cultuur 119 Zichtbare horizon en leegte in het land Exposities in deWillem3 agenda t0 zaterdag 12 november 2011 De eerste aflevering van de Schrijverscorner Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt Edwin Paree legt zich in de fotoserie Visual Horizons toe op 'de zichtbare lijn die de aarde scheidt van de lucht'. In zijn twee- en drieluiken speelt de tijd een belangrijke rol. door Ali Pankow Visible Horizons noemt Edwin Paree uit Middel burg zijn fotoserie met de leegte van slikken, zandplaten en luchten in combina tie met steeds weer de strakke lijn van de 'zichtbare horizon'. Paree exposeert zijn foto's tot half de cember bij lunchgalerie Solo, Mid delburg. Daarnaast biedt de digi taal beschikbare versie een mooie indmk van het boek dat Paree graag van deze serie wil uitgeven. 'Zichtbaar' wil in dit geval zeggen: geen gebouwen, geen bomen, geen windmolens die het zicht op de horizon verstoren. Paree tracht met groothoekopnamen de weids heid van het landschap surrealis tisch te verbeelden. Hij tekent met zijn werkwijze voor typerende, ab stracte landschapsfoto's. Hij houdt die strakke horizonnen conse quent in het midden van het beeld. Hij laat zich dus duidelijk niet stu ren door de 'gulden snede', ofwel de van oudsher bekende regel in de fotografie die voorschrijft dat de horizon op eenderde of twee derde van het beeld moet liggen. „Waarom zou de horizon niet in het midden mogen? Ik vind het echt niet altijd nodig de regels toe te passen. Het komt de kwaliteit van mijn werk ten goede als ik fo tografeer zoals ik de zaken zelf zie. Dat die horizon bij mijn foto's al tijd in het midden zit, valt veel mensen op. Het leuke is dat ik er overwegend positieve reacties op krijg", zegt Paree. Zijn passie voor fotografie dateert al vanaf dat hij een jaar of vijftien was. Door zijn baan bij Rijkswater staat vertoeft hij met regelmaat op slikken en zandplaten langs de Wester- en Oosterschelde. Zijn fas cinatie voor de leegte in het land in combinatie met die liefde voor fotografie resulteerde bijna als van zelfsprekend in Visible Horizons. „Het vierkant aansnijden is op zich lastig met landschapsfoto's, maar op die manier ontstond er wel iets nieuws. Door het compo neren van twee- en drieluiken creëerde ik een verhaal over een soort oernatuur waarin de tijd een belangrijke rol speelt." Paree verbeeldt met zijn werk vooral ook de overweldigende kracht van de natuur. In slechts en kele foto's duiken op de achter grond toch enige bebouwing, bo men of contouren van mensen op. Dat gebeurt echter zo subtiel dat de nietigheid van zo'n enkeling di rect opvalt. De fotograaf levert met deze serie een stilzwijgende, maar bijzonde re bijdrage aan de discussie over behoud van landbouwgrond en omgaan met intertijdegebieden. Paree: „Het is een ode aan een stukje oernatuur dat door inpol deringen en vaargeulverdiepingen vandaag de dag onder grote druk staat." Naast de vele kleurenfoto's prijken in de serie ook enkel zwart/wit op namen. „Voor mij was dat een po ging mensen ook eens op een an dere manier naar het landschap te laten kijken",licht de maker toe. Paree beschikt zelf over één uitgeprint exemplaar van het boek Visual Hori zons. Belangstellenden verwijst hij naar http://www.blurb.com/bookstore /detail/2280295. Expositie t/m 15 de cember, Lunchgalerie Solo, Sint Jan straat 8, Middelburg. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. PODIUM ZATERDAG 12 NOVEMBER Burgh-Haamstede Jaaruitvoering Witte van Haemstede. Dorpshuis De Schutse, 19.30 uur Goes Festival Funfest. 't Beest, 14.00 uur Praise en worship avond. Sportpunt Zeeland, 19.30 uur Zeeuwse Korenavond laaggeletter- den. De Mythe, 20.00 uur Kunstvrienden presenteert komedie 'Lieve God, ze draaien me dol'. De Spinne, 20.00 uur DJ Mr. Critical (Be). Plan B, 20.00 uur Heinkenszand De fanfare van muziekvereniging Eu terpe maakt 'muzikale treinreis'. De Stenge, 19.30 uur Hulst e Optreden Jay Minor en Marsha. Café De Jonkheer, 22.00 uur Middelburg The Ashton Brothers. Stadsschouwburg, 20.00 uur Clazz Ensemble speelt werk van Louis Andriessen. