wonen 28 SS Hollandse 'wildebras' blijft zichzelf in Hanoi Zomerslapers Mag ik je kaartje? wonen@wegener.nl Is een visitekaartje zónder inkt 'groener' dan een visitekaartje mét inkt? Ontwerpster lyra van Mossevel- de - die duurzame en technische projecten middels infographics, grafisch ontwerp, fotografie, illus tratie en kunst verbeeldt - vraagt zich bij elke opdracht af'of het beter kan'. In het geval van de vi sitekaartjes van Sudio Mosgroen, het bedrijf van Van Mossevelde, is die verbetering gezocht in het cradle to cradle-prinripe. De ont werpster maakt haar 'groene visi tekaartjes' van herfstbladeren uit de tuin. Ze droogt ze en brengt er vervolgens de gewenste leners op aan. Na gebruik kunnen de 'kaartjes' feitelijk terug naar de tuin, helemaal cradle to cradle! Van Mossevelde is met haar visi tekaartje genomineerd voor de Doen Materiaalprijs 2011. 51 www.mosgroen.nl Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Hanoi VIETNAM door Jan van Mullem ...'Hoe is het met Mauro? Heeft die blonde schreeuwlelijk er nog iets over gezegd?' Eh, zal ik de vragen stellen? Cees Verburg: „Vanzelfsprekend! Ach, weet je wat het is: ik blijf graag op de hoogte, ook na tien jaar in Vietnam. Soms is er nieuws' dat me echt interesseert, zoals nu met Mauro. Dan ben ik benieuwd. Al mijn ochtenden beginnen met Nu.nl of een mailwisseling met Ne derlandse vrienden in het buiten land. We mailen een woord, bij voorbeeld 'Mauro?', en dan rea geert de ander daar weer op." Je kunt Nederland niet loslaten? „Ligt eraan hoe je dat uitlegt. Ik mis Nederland niet. Ik kan prima zonder de regeltjes, de mentaliteit, de PW, pindakaas... Maar ik blijf van binnen natuurlijk Nederlan der. Dat botst wel eens met de Vietnamese inborst. Veel mensen in Hanoi - en eigenlijk overal in Vietnam - zijn rustig, gestructu reerd, traditioneel, familiegericht." Daar past een Hollandse 'wildebras' niet tussen. „Ik wijk wel af, denk ik. Ben min der rustig en pas me minder snel aan. Of beter: ik blijf graag mezelf, een beetje gek. Dat stuit soms op onbegrip, verbaasde reacties, al kun je als buitenlander hier wel een potje breken. Een voorbeeld? Vorige week gaf ik met mijn Viet- Zaterdag 12 november 2011 Textielmerk Marimekko neemt een voorschot op zijn 60ste verjaardag met de opening van een chic filiaal in New York. Tijdloosheid en kleur zijn de sleutels tot het Finse succes, door Suzanne Dijkstra Het openen van een enorme win kel op de hoek van New Yorks beroemde straten Fifth Avenue en Broadway in de wijk Manhat tan, begin vorige maand, getuigt van lef Zeker voor een merk dat interieur producten, kleding en stoffen met de meest kleurrijke en frivole prints verkoopt. Zitten die hippe New Yorkers wel te wachten op een dekbed met extralarge oranje klaprozen en rollen behang met frivole stippen? Als je het aan Mika Ihamuotila, directeur van Marimekko vraagt, gaat New York plat voor zijn winkel. „In deze turbulente tijden zijn onze kleurrijke ontwerpen precies wat mensen nodig hebben. We zijn van plan de komende jaren Marimekko van zijn beste kant te laten zien door het openen van tallo ze winkels in Amerika en Europa", zegt hij. Grootspraak? Waarschijnlijk niet. Niet voor niets houdt Marimekko het kleurrijke hoofd al bijna zestig jaar boven water. En het afge lopen halfjaar opende Ihamuotila liefst ze ven nieuwe winkels in diverse landen. Marimekko, Fins voor 'Mary's jurk', is een excentriek bedrijf Naar eigen zeggen ver koopt het merk niet alleen producten, maat ook 'inspiratie'. Want met de kleurrijke, Scandinavische prints kun je echt alle kan ten op. Dat bewees het bedrijf afgelopen voorjaar op de meubelbeurs in Milaan. Daar werd het resultaat getoond van een ontwerpactie via Facebook. Marimekko vroeg