Goud voor hele honkbalploeg Waterpolosters nog lang niet op de Spelen 401 sport Turnbond wijst deelnemers event aan zaterdag 12 november 2011 HONKBAL Wereldkampioenen krijgen grootse huldiging in Haarlem door John Oomkes HAARLEM - De omlijsting van de gouden prestatie mocht er zijn. De Nederlandse honkbalploeg, die vo rige maand op historische wijze wereldkampioen werd in Panama, kreeg een huldiging in Haarlem Honkbalstad, die klonk als een klok. Vijfduizend enthousiaste mensen verwelkomden het team op de Grote Markt. Het team ging daar op het erepodium finaal uit zijn dak. Daar was alle reden voor, want eer der in de namiddag pakte sportmi- nister Edith Schippers op unieke wijze uit door het hele team te rid deren. Namens de koningin reikte zij drie koninklijke onderscheidin gen uit. Dat gebeurde in de historische om geving van de Aula van Teylers Museum, omdat het stadhuis al maanden van tevoren was gereser veerd door bruidsparen die juist op 11-11-11 elkaar het jawoord wil den geven. Coach Brian Farley, aanvoerder Sidney de Jong en oud-bondscoach en directeur van de KNBSB Robert Eenhoorn kre gen in Teyler de versierselen opge speld die horen bij de benoeming tot Ridder in de orde van Oran- je-Nassau. Coach Brian Farley krijgt van zijn spelers een champagnedouche tijdens de huldiging van het gouden honkbalteam op de Grote Markt van Haarlem. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP Schippers vertelde na afloop van de plechtigheid dat alle leden van het Nederlands team voor de gele genheid de versierselen uitgereikt zullen krijgen in hun eigen ge meente, of in eigen deel van het koninkrijk. „We hebben hier de re geling voor moeten aanpassen, maar dit is zo'n unieke prestatie dat we vinden dat het hele team een onderscheiding verdient", al dus de minister Schippers: „Dat zullen we voortaan vaker doen, als we menen dat de aanleiding daar voor geëigend is. Zo vermijd je scheve ogen." Het ministerie van VWS liet aan sluitend desgevraagd weten dat het onmogelijk was om op korte termijn ieder teamlid 'na te lo pen': „Als iemand bijvoorbeeld een strafblad heeft, dan krijgt hij geen koninklijke onderscheiding." In het museum kwamen de drie lintjes al als een nauwelijks ver wachte bekroning op een periode vol huldigingen. Toen Schippers vertelde dat ze goud ging uitdelen, ging het team als één man staan. Op de Grote Markt maakte Oranje een huldiging mee die een wereld kampioen waardig is. Door een haag van jeugdspelers kwamen de wereldkampioenen via een cat walk terecht op een rond, centraal gelegen podium, mar het superla tieven en champagne regende. Coach Farley vertelde aan wie het maar wilde horen dat hij niet gauw van zijn stuk is te brengen: „Ik heb het nu echt te kwaad. Ik zag dit echt niet aankomen." Eer der op de feestdag kreeg Oranje een feestelijke vaartocht aangebo den en maakten de internationals kennis met uitgelaten jonge honk- ballertjes in een speciale dinic. Gis teravond strooide de honkbalbond KNBSB met prijzen voor de beste jaarprestaties tijdens een gala in de Philharmonie in Haarlem. na msmmm smmmam door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Wereldkampioen wa terpolo bij de vrouwen is Grieken land. Europees kampioen is Rus land. En olympisch kampioen is nog altijd Nederland. De kans is klein, maar toch: alle drie de ploe gen zouden komende zomer op de Olympische Spelen in Londen kunnen ontbreken. De weg naar 'Londen' is lang, loopt via het Europees kampioen schap in januari, gehouden in Eindhoven, en het olympisch kwa lificatietoernooi (OKT) in april in Imperia (Italië). Op het EK wordt bepaald welke ploegen naar het OKT gaan. Willen de Nederlandse waterpolosters komende zomer hun olympische titel kunnen ver dedigen, dan moeten ze bij de eer ste vijf eindigen (eerste vier, als OKT-gastheer Italië de halve fina les mist). In Imperia vechten twaalf teams vervolgens om drie olympische startbewijzen. De