sport 137 Oranje Van Basten: het komt niet meer goed in rvc Volleybalsters veel te sterk voor Grieken Uefa huldigt Nederlandse 'centurions' Lichte tegenslag voor Arjan Robben Valverde maakt rentree bij Movistar Hamilton rapst in vrije training Abu Dhabi Federer bereikt halve finale Paris Masters Boere scoort voor Ajax in oefenduel zaterdag 12 november 2011 wmmmmamma KNVB-voorzitter Michael van Praag heeft namens de Uefa de vier Nederlandse 'centurions' gehuldigd. Edwin van der Sar (13 0), Frank de Boer (112), Giovanni van Bronckhorst (106) en Phillip Cocu (101) speelden ie der meer dan 100 interlands voor het Nederlands elftal. De Uefa heeft dit jaar een speciale onderscheiding in het leven geroepen voor internationals die hun land meer dan 100 keer hebben vertegenwoordigd. Van der Sar, De Boer, Van Bronckhorst en Cocu ontvingen een herdenkingscap en een medaille. door Roel Wiche AMSTERDAM - Op een avond die in het teken stond van het experi ment werd een onherkenbaar Oranje verrast door een ongekend fenomeen. Fluitconcerten, bij vla gen massaal van toon, klonken in de Arena tijdens de zouteloze oe fenwedstrijd tegen Zwitserland (o-o). Zelden speelde het Neder lands elftal onder het bewind van Bert van Marwijk zo ongeïnspi reerd en gespeend van creativiteit. Waar de spelers gewend zijn om hun fans na afloop nog uitvoerig te bedanken, dropen de meesten gisteren met het gezicht op on weer van het veld af. Het leverde een onwerkelijk beeld op bij een wedstrijd van de nationale voet- baltrots. De oranje zee op de tribu nes was in een mum van tijd ver dwenen, terwijl de bizarre stilte al leen werd doorbroken door recla mespotjes uit de boxen. De draak van een wedstrijd lever de Van Marwijk in ieder geval een aantal verontrustende en mis schien ook wel nuttige inzichten op. Dat het verschil tussen basis en bank bijvoorbeeld behoorlijk groot is: van de reserves die hun kans kregen kon alleen Ryan Babel zich positief onderscheiden. Dat de spits Robin van Persie in Oranje nog steeds niet de spits van Arsenal is: het killersinstinct dat hij in Londen heeft, mist hij in het shirt van het nationale elftal. En dat de motivatie voor een oe fenduel met een ploeg als Zwitser land blijkbaar uit de tenen moet komen: het was alsof iedereen al met zijn gedachten was bij de klas sieker tegen Duitsland, komende dinsdag. In Hamburg volgt de echte grote test voor dit elftal op weg naar het EK en dan zal Oranje zich toch heel anders dan gisteren moet pres teren. Van Marwijk permitteerde zich een verrassende trendbreuk met zijn traditionele beleid van vaste patronen en duidelijke hiërarchie. Bij hoge uitzondering gaf hij ruim baan aan een experiment in het hart van zijn ploeg, waar hij Rafael van der Vaart aan Nigel de Jong koppelde. Het verwachte koppel Mark van Bommel en Kevin Strootman be gon op de bank. De strategie van de bondscoach was slim en uitge kiend. Hij gaf speeltijd aan De long, die zijn reserverol in de laat ste interlands moeilijk leek te kun nen accepteren. Van der Vaart mocht zich bewij zen in de controlelinie, nadat hij vorige maand openlijk had toege geven dat hij Wesley Sneijder als chef van Oranje niet kan evenaren. Ook opvallend: Robin van Persie, t Op weg naar volledig herstel heeft Arjen Robben gisteren lichte te genslag ondervonden. De 27-jari- ge aanvaller hield de training bij Bayern München vroegtijdig voor gezien. t