sport 141 Fysiotape kun je niet zomaar lukraak plakken SPORTFOTO VAN DE WEEK zaterdag 12 november 2011 Tiger Woods bereikt eindelijk weer eens grote hoogtes. De Amerikaan lijkt zijn oude vorm te hebben hervonden. De Amerikaan gaat na de tweede dag van de Australian Open aan de leiding. Hij noteerde gisteren op golfbaan The Lakes bij Sydney een tweede ronde in 67 slagen en heeft in de tussenstand één slag minder dan de Australische veteraan Peter O'Mally. Woods won in 2009 zijn laatste toernooi, de Australian Masters. foto Paul Miller/EPA Sport <j?Gezondheid Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 9: Fysiotape. door René van Stee Op ledematen of ge wrichten van voetballers, ten nissers, wielren ners of atleten is tegenwoordig regelmatig blauwe of roze tape aangebracht. Zo zat bij wielrenner Johnny Hooger- land gedurende enkele dagen in de Tour de France een blauw plakkaat op zijn linkerhamstring vanwege klachten aan zijn zit- bot. Dergelijke rekbare medische tape, die onder meer bekend staat als fysiotape of medical ta ping, is voor veel kwetsuren te gebruiken, waaronder spier- scheuringen en bloeduitstortin gen. Ook bij rug- of nekklachten (al dan niet in combinatie met een houdingsprobleem), het re duceren van ontstekingen of vochtophopingen (waaronder oedeem) en bij overbelastings- letsel zoals rsi, een tennis- of golfelleboog biedt het materiaal soelaas. Thea Corstanje-De Blaeij spreekt liever niet over wonder- tape, ook al wordt de fysio- en manueel therapeute uit Hoek nog regelmatig aangenaam ver rast door de positieve effecten van een behandeling met fysio tape. „Niet alleen topsporters hebben er baat bij, maar in feite iedereen. Een wondermiddel is het niet. Intapen kan bijdragen aan de bevordering van het na tuurlijk herstel, maar er moet al tijd iets naast gebeuren. Zoals spierversterkende oefeningen of andere aanvullende therapie." De liftende werking van rekbare fysiotape zorgt ervoor dat zenu wen en bloedvaten ruimte krij gen, waardoor de doorbloeding wordt bevorderd. Corstanje-De Blaeij: „Bij het herstel van een blessure is een goede doorbloe- Tips? mail naar sport@pzc.nl ding van cruciaal belang. Fysio tape zorgt er ook voor dat onder liggende spieren en lymfevaten meer ruimte krijgen, waardoor de spieren ontspannen en de druk op een zwelling of bloeduit storting lager is. De pijn is daar door aanzienlijk minder." Cor stanje-De Blaeij, werkzaam bij medisch centrum Epicurus in Terneuzen, benadrukt dat fysio tape doorgaans niet wordt ge bruikt als preventiemiddel. „Voor zover van preventie kan worden gesproken, gaat het eer der om het voorkomen van bles sures op het moment dat ver moeidheid intreedt. Fysiotape kan daar een bijdrage aan leve ren." Fysiotape kan niet zo maar lukraak worden geplakt. Corstan- je- De Blaeij volgde er een specia le cursus voor. „Bij de ene klacht is het noodzakelijk om de boel veel strakker vast te zetten dan bij de andere. Dat doe je niet zo Thea Corstanje-De Blaeij: „Bij de ene klacht is het noodzakelijk om de boel veel strakker vast te zetten dan bij de andere." foto Koen Suyk/ANP maar eventjes." Fysiotape is over gewaaid uit het Verre Oosten. Het idee ontstond dat elastische tape (soms tot wel zo'n zeventig procent) tot betere resultaten zou leiden. Oud-profvoetballer Alfred Nijhuis maakte er als voet baller van het Japanse Urawa Red Diamonds al in de jaren ne gentig kennis mee. Hij heeft de methode met succes in Europa geïntroduceerd. In Azië wordt veel waarde gehecht aan de kleur van de tape, die elk zijn werking heeft. In Europa maakt dit niks uit. Corstanje-De Blaeij: „Het oog wil soms ook wat. Zo spelen de voetballers van het Ne derlands elftal - heel toepasselijk - met oranje tape."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41