81 buitenland bent u vaak moe? heeft u veel dorst? moet u vaak plassen? ddt kan diabetes zijn. raag Anti-Italiaan moet het land redden Wapens Libië bij al-Qaeda A 4 Papademos pleit voor eensgezindheid het de apotheker» Mladic te ziek voor zitting tribunaal Pakjes sigaretten Australië olijfgroen Murdoch ontkent misleiden commissie Duitse militairen weg uit Afghanistan ANC schorst topman Julius Malema CRISIS President wil Monti als premier Meer weten over diabetes? vrijdag 11 november 2011 i nviiii liEa BWBBagJwi i jiwwmiw:.' TL DEN HAAG Ratko Mladic was te ziek om de voorbereidende hoorzitting bij te wonen die het Joegoslavië-Tribu- naal gisteren hield in zijn zaak. De medische dienst van het tribunaal bevestigde dat hij kampt met ziek teverschijnselen, die lang kunnen aanhouden. De verdachte stemde er mee in dat de zitting wel door ging. Mladic wordt er onder meer verdacht van een grote rol te heb ben gespeeld bij de genocide na de val van Srebrenica in 1995. Voorbeeldpakje foto GPD CANBERRA De Australische Senaat heeft giste ren ingestemd met een voorstel de logo's op de pakjes te verbieden. Si garetten mogen dan alleen nog worden verkocht in olijfgroene pakjes. Alle merknamen moeten in hetzelfde neutrale lettertype wor den afgedrukt bij waarschuwing steksten en gruwelfoto's van bij voorbeeld aangetaste longen. De Australische Tweede Kamer moet nog een definitief oordeel geven. LONDEN James Murdoch heeft gisteren ont kend dat hij de hoorcommissie van het Britse parlement heeft misleid over de misdragingen van zijn schandaalkrant News of the World. Die werd deze zomer opgedoekt. Murdoch werd in juli geconfron teerd met een interne e-mail over afluisterpraktijken. Murdoch zei dat hij niet op de hoogte was van het bericht. Murdoch zei gisteren dat hij wist van de e-mail, maar dat hij het bericht niet had gelezen. BERLIJN Het aantal Duitse militairen in Af ghanistan moet voor 2013 zijn ver minderd met circa 1.000 man. Dit hebben de Duitse ministers van Buitenlandse Zaken en van Defen sie, respectievelijk Guido Wester- welle en Thomas de Mazière, het parlement laten weten. Voor begin volgend jaar moeten 450 van de cir ca 5.350 Duitse militairen zijn te ruggehaald. De meesten zijn gele gerd in de provincie Kunduz. JOHANNESBURG De omstreden Zuid-Afrikaanse jeugdleider Julius Malema (30) is gisteren per direct voor vijfjaar ge schorst door regeringspartij ANC. Hij werd schuldig bevonden aan het zaaien van verdeeldheid bin nen de partij, het schaden van het aanzien van het ANC, ongediscipli neerdheid en ondermijning van de partijleiding. Malema is het boeg beeld van groepen die een radicale re koers voor het ANC willen. NOUAKCHOTT - Een leider van de Noord-Afrikaanse tak van al-Qae da heeft bevestigd waar velen voor vreesden: de terreurorganisatie is in het bezit van wapens die achter gelaten zijn door het regime van wijlen Muammar Kaddafi. Mokhtar Belmokhtar zei in een in terview dat het 'volledig normaal is dat we in deze omstandigheden hebben geprofiteerd van de Libi sche wapens'. Belmokhtar zei niet wat voor type of hoeveel wapens in handen zijn gevallen van al-Qai- da in de Islamitische Maghreb (AQIM). Wel zei hij dat het belang rijkste is dat de wapens worden te ruggegeven aan de Libische bevol king, 'omdat deze wapens de macht vormden waarmee deze re gimes hun eigen volk troffen'. Ver moedelijk doelde Belmokhtar daar mee op buurlanden als Tunesië en Egypte. Westerse regeringsleiders hebben er, net als de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, bij de nieuwe Libische regering op aangedron gen de wapenvoorraad die Kad- dafi-strijders achterlieten op te spo ren en veilig te stellen. Er bestaan grote zorgen dat het wapentuig in handen valt van AQIM, dat zich ophoudt in de Sahel. Er wordt met name gevreesd dat luchtdoelraketten in handen van opstandelingen komen. Volgens de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Andrew Shapiro lagen er zo'n twintigdui zend van deze raketten in de Libi sche wapenmagazijnen voordat de burgeroorlog in het land uitbrak. ■HiftllMIHlIil I 1IIMUI I Meer dan 250 duizend mensen hebben diabetes zonder dat ze het weten. Neem geen risico en laat uw bloedsuiker testen. Dit kan gratis tijdens de Diabetesweek in de apotheek van 14 tot en met 19 november. Kijk voor meer informatie en deelnemende apotheken