m Sint is een kijkcijferkanon media The French connection 39 Het is weer zo ver: Sinterklaas komt vandaag (zaterdag) in Nederland aan. De tv staat de komende weken bol van de goedheiligman. Leuk, maar het betekent ook stress voor kinderen, ouders én tv-makers: „Je moet er niet aan denken dat zijn baard afwaait." door Els Smets TERUGGESPOELD media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 12 november 2011 M mm h ij komt, hij M komt, die lieve goede sint', klinkt het van- I daag (zaterdag) H weer uit menig kinderkeel. Maar de tv-kijker weet dat hij er allang is. In 2009 begon de eerste sinterklaasserie op tv op 2 november, vorig jaar op 28 okto ber en dit jaar zelfs al op 22 okto ber: 6 weken voor pakjesavond! Niet iedereen is blij met deze vroe ge (en royale) aandacht voor de sint. Zo stellen pedagogen dat jon ge kinderen niet in staat zijn zo'n tijdsbestek te overzien. Een kind van 3 kan amper een dag overzien, laat staan 6 weken Dat kinderen er zelf geen problemen mee lijken te hebben, is geen sterk argument, stelt publiciste en moeder Fleur Jurgens. „Kinderen hebben ook geen moeite met snoep. Maar dat betekent nog niet dat het goed voor ze is. Nu worden ze al heel vroeg doodgegooid met Sinter klaas en heel erg opgewonden ge maakt. Heel leuk, maar het moet niet te lang duren. Het doet af breuk aan het feest." Voor ouders van kinderen rond de 8 jaar, wordt het een moeilijke maand. Natuurlijk is het ze al opge vallen dat de Sinterklaas op school er anders uitziet dan die op de voetbalclub. De verklaring hebben ze vaak zelf al bedacht: dat zijn hulpsinterklazen. De echte is die ene die op tv wordt ingehaald. Dat wordt vandaag dan wel even schrikken. Want dan worden we geconfronteerd met een nieuwe 'echte' Sinterklaas (Stefan de Wal- le), die verdacht veel lijkt op Kees uit Flodder. Leg dat maar eens uit. Eindredacteur Ajé Boshuizen wijst erop dat de meeste bisschoppen op hun 75e met pensioen mogen. En de oude Sinterklaas was al 77. „Met het stijgen der jaren nemen krachten af, ook bij Sinterklaas." Al ruim een halfjaar voor sint voet op Nederlandse bodem zet, beginnen de voorbereidingen van het feest. Gemeenten die zich bij de NTR aanmelden, worden in fe bruari beoordeeld en bezocht. Bos huizen hecht eraan dat sint per stoomboot arriveert, dus havens die ver buiten het centrum liggen, vallen af Ook enthousiasme is ver eist, zegt producer Iet Hagen. „Het is een heel grote operatie, waar heel veel bij komt kijken. De ge meente moet daar zin in hebben." Dit jaar viel Dordrecht de eer te beurt. De stad is er blij mee. „Een mooie manier om onze stad te pro fileren", zegt de voorlichtster van de gemeente. Dordrecht geeft zo'n twee ton uit aan het feest. Het grootste deel gaat naar beveiliging: dranghekken plaatsen, toegangswe gen afzetten, toezichthouders in zetten, EHBO-posten bemensen. De gemeente verwacht 60.000 tot 70.000 belangstellenden, de NTR houdt het op maximaal 40.000. Namens de NTR zijn er vandaag ongeveer tachtig man in touw om het programma te maken. In groot- Sinterklaas arriveert vandaag in Nederland en is de komende weken weer veel op televisie. foto Victor Arnolds/NTR/G PD In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Ruige films trokken volle bioscoop zalen in 1971. 