an pakhuis tot woonhuis vraag antwoord 'Na de verbouwing is gras ingezaaid, maar samen met dat gras is zuring opgekomen' w* ,^>1 Wie koestert de oude kerstbal van oma? [GS wonen@wegener.nl 31 wonen m=r% 024-3650509 Zaterdag 12 november 2011 Foto's boven: vóór de verbouwing. Foto's onder: het eindresultaat. foto's Ruud van Broeckhuijsen Een opslagplaats voor groenten, een drukkerij en een autosloperij. Het pakhuis aan de Bergstraat in de vesting van Does burg heeft tal van functies gehad. „Vroeger kon dat nog allemaal in het oude stadscentrum", vertelt Ruud van Broeckhuijsen, de huidi ge bewoner. Van Broeckhuijsen kon het pand kopen juist omdat het geen woon huis was. „Hier zat een autoslope rij. De buurman was daar niet blij mee. Vooral het slijpen van metaal maakte nogal wat lawaai, dus hij besloot het pand te kopen. Hij wil de het eerst zelf verbouwen, maar het was in zeer vervallen staat. Dat trok mij juist erg aan." Van Broeckhuijsen is architect en werkte op dat moment vanuit het huis dat hij zelf had ontworpen in Rheden. „Dat was een echt gezins huis, waar ik midden in de drukte van de kinderen zat te werken. Nu ze het huis uit waren, zocht ik juist een pand waar ik een aparte werkruimte kon creëren. Het pak huis was één grote ruimte, van 5 meter breed en 25 meter diep, die ik zelf in kon vullen zoals ik dat wilde." De technische staat van het pand is rigoureus verbeterd: het is onder meer volledig geïsoleerd en de con structie is aangepast. De buiten kant van het pand heeft Van Broeckhuijsen zo veel mogelijk wil len bewaren. „Het was een indus trieel pand en die uitstraling wilde ik houden. Het metselwerk is in door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Na een grote verbouwing was ons huis in het voor jaar eindelijk klaar', mailt R. Pastoor. 'Het terrein er omheen leek ondertussen op een crossbaan. We heb ben het laten egaliseren en gras ingezaaid. Dat is goed opgeko men, maar samen met het gras ook veel zuring. Het gras is al vaker ge maaid, maar de zuring blijft. Tot nu toe steek ik de planten uit, maar van de penwortel blijft meestal ook Binnen is vrijwel alles vernieuwd. foto Ruud van Broeckhuijsen originele staat teruggebracht. De gevel had grote, houten deuren. Dat is nog af te leiden uit de vorm van het stalen raamkozijn aan de voorkant. Aan de achterkant heb ik de deuren een meter inpandig gezet, om een aparte ingang naar het woongedeelte boven te kun nen maken." Bovenin de voor- en achtergevel zaten vroeger kleine deurtjes, waar spullen door naar binnen ge hesen konden worden. Dat zijn nu iets hogere deuren met fraaie Fran se balkons, die de functie van het woonhuis boven benadrukken. Van binnen is vrijwel alles ver nieuwd. De benedenverdieping is voor het grootste deel één grote ruimte gebleven, vol tekentafels en werkruimte voor de architect. Zo ongeveer in de spouwmuur is een pantry met toilet en keukentje ge maakt. Aan de achterkant is een garage annex opslagplaats met een deur naar boven. „De trap is origi neel, al zat hij op een andere plaats in het pand." Bovenaan de trap valt direct de in dustriële uitstraling van de wo ning op. Vanaf daar is het totale pand te 'doorzien'. Van de woon kamer aan de voorkant, via de rui me keuken tot aan de slaapkamers aan de achterkant; overal is de bin nenkant te zien van de mansarde- kap, een schuin dak met een knik, met de robuuste balken die het on dersteunen. Focuspunt midden in de keuken is de houten trap met moderne, stalen reling die nóg een verdieping hoger leidt. „Het enige nadeel van dit pand was het gemis van een tuin", zegt Van Broeckhuijsen. „Die hebben we daarom op het dak gecreëerd." Vanaf het terras is het uitzicht over Doesburg magnifiek. Aan de voorkant de straten, daken en kerk torens van het oude centrum, aan de achterkant het groen van de stadswallen. Daar tussenin prijkt de glazen overkapping van een stuk dak, dat binnen voor extra daglicht zorgt. De 'lantaarn' ziet er uit alsof hij van oorsprong op het pakhuis hoort, een mooi passende kroon op het werk van de archi tect. m Reageren? wonen@wegener.nl veel zitten. Ik vermoed dat er dus een nieuwe plant uit groeit. Hoe kan ik de zu ring effectief bestrijden zonder chemische midde len? „Klopt, afgestoken pen- wortels van zuring lopen weer uit", beaamt deskundige Rom- ke van de Kaa. „Toch is er geen vuil tje aan de lucht. Door iedere week te maaien, verdwijnt de zuring op den duur. Dit kan een paar jaar du ren, maar het gebeurt beslist." In de week na sinterklaas wordt het tijd om aan kerst te gaan denken. Hebben we voldoende ballen? Zijn de kerstklokjes nog mooi genoeg om op te hangen? En willen we een piek? Volgens de kerst-stylisten is een piek 'zó 1990', maar het staat wel mooi, zo'n kroon op je boom. Veel vragen dus, maar gelukkig zijn er in veel huishoudens ook 'kerst- zekerheidjes'. Spullen die sowieso in de boom, in de vensterbank of op de kersttafel móéten. Denk aan die oude, doffe kerstbal. Een lelijk ding, maar hij hing al bij oma in de boom. Of neem dat pluche rendier voor in de tuin. De hond raakt er meer door van slag dan van vuurwerk, maar dochterlief heeft 'm twintig jaar ge leden nog op de kleuterschool ge maakt... Heeft u ook zo'n 'kerst-zekerheidje' in huis en wilt u erover vertellen voor een verhaal in deze bijlage? Stuur dan een e-mail met meer in formatie naar wonen@wegener.nl Hoe is het om daar te wonen, op die aparte plek, in dat speciale gebouw? Die vraag staat elke maand centraal in de serie Bijzonder Wonen. Ruud van Broeckhuijsen vertelt in deze aflevering over het door hem tot woning verbouwde pakhuis, door llze Rike Ruud van Broeckhuijsen geniet van het uitzicht vanuit de glazen overkapping op het dak van zijn voormalige pakhuis, foto jan van den Brink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107