op www.apotheek.nl. De oude president Napolita- no probeert oud EU-com- missatis Mario Monti te lan ceren als premier van een ka binet van nationale een heid. door onze correspondent Eelco van der Linden Giorgio Napolitano kiest voor het beproefde re cept. Als de mayonaise schift, in Italië een veel gebruikt metafoor voor als het echt helemaal misgaat, passeert een president de politieke kleuter klas en legt het lot van de natie in handen van iemand die over zijn eigen heg kan heenkijken: een 'ci vil servant', een anti-Italiaan. Mario Monti is het beste wat Italië in huis heeft. De 67-jarige topeco noom leidt nu de prestigieuze Boc- coni universiteit van Milaan. Hij was eerder, van 1995 tot 2004, EU-commissaris. Monti loopt zich al anderhalfjaar warm, want zo lang duurt de agonie van het 'Ber- lusconisme'. Het getalm van de premier rond zijn aftreden, dat re sulteerde in een catastrofale dag voor Italië's beurs en staatspapie ren, vormde het beslissende zetje. Maar Monti is nog geen premier. De Italiaanse president, die beperk te macht heeft, koos voor een ver rassend signaal door Monti tot se nator voor het leven te benoemen, een eretitel voor mensen met gro te verdiensten voor Italië. Geen twijfel, dit was het aanbod van Na politano voor als, waarschijnlijk morgen al, de consultaties begin nen voor een nieuwe regering. De parallel met de financiële en ook politieke crisis van de jaren '90 is groot. Italië vloog toen met de lire uit de bocht, de politieke klasse implodeerde door massaal corruptieonderzoek en de maffia moordde erop los. Toch wist het land veerkracht op te brengen. De strenge katholiek Oscar Luigi Scalfaro werd president en slaagde er met het benoemen van perso nen als voormalig president van de Centrale Bank Carlo Azeglio Ciampi tot premier, Italië weer op de rails te krijgen en het internatio nale vertrouwen te herstellen. Internationaal vertrouwen is van daag weer het toverwoord. Napoli tano heeft zijn kaarten op orde. Hij is 86 jaar inmiddels en als presi dent oogst hij alom lof De afgelo pen maanden is hij het referentie punt geworden van het zo kriti sche 'Europa'. Monti, Super Mario, sober en pre cies, was altijd de technocraat die elke politieke partij zich als minis ter wenste en elke president als premier. De man die vooral expert is op monetair en financieel ter rein, sloeg alle aanbiedingen af Roem vergaarde hij als eurocom missaris, met als hoogtepunt de (gewonnen) strijd tegen Microsoft. Napolitano heeft Monti weten te overtuigen. Door hem senator te maken, hoopt Napolitano het ver zet te breken van degenen die te gen een puur technocratische rege ring zijn. Gisteren bleven regerings partij Lega Nord en de oppositio nele Italië van de Waarden aan dringen op verkiezingen. Ze gaven aan een regering Monti niet te steunen. Het was nog niet duide lijk wat de positie van Berlusconi's partij PDL zal zijn. De premier leek zich te hebben neergelegd bij de kandidatuur, maar hardliners houden vast aan verkiezingen. Als dat zo blijft is een scheuring te ver wachten; veel PDL-leden willen een eenheidsregering. ATHENE - De 64-jarige econoom Lu- kas Papademos, die gisteren werd benoemd tot interim-premier van Griekenland, moet het land voor een bankroet behoeden. In zijn eerste optreden als interim-pre mier waarschuwde hij zijn landge noten dat het niet makkelijk zal worden het land uit de crisis te ha len. Hij hield hen voor dat de'enor- me problemen met eensgezind heid en samenwerking aangepakt moeten worden. EU-president Herman Van Rom- puy en voorzitter José Manuel Bar- roso van de Europese Commissie verwelkomden de benoeming van Papademos, die een tijdelijke rege ring van nationale eenheid moet vormen. Het nieuwe kabinet wordt naar verwachting vanmid dag beëdigd. Papademos riep de Grieken op er samen de schouders onder te zet ten. „Griekenland staat voor een cruciaal kruispunt, het zal geen ge makkelijke weg worden." De pro blemen worden volgens hem snel ler opgelost als er 'eensgezindheid, samenwerking en wijsheid' is. Papademos is een voormalig vice- voorzitter van de Europese Centra le Bank. Zijn naam was eerder ge vallen, maar de benoeming werd vertraagd door vier dagen politiek getouwtrek. De interim-premier zei dat niet vaststaat wanneer er nieuwe verkiezingen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8