61 binnenland 'Kabinet Rutte in het zadel dankzij Cohen' sch'eiinga Opluchting na straf Het rekenwonder Willem Tolk voor politicus Bonaire wekt woede Bovag: laat je kenteken niet stelen RECONSTRUCTIE Vijanden hielpen Wilders Depressies oorzaak meeste verzuimdagen de herfst bij Rechter verbiedt deal collectie van 6- /l^M§= n .2 x a Q fe M'fW 6 k f 0 vrijdag 11 november 2011 Journalist reconstrueert in boek de kabinetsformatie. Paars plus was voor WD-lei- der Mark Rutte wel degelijk een serieuze optie. Job Cohen en Ab Klink maak ten bij onderhandelingen 'cru ciale fouten'. door Frits Bloemendaal DEN HAAG - De gedoogcoalitie van WD, CDA en WD is er gekomen dankzij Ab Klink en Job Cohen. Uitgerekend deze twee tegenstan ders van de coalitie maakten die mogelijk, doordat zij in de kabi netsformatie hebben geblunderd. Dat stelt journalist Bert Bukman in het boek Het Slagveld, dat maan dag verschijnt. Job Cohen had zijn voorkeurscoali tie van WD, PvdA, D66 en Groen- Links - Paars-plus genoemd - voor het grijpen. In tegenstelling tot wat velen dachten, stond Mark Rutte daar volgens Bukman echt voor open. „Hij was ervan over tuigd dat hij het aan zijn achter ban zou kunnen uitleggen als hij een goed onderhandelingsresul taat had." Maar dat resultaat UTRECHT - Depressies zorgen voor het grootste aantal verzuimdagen bij de werkende bevolking. Maar globaal genomen zorgen lichame lijke aandoeningen voor een gro ter aantal ziekmeldingen dan psy chische aandoeningen: bij bijvoor beeld chronische rugpijn, aandoe ningen aan de luchtwegen, drugs misbruik en spijsverteringsproble men blijven mensen ziek thuis. Mensen met een chronisch licha melijke aandoening blijven gemid deld 10,7 dagen per jaar meer ziek thuis dan mensen zonder dit soort aandoening. Bij psychische aan doeningen is dat gemiddeld 10,5 dagen meer. Over het algemeen blijven werkende Nederlanders ge middeld 13 dagen per jaar ziek thuis. Dat blijkt uit onderzoek van het Trimbos-instituut dat gisteren is gepubliceerd. LoJ Hampshire Hotels 4 weken lang Vanaf 4 november 4-gangen wildmenu Halve fles wijn per persoon Koffie na Info en reserveringen www.4deherfst nl www.hampshire-hotels.com kwam er niet, omdat de PvdA te weinig water bij de wijn wilde doen. PvdA-onderhandelaar Job Cohen had te weinig oog voor de positie van Rutte, zegt Bukman, en voor wat de WD-leider alle maal wél wilde opgeven. Hij dacht dat Rutte geen alternatief had en later alsnog bij de PvdA zou aan kloppen. Bukman noemt dat een cruciale inschattingsfout. „Hij was zich er te weinig van bewust dat hij een gouden kans had." Ab Klink ontpopte zich van onder handelaar met PW-leider Wilders tot een van diens felste tegenstan ders. Omdat er in de CDA-ffactie nog twee dissidenten waren, was er geen zekere meerderheid voor de gedoogcoalitie. Wilders staakte toen de onderhandelingen. Op dat moment had Klink bereikt wat hij wilde bereiken. WD en CDA had den zich erbij neergelegd dat de ge doogcoalitie er niet zou komen. Rutte had Cohen al benaderd voor nieuwe gesprekken. Toen Klink vervolgens besloot uit de Kamer te vertrekken, opende hij weer de deur voor de coalitie met de PW. Bert Bukman: Het Slagveld; de lange weg naar het kabinet-Rutte. Uitgeverij Meulenhoff. KRALENDIJK - De oppositie op Bo naire is woest omdat de regerings partijen op het eiland een tolk wil len inhuren omdat een lid van de Eilandsraad onvoldoende Neder lands begrijpt. Dat zei gisteren lei der van de grootste oppositiepartij PDB, Robbie Beukenboom. Het gaat om Rafael Santana. Deze op de Dominicaanse Republiek ge boren man zorgde twee maanden geleden voor de val van de toen malige regering op Bonaire. Hij stapte uit zijn partij en nam zijn zetel, in de Eilandsraad mee voor de vorming van een nieuwe rege ring met de partij UPB. Nu vraagt de nieuwe coalitie een tolk in te huren omdat het Santa na niet lukt vergaderingen te vol gen die grotendeels in het Neder lands plaatsvinden of documenta tie in die taal te lezen. Beukenboom: „Wij zijn er fel te gen dat hiervoor jaarlijks een be