alle 34.000 fans onder de noemer 'Why not together' nieuwe manieren te be denken om iets origineels te doen met de stoffen van het merk. Daarnaast bracht Mari mekko een boek uit met creatieve voorbeel den om zelf te naaien. Van autohoes tot placemat. Voor de liefhebber. Op steun van - bekende - liefhebbers heeft Marimekko altijd mogen rekenen. Vijf jaar na de oprichting, in 1957, omarmde Giorgio Armani de frivole prints en bestelde stoffen van Marimekko voor een luxe Italiaanse winkel, waar hij werkte als etaleur. In 1958 kocht Jackie Kennedy enkele Marimekko- jurken, die ze tijdens de verkiezingscampag ne van haar man John F. Kennedy droeg. Jaren later gaf actrice Sarah Jessica Parker In het plantenrijk heb je winter slapers en zomerslapers. In ons klimaat zijn de meeste planten winterslapers. Want om zichzelf in te dekken tegen de risico's van vorst en sneeuw, gaan ze na de eer ste nachtvorst in rust. Veilig onder de grond wachten zij de lente af Maar er zijn ook een paar slimmeri ken die juist dan van de afwezig- Crocus speciosus. heid van de andere planten gebruik- foto RvdK maken. Want wie in de winter groeit, heeft minder concurrentie. En bovendien meer licht, want op de coniferen na, verliezen bijna alle bomen 's win ters hun blad waardoor er onder die bomen in de winter maanden mogelijkheden tot groei en bloei ontstaan. Waar het 's zomers door overhangend lover te donker is, schijnt nu de zon. Zo'n wintergroeier is bijvoorbeeld knoflook. Niet iedereen weet dat je knoflook niet alleen in Frankrijk en Italië kunt telen, maar ook heel goed in Nederland. Plant de teentjes in het najaar en ze lopen al na een paar weken uit. Als het la ter in het jaar stevig begint te vriezen, houd je je hart vast, maar je zult merken dat de knoflookplanten flierefluitend door de winter komen. In de zomer van het volgen de jaar, als het loof is afgestorven, kun je oogsten. De oer-Hollandse tegenhanger van de knoflook is winterpret Geen plant is decoratiever in het winter seizoen dan de staalblauwe winterpret Ook al lust je geen prei, dan nog is de plant als siergewas de moeite waard. Want in het voorjaar bloeit prei. met bolronde bloemen die - als ze nog in knop staan - getooid zijn met een vrolijk puntmutsje. De ge opende bloemen zoemen van de hommels en de bijen. Ook op het terrein van sierplanten heb je zomersla pers. Vaak zijn dit bolgewassen uit het Middelland se Zeegebied, die in de regenrijke winter bloeien, zich in het voorjaar onder de grond terugtrekken, de hete, droge zomer slapend doorbrengen, om dan in de herfst weer aan de groei te gaan. Een voorbeeld is de tuincyclamen, Cyclamen hederifo- lium, die zo langzamerhand wel is ingeburgerd. Het is een cyclaampje met kleine paarsrode, roze of witte bloemen die tegen het einde van augustus plotseling verschijnen. Later, zo rond september of oktober, volgt het decoratief geteken de blad dat de hele winter boven de grond blijft staan. Een mooie achtergrond voor sneeuwklokjes, in de eerste maan den van het volgende jaar. Krokussen bloeien voor het grootste deel in het voorjaar, maar er zijn zeker tien soorten herfstkrokussen te koop, die in oktober en november in bloei staan. Het herfstkrokussen- seizoen begint met Crocus speciosus met paarsblauwe bloe men en knaloranje stampers, die uit de bloem hangen als de tong uit de bek van een hijgende hond. Plant deze kro kus bij voorkeur in het gras, waar hij - gesteund door de grashalmen - minder snel omvalt dan in de kale grond. Patroon links: Stof met klapro zen: print Unikko is een bestseller. rechts: Behangprint Kaakaopuu. Foto's boven en rechts: Servies Soeks Rolled Down, nieuw in de collectie, van Anu Penttinen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 104