De international klaagde volgens de website van het Duitse magazi ne 'Kicker' over pijn in zijn schaambeen en iiesstreek. Juist in die regionen onderging hij vorige maand een operatie. Clubarts Hans-Wilhelm Müller-Wo- hlfahrt zei later dat Robben niets te vrezen heeft. Volgens de Duitse medicus gaat het slechts om pijn in het litteken weefsel. gisteravond de spits van Oranje, kreeg toestemming van Van Mar wijk om de wedstrijd tegen de Duitsers over te slaan. Ryan Babel was verreweg de meest actieve speler in de beginfa se. De naar Hoffenheim uitgewe ken aanvaller speelde sinds het WK nauwelijks en mocht bij ab sentie van een trits andere vleugel spelers zijn honger naar erkenning laten zien. Die gedrevenheid was bij het gros van zijn ploeggenoten ver te zoe ken. Oranje miste in de eerste helft zowel creativiteit als concen tratie. De as Van der Vaart-Sneij- der-Van Persie kon het ritme van de wedstrijd niet bepalen, waar door de handige Zwitsers af en toe gevaarlijk konden counteren. De beide gelegenheidsbacks, Kha- lid Bouhlarouz en Edson Braaf heid, konden zich niet onderschei den in de opbouw. De grootste kans was voor Van Persie, maar hij schoot na goed voorbereidend werk van Babel en Sneijder de bal richting de tweede ring. Bij rust klonk een pijnlijk fluitcon cert, een tik op de vingers die dit Oranje al lang niet meer van zijn fans gewend is. Oranje reageerde met meer dreiging (kopbal Van Persie, schoten van Sneijder en Van der Vaart), maar het spel werd er niet beter op. Van Persie mocht nog alleen op de Zwitserse keeper Benaglio afstor men, maar het lijkt wel of hij zul ke cadeautjes tegenwoordig alleen in Engeland uitpakt. Ook de rest van de ploeg had niet de veer kracht om de malaise te ontstij gen, tot grote ergernis dus van het Oranje-legioen, dat dacht dat een voorstelling als die gisteravond de finitief tot het verleden behoorde. „We hebben niet laten zien wat we kunnen", erkende spelmaker Wesley Sneijder. „Het was onvol doende, te weinig hoogtepunten." RIJSWIJK De Spaanse wielrenner Alejandro Valverde zal vanaf 2012 voor Movi star rijden. Dat maakte de Spaanse ploeg gisteren bekend. Valverde kreeg in 2010 een dopingschorsing van twee jaar opgelegd vanwege zijn betrokkenheid bij de affai re-Puerto. Hij mag vanaf 1 januari weer koersen. De 31-jarige winnaar van de Ronde van Spanje (2009) en Luik-Bastena ken-Luik (2006 en 2008) reed op het moment van zijn schorsing bij Caisse d'Epargne, dat in 2011 omge doopt werd tot Movistar. ABU DHABI Lewis Hamilton heeft tijdens de vrije trainingen voor de Grote Prijs van Abu Dhabi de beste tijd neerge zet. De Britse Formule ï-coureur klokte gisteren in de tweede sessie op het Yas Marina Circuit 1.39,856. Jenson Button, zijn Britse ploegge noot bij McLaren, zette met 1.39,785 de tweede tijd neer. De Duitse we reldkampioen Sebastian Vettel no teerde een beste tijd van 1.40,132, maar schoof later met zijn bolide in een bandenstapel. Hij ko,n onge schonden uit de auto stappen. PARIJS De Zwitserse tennisser Roger Fede- der heeft gisteren de halve finales bereikt van de prestigieuze Paris Masters. De voormalige nummer één van de wereld ontdeed zich in de kwartfinale van de Argentijn Juan Monaco: 6-3 7-5. Federer speelt vandaag in de halve finale te gen de Tsjech Tomas Berdych, die won van de Schot Andy Murray. Novak Djokovic meldde zich af. De als eerste geplaatste Serviër