drag tussen de 50.000 en 75.000 dollar moet worden betaald. Bonai re moet op de kleintjes letten. Laat Santana taalles volgen. Zo niet, dan kan zijn zoon hem helpen die onlangs toch al een duurbetaalde overheidsbaan heeft gekregen." BRUCHEM - Bij het bekende A2-pompstation De Lucht bij het Gelderse Bruchem wordt jaarlijks 1.400 keer getankt zonder te beta len. Bijna vier 'doorrijders' per dag. Van die 1.400 gebruikt de helft valse of gestolen kentekenpla ten, zodat De Lucht-exploitant Cle mens van Huiten definitief kan fluiten naar zijn centen. Om voor die vorm van criminali teit aandacht te vragen, voerde hij gisteren actie bij zijn pomp, sa men met de Bovag. Automobilis ten konden gratis hun kenteken platen vast laten zetten met popna gels, niet zonder speciaal gereed schap te verwijderen. „Dat kost in de garage maar een paar euro en voorkomt een hoop problemen", schetst Bovag-woordvoerder Gljs Bosman. „Als anderen met jouw kentekenplaten een diefstal ple gen, moet jij je verantwoorden bij de politie." Volgens Bosman worden in Neder land jaarlijks zo'n 20.000 kente kens gestolen. Herman du Bois (r) en Peter R. de Vries feliciteren elkaar. In het midden zit AMSTERDAM - Een groot deel van de Scheringacollectie mag niet worden verkocht aan een particu lier. Dat heeft de rechtbank in Am sterdam gisteren geoordeeld. De kunstcollectie van DSB Bank-oprichter Dirk Scheringa was ondergebracht in DS Art, dat samen met het hele imperium van Scheringa failliet ging. Deutsche Bank, die een vordering heeft op de boedel, had de rechter om toe stemming gevraagd ongeveer 1000 werken te verkopen aan een Ne derlandse particulier. De rechter oordeelde echter dat niet duidelijk is of deze onderhandse verkoop meer oplevert dan een veiling. ARNHEM - Het gerechtshof in Arn hem heeft Ron P. (36) uit Delft in hoger beroep veroordeeld tot acht tien jaar cel. Volgens het hof heeft P. Christel Ambrosius verkracht en vermoord in 1994 in Putten. Dat oordeel betekent voot Her man du Bois - die zgven jaar onte recht vastzat voor deze zaak - een verlossing. Voor P. voelde het vol gens zijn advocaat als 'een klap die hard aankwam'. Het gerechtshof vindt dat er ge noeg bewijs is tegen P., die steeds heeft volgehouden onschuldig te zijn. Hij houdt bij hoog en laag vol een geheime relatie te hebben ge had met stewardess Ambrosius. De avond voor haar dood zou hij vrijwillige seks met haar hebben gehad, vandaar dat er spermaspo ren van hem op haar dode lichaam werden gevonden. Maar het gerechtshof gelooft niets van dat verhaal. „Hij wist tijdens verhoren niks van Christel te ver tellen ook geen intieme details. En niemand kan zijn verhaal bevesti gen. In Christels dagboek stond ook niks over hem geschreven", zei de voorzitter. Uit onderzoek blijkt dat Christel die fatale dag is aangevallen, ge wurgd tot ze bewusteloos en weer loos was en vervolgens verkracht. Daarna is ze op meerdere plekken Hij draait zijn hand niet om voor een derdemachtswortel uit een acht- tiencijferig getal Willem Bouman (72), de 'koning van de priemgetal- len', wordt gerekend tot de vijf abso lute rekenwonders in de wereld. Het Bartjens RekendicteeAan hem is het niet besteed. door Nees Westerhout Een uitnodiging om op 25 november op de finale van het Bartjens Reken- dictee 2011 in Zwolle te verschijnen zou het re kengenie uit Alphen aan de Rijn gedecideerd naast zich neerleggen. „Meer logica dan rekenen. Het ver schil is zo groot, dat ik me eigen lijk beledigd voel als ik lees dat de winnaar van het rekendictee zich 'Grootste Rekenwonder van Neder land' mag noemen." In zijn oor deel over de tien Bartjens-reken- sommen van wiskunde-docent 9. It 51 - - f jp b Willem Bouman voor de klas vlak voor zijn recordpoging. Marjolein Kool wordt Bouman ge steund door andere, beroemde 'mental calculators' in de wereld. Hij vertaalde de opgaven uit het dictee van 2011 en stuurde ze naar vijf toprekenaars in Duitsland, de VS en Groot-Brittannië. De hoog geleerde bollebozen Robert L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6