'A clockwork orange', 'Dirty Harry', 'The French connec tion': geen films voor de flower-po- wergeneratie, die de stoelen bevolkte bij 'Woodstock' (1970) en 'Monterey' (1968). In 'The French connection' heeft de oorlog tegen drugs de hoofdrol, op een manier die deze politiefilm uittilde boven het niveau van wat dit genre tot dan toe kenmerkte. De film was niet glad en voorspelbaar, maar bruut, gewelddadig en contrastrijk. En direct een commercieel succes. De losse camerabewegingen, het filmen op veel loca- door Ray Simoen ties in New York en de grove vormgeving, deden de film op een realistische documen taire lijken. Het leverde regisseur William Friedkin acht Oscars op. Eén daarvan ging naar Gene Hackman, voor zijn magistrale rol van detective Jimmy 'Popeye' Doyle. Doyle wordt in de trailer van de film al tref fend neergezet: 'Doyle is bad news, but he is a good cop'. Als er nog aan wordt toege voegd 'Popeye fights dirty, plays rough', weet je wat je kunt verwachten. Popeye Doyle is in alles het tegendeel van de misdaadbestrijder die je toen doorgaans in politiefilms tegenkwam. Gewelddadig, opvliegend, vaak sadistisch en altijd slordig gekleed, fraai verbeeld door het te kleine, slonzige hoedje op zijn vermoeide kop. De tegenhanger en collega van de maniakale driftkikker Doyle is Buddy 'Cloudy' Russo, gespeeld door Roy Scheider. Beide obsessie ve drugsjagers ontdekken bij toeval dat de New Yorkse drugswereld wacht op een gro te is het voor de NTR vergelijkbaar met een evenement als Koningin nedag of Prinsjesdag. Maar Hagen vindt de intocht van Sinterklaas spannender. Omdat tv niet alleen registreert, maar ook creëert. „Hier maken wij het verhaal. Dat is toch een grote verantwoordelijkheid. Je moet er niet aan denken dat de baard van Sinterklaas afwaait." ad De intocht van Sinterklaas. Van daag (zaterdag 12 november) op Nederland 3 om 12.00 uur. De club van Sinterklaas. Elke werkdag op RTL4 om 15.50 uur en op RTL 8 om 16.27 uur. Slot Marsepeinstein. Elke werkdag op Nickelodeon om 07.45 uur en om 17.15 uur. Sinterklaasjournaal. Elke werkdag op Nederland 1 om 17.40 uur. Zaterdag (17.45 uur) en zondag (18.00 uur) op Nederland 3. Een leeg boek Sinterklaas heeft dit jaar een nieuw, leeg boek. Op internet (www.sinterklaasjournaal.nl) kun je zelf controleren of je naam er al in staat. Het oude boek is in handen van de gepensioneerde sint. Hij kreeg dat in mei van dit jaar tijdens een extra uitzending van het Sinterklaasjournaal. fw* Reageren? redactie.media@wegener.nl Scènes met Gene Hackman als achtervolger maakten The French connection mede populair. te vracht uit Europa. Dé man hierachter is de Fransman Alain Charnier (Fernando Rey). Hij smokkelt drugs naar Amerika via de Oldsmobile van een Franse acteur, die geld nodig heeft voor zijn carrière. Niet alleen de acteerprestaties, ook twee meesterlijke scènes droegen bij aan het suc ces van de film. De ene is een grappig kat- en-muisspel in de ondergrondse van New York tussen jager Doyle en prooi Charnier. Charnier wint dat slim door zijn met een zilveren knop versierde wandelstok tussen de dichtslaande deuren van het metrostel te steken en snel in en uit te stappen. Doy le rent vertwijfeld de metro met de min- zaan wuivende Charnier achterna. Woest smijt hij zijn hoedje op de grond: het hoofddeksel valt sukkelachtig uiteen. En er is een bloedstollende achtervolgings scène. In de bovengrondse metro probeert een huurmoordenaar, die een mislukte aan slag pleegde op Doyle, te ontkomen. Doyle rijdt hem als een gek achterna, terwijl hij een oog op het treinstel boven hem houdt gericht. Tegelijk moet hij het drukke ver keer, waaronder een plots opduikende moe der met kinderwagen, zien te ontwijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 115