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Minitheater speelt De Freules. Minitheater, 20.30 uur Nieuw- en Sint Joosland Martin Simek met 'Bloedsinaasap- pels' De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Concert Jeugdorkest IJgenweis. Ledeltheater, 20.00 uur Oost-Souburg STEC brengt het blijspel 'Maar wie is dan de vader?' De Zwaan, 20.00 uur Renesse Theater Zeelandia met 'Het Land'. Dorpshuis, 20.00 uur Terneuzen Jazzconcert Reggie Washington fea turing Matthew Garrison Gene Lake. Porgy en Bess, 21.00 uur Cabaretière Lennette van Dongen. Scheldetheater, 20.00 uur Sebas' Brutal B-day Madness 2, met Inhume, Battalion (B), Legija, Warbeast (B). De Pit, 21.00 uur Tholen Het optreden van Katinka Polder- man in De Meulvliet is geannuleerd. Veere Jaaruitvoering Veere's Genoegen. Clubgebouw Het Akkoord, 19.30 uur Vlissingen Vocaal Ensemble Cantare uit Goes zingt werken van dirigent Léon Bours. Sint Jacobskerk, 20.00 uur Big Band Zeeuwse Muziekschool Zeeuws-Vlaamse band Boo's Jazzoo's. Arsenaaltheater, 20.00 uur De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses'. Theater Vestzak99, 20.30 uur Fiesta Macumba en TenTemPies. De Piek, 21.00 uur Waarde Chr. Samengesteld Mannenkoor Zee land presenteert cd 'De Ware Rust'. Adullamkerk, 19.30 uur Wissen kerke 'Maikel Harte voor Beginners' Onder de Toren, 20.00 uur Zaamslag Dominique Colémont (mezzo so praan) en Willy Appermont (piano) brengen negrosprituals en gospelsongs. Podium van Zaamslag, 20.00 uur Zonnemaire Concert Surrender; support: Starfish Café Bommenede, 20.00 uur ZONDAG 13 NOVEMBER Baarland Fluitiste Petra Giel en pianist Jelle van der Schuit spelen werk Handel, Mo zart ea. Galerie G achttien 88, 15.00 uur Burgh-Haamstede Concert Gospelkoor Laetare. Gereformeerde kerk, 10.00 uur Goes Het Aristo Kwartet treedt op. Foyer De Mythe, 15.00 uur Groede Rony Verbiest New Trio. Grote Kerk, 14.00 uur Kloetinge Vocaal Ensemble Cantare uit Goes zingt werken van dirigent Léon Bours. Geerteskerk, 15.00 uur Middelburg Mantra meezingconcert. Padma, Verwerijstraat 51a, 14.00 uur Minitheater speelt De Freules. Minitheater, 14.30 uur Blind Date. Verrassingsvoorstelling. Stadsschouwburg, 15.00 uur Rocksessie. Café 't Schuttershof, 17.00 uur Oostburg Rita Reys in Concert. Ledeltheater, 15.00 uur Terneuzen Onewomanshow Petra de Boevere. Scheldetheater, 14.30 uur Bluesmiddag, met The Blue Clay, The Juke Joints en Brock and the Brockettes. De Pit, 15.30 uur Vlissingen Optreden Misst. Panta Rhei, 17.00 uur Terneuzen Open Haard Concert door Duo Kan- dinsky. Porgy en Bess, 15.00 uur Zierikzee Start nieuw seizoen Popaanzee. De drie deelnemende bands presenteren zich: Gork A27, Yellow en Zinkzand. Brogum, 16.00 uur VLISSINGEN - In kunstcentrum de- Willem3 in Vlissingen worden morgen om 15.00 uur twee nieu we tentoonstellingen geopend. On der de titel SOH18 Relativity zijn hoogtepunten en ontwikkelingen te zien uit het oeuvre van Alex Ver meulen. De Zeeuwse kunstenaar Michiel Paalvast toont in The Painter een grote muurschildering, een klas siek schilderij en een lichtobject. Beide exposities zijn te bezoeken tot en met 15 januari 2012, van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Boek nu voordelig een mooie kerstreis! Beleef tijdens de kerstdagen een feestelijke reis naar Sudtirol inclusief geweldige optredens van Francine Jordl, Mare Fircher en Alexander en Norbert Rier. Maak kennis met de Südtiroler houtsnijkunst en ontdek de stad Bolzano. Ook nemen we u mee naar de Swarovski Kristalwereld en de kerstmarkt in Munchen. Vier de kerst dit jaar in Sudtirol. Ind, excursiepakket t.w.v. €80,- ^6^' Vertrek 21 december v.a. Reiscode: BE39060 U beleeft één van de mooiste treinreizen ter wereld met de Glacier Express! Geniet van de schitterende uitzichten op de Alpenreuzen zoals de Matterhorn. Ook gaan we een dagje de Italiaanse grens over naar het Logo Maggiore. Een bezoek aan de kerstmarkt in München en een wijnproeverij maken deze kerstreis compleet. akket t.w.v. €80,- :eniber n«cC- 'jï9 Ind. excursie Vertrók 21 di Reiscode BE39069 peterlanghout.nl of 0900-0991 (o,isPm) M^weeky N WEGENER4S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 19