onder vindt te veel pijn aan zijn schou der. Jo-Wilfried Tsongsa zit daar door bij de laatste vier. AMSTERDAM Een combinatieteam van Ajax, be staande uit spelers van het eerste en tweede elftal, heeft gisteren Go Ahead Eagles in een oefenwed strijd met 3-1 verslagen. Het duel werd achter gesloten deuren ge speeld. Aras Özbiliz, Lorenzo Ebecilio en Tom Boere scoorden voor de Am sterdammers. Patrick Gerritsen was trefzeker voor Go Ahead Eag les. Tom Boere was de maker van de 3-1, een kwartier voor tijd. Bij Ajax was Daley Blind aanvoerder. AMSTERDAM - Oud-international Marco van Basten ziet het niet meer goed komen in de nieuwe raad van commissarissen van Ajax. Johan Cruijff ligt al geruime tijd overhoop met de andere vier le den (Steven ten Have, Edgar Da vids, Marjan Olfers en Paul Römer) van het college. Door het slepende conflict heeft Van Basten vooralsnog geen trek in een func tie als technisch directeur bij de Amsterdamse topclub. „Ze komen er onderling niet uit", liet de Ajacied gisteravond bij Vero nica weten. „Ik zie dat ook niet meer gebeuren. De verzoenings commissie heeft geprobeerd om de partijen weer bij elkaar te bren gen, maar is inmiddels tot dezelfde conclusie gekomen. De ledenraad moet nu een uitspraak doen. Of ik daarna alsnog bereid ben om erin te stappen? Daarover ga ik nu niet speculeren." Van Basten sprak zijn verbazing uit over de impasse bij Ajax. „Ik vind het heel vreemd. Het zijn allemaal slimme, betrouw bare, intelligente en volwassen mensen, die met goede intenties Ajax vooruit willen helpen. Maar ze kunnen er onderling niet uitko men." Van Basten was lange tijd in beeld om technisch directeur te worden bij de club maar zag daar woensdag van af POREC - De Nederlandse volleybal sters zijn groepswinnaar gewor den in het pre-olympisch kwalifi catietoernooi in de Kroatische plaats Porec. Oranje denderde gis teren over het zwakke Grieken land heen. Binnen een uur prijkte er 3-0 op het scorebord in het sportpaleis Dvorana Zatika met de alleszeggende setstanden 25-11, 25-10 en 25-9. Het klasseverschil was schrijnend. Het ontbreken van Manon Flier (knie) werd totaal niet gevoeld. Lonneke Sloetjes verving haar als diagonaalaanvalster opnieuw moei teloos, al had spelverdeelster Laura Dijkema keus te over. Ditmaal was Ingrid Visser - serverend, blokke rend en smashend - topscoorster met dertien punten. In het eerste duel was de ploeg van interim-bondscoach Bert Goedkoop te sterk voor Israël, eveneens met 3-0. Tegen de Griek- sen besloot hij na de eerste set te wisselen. Chaïne Staelens maakte plaats voor Maret Grothues. Later mocht Francien Huurman als mid- denblokkeerster Caroline Wen- sink aflossen. Ook Alice Blom ver scheen in de laatste sets binnen de lijnen. Voor het scoreverloop had dat totaal geen nadelige gevolgen. Flier zag het ongelijke duel met grote tevredenheid aan. „Ik ben er trots op dat dit team zich op deze manier presenteert. De focus is goed. We maken nauwelijks onno dige fouten en het blok is enorm sterk", zei de aanvoerster na af loop. Ze verklaarde nog steeds last te hebben van de slijmbeursontste king in de rechterknie en zal van daag tijdens de halve finale, tegen Frankrijk, in eik geval niet spelen. Ivica Olie (links) schiet op het doel in de wedstrijd tegen Turkije. Egemen Korkmaz (rechts) probeert de bal te blok ken. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37