijn om te ge bruiken. Dat staat ook op de ver pakking en wordt via internet braaf gemeld. De Amsterdam Shop deed eind 2010 zijn intrede in Tsjechië nadat nieuwe wetgeving het concept in Polen, waar het ontstond, frus treerde en de politie keihard op trad tegen de shops daar. In eerste instantie liepen de Amsterdam Shops in Tsjechië prima. De om zet was in de eerste drie maanden van 20ti een miljoen kronen per maand - 40.000 euro, heel royaal in Tsjechische verhoudingen. Som mige shops registreerden zo'n hon derd klanten per dag. zie onze website:buitenland Is de wereldwijde oorlog tegen drugs succesvol gebleken? DEN HAAG - Er zijn sporen van het radioactieve jodium-131 gevonden in de lucht boven Hongarije, Oos tenrijk en Tsjechië. Het gaat om minuscule hoeveelheden die geen enkel gevaar voor de volksgezond heid opleveren. De bron is onbe kend. Het internationaal atoom agentschap IAEA in Wenen stelt een onderzoek in. Volgens de Tsjechische nucleaire inspectiedienst SUJB is het jo dium-131 donderdag ontdekt toen de metingen van stations die in de laatste twee weken zijn gedaan, werden verwerkt. Dat het jodium-131 uit een bron in Tsjechië of een kerncentrale af komstig is, sloot SUJB-baas Dana Drabova uit. Volgens de Tsjechen is de gemeten hoeveelheid jodium-131 even groot als in maart van dit jaar na de kern ramp in het Japanse Fukushima. Dat de bron ook nu in Japan ligt, acht Drabova onwaarschijnlijk. Volgens de Oostenrijkse autoritei ten is de bron waarschijnlijk een medisch laboratorium waar met ra dioactief materiaal wordt gewerkt. In Wenen werd erop gewezen dat een passagier van een vliegtuig dat de Atlantische Oceaan overvliegt, blootstaat aan 40.000 keer meer ra dioactieve straling dan de nu geme ten hoeveelheden. Inmiddels zijn ook de Tsjechische autoriteiten wakker geworden. Wetgeving is aangepast en lijsten van verboden stoffen zijn uitge breid. De politie heeft op diverse plaatsen Amsterdam Shops geslo ten. De eigenaar van de keten, Po land Corporation, Arthur Kamedu- la, zelf een Pool, is aangehouden en werd begin deze maand tot twee jaar cel veroordeeld. Daarna moet hij Tsjechië verlaten. Hij is in middels in beroep gegaan tegen die straf Aangehouden verkopers hebben toegegeven dat zij donders goed wisten wat zij aan de klanten ver kochten. Zo werden de waren be wust gesorteerd en in de winkel- rekken verdeeld: bovenin lagen de producten voor ervaren 'verzame laars', onderin voor beginners. Eigenaren van winkelpanden heb ben aangegeven niet te hebben ge weten welke huurders zij binnen haalden en welke producten die zou gaan verkopen. Huurcontrac ten werden met derden, niet zijn de Kamedula of iemand anders die zich uitgaf als werknemer van Poland Corporation, afgesloten. Toxicologen in Tsjechië waarschu wen voor de synthetische drugs die volgens hen bij gebruik zelfs de dood kunnen veroorzaken. Pro bleem is dat er voortdurend nieu we stoffen worden ontwikkeld. Het aanpassen van de lijst van ver boden verdovende en psychotrope stoffen kost per keer minstens een halfjaar aangezien ook de Europe se Unie daarmee moet instem men. Zo lopen de autoriteiten al tijd achter de feiten aan, zo zegt Ji- ri Patocka, toxicoloog verbonden aan de universiteit van Ceské Bu- dejovice. Premier Papademos poseert voor fotografen na zijn beëdiging. Nieuwe Griekse premier Papa demos kan aan het werk nu hij is beëdigd. Tot laatste moment waren na men van ministers in het nieu we kabinet onbekend. Coalitie van meerdere partijen nieuw voor Griekenland. ATHENE - In Athene is gisteren het kabinet van de nieuwe Griekse pre mier Lukas Papademos (64) beë digd. De voormalige centralebank- president zal een kabinet leiden van drie partijen, de socialistische Pasok van de opgestapte premier George Papandreou, de centrum rechtse Nieuwe Democratie en de nationalistische Laos. Papademos heeft drie maanden om een EU-noodhulppakket te ra tificeren en een bankroet van het land te voorkomen. De nieuwe premier zei dat Griekenland bin nen de eurozone houden zijn prio riteit heeft. De socialist Evangelos Venizelos blijft minister van Finan ciën en vicepremier. Voormalig eu rocommissaris Stavros Dimas komt op Buitenlandse Zaken, ter wijl Dimitris Avramopoulos op Defensie komt. De regering werd beëdigd tijdens een ceremonie in het paleis van de ROME - De Italiaanse Senaat heeft gisteren ingestemd met een dras tisch bezuinigingspakket. De maat regelen moeten nu nog door de Kamer van Afgevaardigden. Die be handelt het wetsvoorstel zaterdag. Daarna kan de formatie van een noodregering beginnen die de ploeg van premier Silvio Berlusco ni moet vervangen. De partijloze Mario Monti wordt genoemd als opvolger van Berlusconi. Het pakket bezuinigings- en her vormingsmaatregelen moet de eco nomie stimuleren en de enorme schuld onder controle brengen. Het pakket is onder druk van de EU tot stand gekomen. Het ver trouwen van de financiële markt in Italië was de afgelopen dagen tot een dieptepunt gezonken, waardoor de rente op tienjarige Ita liaanse staatsleningen zelfs tot bo ven de 7 procent steeg. In totaal stemden 156 senatoren voor, twaalf tegen en één onthield zich van stemming. De oppositie nam niet deel aan de stemming. Ze wilde bezwaren tegen het wets voorstel etaleren, maar die niet te genhouden. Het pakket bepaalt on der meer liberalisatie van nu be schermde beroepsgroepen zoals de advocatuur, een verhoging van de btw en bevriezing van salaris sen van ambtenaren tot 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8