zeeland 131 Burger moet meer zelf gaan doen vertrokke van 2011? Politiek krijgt uitleg over situatie jeugdzorg Chauffeur reclamekaravaan Tour voor Middelburgse rechtbank Geen OV-kaart voor Zeeuwse MBO-studenten •DE ZUIDSCHOR zaterdag 12 november 2011 PLATTELAND Bewoners spreken Kamerleden MIDDELBURG - Het Openbaar Minis terie heeft laten weten dat maan dag een chauffeur uit de reclameka ravaan van de Tour de France die in 2010 door Zeeland trok, moet voorkomen. De man reed bij Rilland een toe schouwster aan. De vrouw zat op een stoeltje naar het evenement te kijken toen ze werd aangereden. De 64-jarige Fransman moet zich voor de Middelburgse rechtbank verantwoorden, omdat hij een ver keersongeval met zwaar lichame- voegoed. Martin Reder was lid van het leesgezelschap en in de notu len van deze club staèt a t'n op 13 december vertrokken is naè Iezen- dieke. En dan ontbreekt vadder elk spoor. Noait is t'r van die man iets vernome of terug'evonde. Toen was Peter R. de Vries d'r nog nie, mae ze zulle toch ok wè overaol ezocht Die is dus verdwene net voe a Ma ria dat kind kreeg. Een Jozefsyn droom? Ommers, Jozef docht 'r ok over om stilletjes wig te gaen toen a Maria een kind most kriege. Mae dan zou je misschien laeter toch nog wè 's informere wat a t'r van je kind terecht ekommen is. Maria zit daè mie dat kind. Waè is z'n vaoder, waè is eur man? Ter gende onzeker'eid. Op 5 maert 1790 wordt 'n uuteindelijk as ver mist op'egeve. Het leven gaè deur en Maria krieg kennis an een man die a uut Sluus afkomstig is. Ze wille trouwe, mae lijk letsel zou hebben veroorzaakt. Uit verklaringen zou naar voren ge komen zijn dat de Fransman ver moeid, bevangen door de hitte, door concentratieverlies en drukte op de weg met te hoge snelheid van de weg was geraakt. Daarbij raakte hij de vrouw die in de berm zat. De rechtszaak dient aanstaande maandag om 15.00 uur. Het is ove rigens nog maar de vraag of de chauffeur zelf komt opdagen of zich laat vertegenwoordigen. wat dienk je? De wet steekt daè en stokje voe. D'r man is nie overleeë noch is ze escheie. Kortom, ze mó tien jaer wachte voe a ze opnieuw mag trouwe. Dat doe ze dan ok en ruum een jaer laeter op 5 maerte 1801 kriegt het stel een dochter. Laeter zulle d'r nog meêr kinders komme. De raadselachtige vermissing liekt op die van noe. En ok in Iezendie- ke. Op de Dag van het Archief me d'r een vèsje over'ezonge: Ken je ok wè 's die gevoelens van stille d'r vandeur? De boel de boel te laeten ok a ou je vee van eur? Gaè noait naè Iezendieke, ou stand toch asjeblief Daè bluuf an ders niks van j' over as een mapje in 't Zeeuws Archief. Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl.Dit stukje is ook na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Provinciale Staten houden volgende week een extra vergadering over de bestuurlijke si tuatie bij Bureau Jeugdzorg Zee land. Eerder op die dag doet de rechter uitspraak in een kort ge ding dat de ontslagen voorzitter van de raad van toezicht van jeugd zorg tegen onder meer de provin cie heeft aangespannen. Gedeputeerde George van Heukel- om (SGP) geeft volgende week tekst en uitleg aan de Staten. Dins dag beraadt het college van Gede puteerde Staten (GS) zich al over de situatie, zei commissaris van de koningin Karla Peijs gisteren in de reguliere Statenvergadering. GS moeten een besluit nemen over het advies dat de commissie be zwaarschriften heeft uitgebracht over het ontslag van Arnold Smeels, de oud-voorzitter. Over de inhoud van dat advies doet de pro vincie geen mededelingen. Van Heukelom ontsloeg voorzitter Arnold Smeels dit voorjaar op staande voet