opvallende situatie doet zich al leen voor bij de vrouwen en is een direct gevolg van het geringe aan tal ploegen - acht - dat deelneemt aan de Spelen. Want vijf plekken worden ingenomen door de conti nentale kampioenen. Bij de mannen doen in Londen twaalf teams mee en voor hen is de kwalificatieprocedure een stuk logischer. De vier extra plaatsen zijn voor de winnaar van de World League en de nummers één tot en met drie van het WK. Bij de vrouwen is het gewicht van de continentale kampioenschappen dus veel groter. Daar komt nog bij dat de Europese kampioen dit maal niet rechtstreeks geplaatst is, doordat de Spelen in Londen wor den gehouden; Groot-Brittannië neemt de Europese plek in. Op dit moment zijn bij de vrou wen pas drie landen zeker van deelname aan de Spelen. Behalve Groot-Brittannië zijn dat de VS (kampioen van de Amerika's) en Australië (Oceanië). De kampioe nen van Azië en Afrika worden la ter bekend. Het vrouwenwaterpo- lo heeft met de mannenvariant ge meen, dat de wereldtop erg breed is. Zeker zeven a acht teams kun nen mondiale titeltoernooien win nen. Naast Canada moet ook de ge hele Europese top zich nog zien te kwalificeren. Griekenland en Rus land, maar ook Hongarije, Italië en Spanje zijn daarbij geduchte con currenten voor Nederland. Eén Europees topland valt dus in Eindhoven al af. De nummers 1-5 treffen elkaar opnieuw op het OKT, waar dan ook Canada en niet te onderschatten outsiders als Brazilië en Nieuw-Zeeland aanwe zig zullen zijn. Voor de Nederlandse mannen is het een stuk simpeler: zij gaan de Spelen zo goed als zeker niet ha len. Wellicht eindigt het avontuur al in Eindhoven. Een plaats bij de eerste negen is daar weliswaar vol doende voor plaatsing voor het OKT, maar naast de 'grote zes' (Ita lië, Servië, Kroatië, Hongarije, Spanje en Montenegro), zijn nor maal gesproken ook Duitsland, Roemenië en Griekenland sterker dan Oranje. BEEKBERGEN - De gymnastiekbond KNGU houdt geen open kwalifica tie voor turners die in januari wil len deelnemen aan het olympisch kwalificatietoernooi. Omdat de tijd tot het zogenoemde testevent te kort is, zal interim-topsportma nager Ad Roskam op basis van een voordracht door een selectiecom missie de keuze maken welke twee turners op het toernooi in Londen een gooi naar olympische deelname (één ticket) zullen doen. De kans is daarmee groot dat Jef frey Wammes en Epke Zonder land worden afgevaardigd. De com missie die de voordracht doet be staat uit coaches, een internatio naal jurylid en de consulent top sport. Sporters die bij de WK in Tokio aan de eis van NOCNSF heb ben voldaan (top 12) hebben een streepje voor. Het gaat om Wam mes, Zonderland en Yuri van Gel der. Die laatste is geen meerkamper en dingt sowieso niet mee. Wanneer op het testevent één turner aan de eis van de internationale turn bond FIG (top 17 meerkamp, ge schoond) voldoet, is hij degene die naar de Spelen gaat. Wanneer bei de turners die limiet halen - om dat in dat klassement de toplan- den ontbreken een reëel scenario - komt dezelfde seelctiecommissie dan weer met een aanbeveling waarbij de kans op een medaille op de Spelen de keuze bepaalt. Op basis van eerdere prestaties (onder andere twee zilveren WK-medail- les op rek) lijkt Zonderland in dat geval in het voordeel. De vrouwen gaan als team aan het testevent deelnemen. Dat gebeurt vrijwel zeker zonder Céline van Gerner, die deze week een opera tie aan een gebroken voetwortel beentje onderging. Inmiddels is een trajectselectie in voorberei ding op het kwalificatietoernooi. Om zich als team te kwalificeren voor de Spelen is een plaats bij de beste vier van acht landen noodza kelijk. Gaat het team niet, dan is er één ticket te verdelen. Voorlopig heeft alleen Van Gerner aan de ei sen van NOCNSF voldaan. Uiterlijk 7 december maakt Ros kam de namen bekend van de sporters die in januari in Londen actief zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40