301 zeeland 9 Mie de noorderzon Delta: laagste uitstoot C02 Belasting omhoog; tunneltol omlaag Jan Stins VOOR AL JE VRAGEN tenuity Groen winkelen met Duurzame Waardekaart KINDERCENTI JUUITJE RUM te Hogeschool Zeeland ffiedte Heb jij een lieve, leuke, gekke of slimme leraar of lerares die een pluim verdient? Nomineer hem of haar dan voor de PZC-verkiezing 'Beste leraar of lerares van Zeeland'. Stuur een e-mail naar leraar@pzc.nl en vertel waarom jouw leraar moet winnen. Je hebt tot en met 27 november de tijd. De redactie kiest uit de inzendingen de vijf beste leraren of leraressen. Daarbij telt niet alleen het aantal inzendingen, maar ook de reden waarom hij of zij zo geweldig is. Dus: leef je uit! Vergeet niet de naam van de leraar en de naam van de school te vermelden. Alleen leraren van een middelbare school maken een kans. In de tweede ronde kan iedereen stemmen op de vijf beste leraren. De leraar met de meeste fans wint de PZC-wisselbokaal! zaterdag 12 november 2011 uurwerkmaker/ instrumentmaker V-OOR AL UW UUR} "lid 3?E^.URATOREN NEpi vöortoensen die vf kunnen waarde damplein 7, middelburg T. OH8-636635 www.jansitns.nl GOES - Met dertig aanbiedingen zet Zeeland de Duurzame Waarde kaart op de kaart. Daar vallen een kapper onder die natuurlijke pro ducten gebruikt, maar ook biologi sche voedingsmiddelenwinkels. Al le winkels kunnen meedoen, maar moeten aantonen dat zij duurza mer zijn dan andere. Met de Duur zame Waardekaart kunnen groene producten met minimaal tien pro cent korting worden gekocht. Stichting 4Kracht is de initiatiefne mer en bestaat uit een groep men sen in de omgeving van Goes, die streven naar een kleinere ecologi sche voetafdruk. Er zijn too gratis waardekaarten te winnen, normali ter kost een pas 25 euro. Mail naar dwk@projectbureauzeeland.nl www.duurzamewaarde- kaart.nl/zeeland door Jeffrey Kutterink dagopvang buitenschoolse opvang peuterspeelzalen zorgopvang gezinsbegeleiding KAMPERLAND - Energiebedrijf Del ta stoot meer CO2 uit door de inge bruikname van de Sloecentrale. Maar het energiebedrijf stoot min der CO2 uit dan andere energiebe drijven. Dat schrijft Delta in haar verslag over maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO). Directeur Peter Boerma reikte het verslag gis teravond - op de dag van de duur zaamheid - uit aan commissaris van de koningin Karla Peijs tijdens een bijeenkomst in Kamperland. De gemiddelde C02-uitstoot in 2010 bedroeg 0,33 ton per mega wattuur. De gemiddelde uitstoot van energiebedrijven in Neder land ligt op ongeveer 0,40 ton CO2 per megawattuur, stelt Delta in het vêrslag. De lage C02-uitstoot verklaart Del ta door de toepassing van kern energie en door het gebruik van biomassa. In de kolencentrale in Borssele wordt biomassa bijge- stookt (in 2010 13,2 procent). De biomassacentrale in Moerdijk draait volledig op biomassa. Daar naast wijdt Delta de lage uitstoot aan het opwekken van elektriciteit door middel van windmolens en warmtekrachtkoppeling. In absolute zin was sprake van een stijging van de C02-uitstoot in 2010 (van 1.750 naar 2.535 kiloton) ten opzichte van het jaar daarvoor. De stijging werd veroorzaakt door de nieuwe Sloecentrale, die zijn eerste volledige productiejaar ach ter de rug heeft. De gasgestookte centrale levert veel energie met re latief weinig uitstoot van CO2, al dus Delta. Aardgas bevat geen zwa vel en er komt bij verbranding geen fijnstof vrij. Met dit eerste verslag over maat schappelijk verantwoord onderne men wil Delta verantwoording af leggen over beleidskeuzen en stra tegie. door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse auto mobilisten gaan meer motorrijtui genbelasting betalen (gemiddeld 25 euro per jaar) en met de op brengst ervan worden de tarieven van de Westerscheldetunnel voor een deel van de gebruikers ver laagd. Ondanks verzet van de eendrach tig optredende oppositie (D66, PvZ, GL, CU, SP en PW) stemden de Staten van Zeeland gisteren met dit plan in. De coalitie van WD, PvdA, CDA en SGP was sterk genoeg. Die vier fracties had den bij de vorming van een nieuw dagelijks provinciebestuur afge sproken dat de motorrijtuigenbe lasting omhoog zou gaan. Dat was een vurige wens van de PvdA. Voor de WD en de SGP hoefde dat niet zo nodig, maar, zoals Kees Bierens (WD) het zei: „Bij colle ge-onderhandelingen moet je ge ven en nemen." De provinciale op slag op de motorrijtuigenbelasting was al acht jaar niet verhoogd, ook niet met de inflatie. Een eenmalige aanpassing achtte Bierens dan ook best te verdedigen. Het plan is de t-tagtarieven in 2012 niet verhogen. De veelgebruikers- korting gaat van 12,5 naar 20 pro cent van het t-tagtarief en het aan tal passages om ervoor in aanmer king te komen van 200 naar 150. De tunnel wordt goedkoper voor kleine vrachtwagens, bestelbus sen, campers en motorrijders. Ook komen er vier tolvrije dagen. door Engel Reinhoudt WE STAAN OPEN VAN 10.30 TOT 15.00u VOLG ONS OP: tt 1 W Mie de noorderzon bedoeld'n ze vroe ger middernacht. Noe bedoele ze daè mie a je d'r on gemerkt vandeur gaèt. Een bitje negatieve biesmaeke eit het, omda degene die a de beênen neemt schulden eit of iets anders achter- laèt dat a nie eêlemaèle klopt. Op de tentoanstellege 'Akten van lief en leed' in 't Zeêuws archief - vorige keer schreef ik 'r ok a over - wordt 'r aan dacht besteed an een opmerkelijke verdwie- ning in Zeêuws-Vlaan- dere. Ik most 'r over- dienke toen a van de weke Peter R. de Vries een uutzending besteedd'n an het spoorloas verdwienen van een man uut Iezendieke. Het vorige stikje begon ok a mie 'niks nieuws onder de zunne' en dat geldt voe dit verhaal ok. 't Is echt curieus. Maria Frank is een jonk wuufje uut Middelburg. Ze is van 1767. Ze trouw in '86 mie een Duitse dok ter, een chirurgijn, die a rond 1785 deze kant op ekommen is. Z'n naem wor op verschillende menie- ren eschreve. Eêst was het Roder, laeter Roder, Roeder enzovoort. Zelf teêkenden um mie Reder. Martin Reder. Het jon ge echtpaer gaè nae ul- der trouwen in Cad- zand weune. ]e zou zeg ge a 't het 'r aol goed uutziet: een jong dok- tersechtpaer in Cad- zand, wat wil je nog meer. Eind 1787 of be gun 1788 komt 'r een kind, een jonge zeune. Mae toen a 't ventje op de waereld kwam, was z'n vaoder verdwene. Spoorloas en tel: 0115-686100 www.prokino.nl 2006 Caroline Slieker-Battut Scheldemond College in Vlissingen 200S Bas Remijn Ostrea Lyceum in Goes 2009 Peter Rhebergen Pontes Goese Lyceum in Goei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 30