na een conflict over de benoeming van een nieuwe di recteur van bureau jeugdzorg. De overige leden van de raad van toe zicht werden geschorst. De gedepu teerde benoemde vervolgens twee tijdelijke leden van de raad van toezicht: oud-gedeputeerden Jaap Hennekeij en Lous Copppoolse. Vorige week is ook een nieuwe di recteur aangesteld. Smeels vecht zijn ontslag aan, en met succes; er lopen nu verschil lende procedures. De rechter gaf hem in een kort geding gelijk, maar stelde ook dat hij voorlopig niet aan de slag mag. Bovendien oordeelde de rechter dat de provin cie niet bevoegd was om de tijdelij ke leden van de raad van bestuur te benoemen. Daarom heeft Smeels bij de rechter geëist dat zij hun werk staken. MIDDELBURG - Leerlingen van ROC's in Zeeland moeten voorlo pig het normale tarief blijven beta len voor het openbaar vervoer. Voorstellen om een OV-kaart voor MBO-studenten in Zeeland in te voeren haalden het gisteren niet in Provinciale Staten. De Zeeuwse Staten sturen wel een brief aan de ministers van verkeer en onderwijs met de mededeling dat het wenselijk is dat ook MBO-leerlingen een OV-kaart krij gen, maar er ook zelf geld voor be schikbaar stellen wilden alleen de SP, GroenLinks, de PW, de Partij voor Zeeland en D66. De PvdA trok een eigen voorstel over een Zeeuwse OV-kaart in. Veel Zeeuw se MBO-leerlingen zijn veel geld kwijt aan het reizen naar school, in tegenstelling tot studenten van het HBO, die wel een OV-kaart krijgen. door Jeffrey Kutterink den haag - Om het platteland leef baar te houden moeten burgers uiteindelijk taken van de overheid gaan overnemen. Maar dat kan al leen als wetten worden veranderd en de overheid inwoners jarenlang blijft ondersteunen. Daarvoor pleit voorzitter Bert Broekhuis van het Plattelandsparle- ment in de Tweede Kamer. Het Plattelandsparlement vindt voor de vierde keer plaats en wordt ge organiseerd door de Landelijke ver eniging voor kleine kernen, het Netwerk platteland en de Konink lijke Nederlandse Heidemaatschap pij. Plattelandsbewoners uit heel Nederland ontmoeten Kamerle den om over de actuele ontwikke lingen te praten. Een concept dat in het buitenland al beproefd is. Centraal vandaag staat dat de lan delijke en provinciale overheid zich steeds verder terugtrekt van het platteland. Gemeenten nemen steeds meer taken over. Met flinke bezuinigingen in het verschiet wordt steeds meer verantwoorde lijkheid bij de inwoners gelegd. Dat betekent dat de overheid een klimaat dient te scheppen waarin initiatieven gestimuleerd worden, stelt Broekhuis. „Het gaat erom dat manieren worden gevonden om diensten die de overheid nu nog uitvoert door burgers te laten overnemen. Zonder inschakeling van ambtelijke diensten en be stuurlijke besluitvorming. Het ver eist dat de overheid keuzes van de mensen aanvaardt, ook als de over heid vreest dat verkeerde keuzes worden gemaakt." Maar een dergelijke nieuwe ma nier van bestuur op het platteland kan alleen als de overheid er meer jaren intensief in investeert. „Zo wel in de vorm van wettelijke ruimte voor burgerschap als in de vorm van concrete ondersteuning van de inwoners." 2007 Jacqueline Wierstra Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee 2010 Hans van Duijn Calvijn College in Goes foto's Ronald den Dekker, Willem Mieras, Dirk-Jan Gjeltema, Mechteld Jansen Gratis 'bont' sokken t.w.v. 39,95* bij aankoop van warme, waterdichte Dubarry laarzen! namaak bont, zolang de voorraad strekt. Heren ontvangen een onderhoudsset. Zandkreekweg 5 Jachthavens Wolphaartsdijk 0113-582310 Zondag's altij'd open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31