spectrum 4 Zomaar een bosje... Laag bij de gronds? êSÈr* kt-silfi Zaterdag 12 november 2011 w» - ,N*2^5S§?W Goudgele hertenzwam Adonismycena Kopergroenzwam Met hulp van een aantal actieve vrijwilligers en van de leden van de Nederlandse Myco- logische Vereniging zijn we sinds 2006 be zig met het maken van een actueel over zicht van het voorkomen van paddenstoelen in Zee land. Dat is een mega klus, die alleen mogelijk is dank zij de actieve betrokkenheid van tientallen vrijwilli gers. Dat geeft al aan dat er sprake is van flink wat hob byisme. Maar het is ook meer dan dat Paddenstoelen zijn superieure graadmeters om een oordeel te vormen over de natuurkwaliteit en de milieucondities van be paalde gebieden. Het project wordt dit jaar afgerond en de focus is nu niet zozeer gericht op aantrekkelijke, kansrijke gebie den, maar op de laatste witte vlekken die het kaart beeld van Zeeland laat zien. Zo belandden we vorige week in een klein bosje, ergens midden in de polders van Zeeuws-Vlaanderen. Zonder al te veel verwachtin gen, maar je wilt je steekproef nu eenmaal compleet hebben. We hebben vooraf, aan de hand van de topogra fische kaart een prognose opgesteld voor elk van de 120 in Zeeland gelegen 'uurhokken'. Dat zijn vierkante kaartvakken van 5 bij 5 kilometer die algemeen ge bruikt worden voor het verzamelen van biologische ge gevens. Afhankelijk van de geografische gesteldheid va rieerde onze prognose per uurhok van 50 tot 300 soor ten. Inmiddels is in bijna alle uurhokken de prognose bereikt en we zijn bezig aan de laatste loodjes. Het bosje in kwestie zag er niet bepaald aanlokkelijk uit, maar dat zegt dikwijls niet al te veel. We parkeer den de auto in de berm en stapten uit in een veldje smeerwortels, waarvan de bloemen al lang en breed uit gebloeid waren. Toch even kijken tussen de bladeren en jawel.... De eerste soort is meteen gescoord: de smeerwortelmycena. Over heel Nederland bezien be paald geen algemene soort, maar in Zeeland momen teel overal te vinden waar maar smeerwortels groeien. Buig de bladeren uit elkaar en u ziet in het hart van de plant een toefje sneeuwwitte paddenstoeltjes. En nu het bos in. Bramen zitten danig in de weg en dan zijn er ook nog eens de stammen van omgezaagde bo men die zomaar zijn blijven liggen. Dat mag dan de weg flink belemmeren, voor de paddenstoelen is het heel erg gunstig. Het duurt niet lang of we ontdekken hertenzwammen op een rottende stam. De grote brui ne hoed en de roze plaatjes wijzen erop dat het hier gaat om de gewone hertenzwam. Maar nauwelijks twee minuten later ontdekken we een rijke groeiplaats van de grauwgroene hertenzwam en dat ontlokt aan mijn doorgewinterde metgezel de opmerking 'Dit lijkt een echt plutenbosje'. Dat klinkt als geheimtaal, maar het betekent simpelweg dat hier nog meer herten- zwammen (Pluteus-soorten) verwacht mogen worden. En die verwachting komt uit. Nauwelijks tien minuten later vinden we de goudgele hertenzwam. Een adembe nemende schoonheid die precies laat zien wat de naam voorgeeft. In de afgelopen jaren hebben we vele honder den, ja ver over de duizend soorten gevonden. Maar de ze vondst is echt helemaal nieuw. Fascinerend toch wat een kleuren onze paddo's kunnen hebben. Vlak bij de goudgele hertenzwam vinden we een mooie groep van de kopergroenzwam die een onwaarschijnlijk felle groenblauwe kleur vertoonL De peervormige stuif- zwam en de wat onbeduidend getinte franjehoeden en vaalhoeden leiden onze aandacht even af van het kleu renfeest. Maar dan is daar ineens een toef van de felroze gekleur de adonismycena. Een raadselachtig paddenstoeltje dat zich alleen vertoont in twee landschapstypen die voor ons eikaars volstrekte tegenpool lijken: heischrale gras landen en voedselrijke bossen. Tsjonge-jonge: padden stoelen: daar krijg ik echt nooit genoeg van... Eind oktober, zonnige dagen afgewisseld door buiige pe rioden. Typisch najaarsweer, herfst. Zelf heb ik het meeste met het eerste ontluikende groen van het voor jaar en., jazeker, evenzo met het in het najaar kwijnen de afval van wat in de lente nog zo pril en vol beloften was. Vochtig en nat is het bospad in het Gadrabosje in de Westhoek van Schouwen. Niet voor niets staat dit bosje bekend als een van de plaatsen waar in het najaar vele soorten paddenstoelen te vinden zijn. Er hangt een klamme sfeer tussen de stammen van de bomen waarvan de laatste gouden vlammen neerdwar- relen op de met talloze kleuren getooide herfstdeken. We zou den bijna de tekenen van leven in die bonte mengeling van warme tinten over het hoofd zien. Laag bij de grond verschij nen ze ieder jaar weer. De talloze aardappelbovisten en rode kool- zwammetjes, de mycena's, de zwavelkopjes en de kaneel kleurige melkzwammen. Voor wie de zwamvruchten onder de loep neemt, hetzij letterlijk hetzij figuurlijk, gaat er een wonde re wereld open. Plots kan het dan zijn dat je dan ook het late zonlicht wat diffuus tussen de stammen van de bomen valt op een speciale manier ervaart In tegenlicht heeft het iets weg van de lichtval die we kunnen beleven als we een kerkgebouw binnen komen. En evenals de mystieke sfeer die we daar dik wijls ervaren hebben de vruchten van de ondergrondse schim mels een waas van geheimzinnigheid om zich heen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 80