'Wij zijn niet van de i8l zeeland Leerlingen timmeren trappen luchtwachttoren Raadslid Kramer hekelt onvriendelijke brieven Passend gekleed Justitie eist ISD tegen man uit Terneuzen almanak DAG VAN DE MANTELZORG Honderden mantelzorgers zijn gisteren in Zeeuws-Vlaanderen gefêteerd. Johan van de Velde maakte ronde door Axel. Leger des Heils zoekt collectanten vrijdag 11 november 2011 Johan Rootsaert kijkt goedkeurend toe hoe Dusan inghels werkt aan de laat ste trap voor de Eedese luchtwachttoren. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst TERNEUZEN - Dusan Inghels (17) vond het een mooie klus: tien trap pen maken voor de luchtwachtto ren in Eede. De eerstejaars leerling van de Terneuzense vestiging van Bouwopleiding Zeeland heeft er met Marciano Breepoel (tweede jaars) twee weken hard aan ge werkt. Dat Inghels en Breepoel vaklieden in de dop zijn, constateerde Johan Rootsaert in een oogopslag. De voorzitter van de dorpsraad wordt in Eede nog steeds geraadpleegd als er ergens timmer- of schrijn werk te doen is. „De trapdelen MIDDELBURG Een Terneuzenaar (38) hoorde gis teren bij de rechtbank in Middel burg voor de tweede keer de ISD-maatregel tegen zich eisen. Half juli 2008 werd hij al tot zo'n maatregel veroordeeld, maar dat haalde weinig uit De officier eiste het verblijf van twee jaar in een In richting voor Stelselmatige Daders tegen de Terneuzenaar omdat hij 4 augustus op het dak van voormalig hotel Sluiskil in Sluiskil werd aan getroffen terwijl hij bezig was de koperen bliksemafleider te slopen. Uitspraak over twee weken. Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg d.d. 18 augustus 2011 is mevrouw B.S.J. Avermaete, geboren op 20-07-1956, wonende te 4561 VH Hulst, Bellinistraat 22, onder curatele gesteld met benoeming van mr. B Kwakkenbos, kantoorhoudende te 4481 AW KLOETIN- GE, Koningin Julianastraat 2 tot curator. cP^andBooS "Zusterstraat 3" Goes Di Wo Do Vrij Za 13.00-17.00 uur 13.00-17.00 uur 13.00-21.00 uur* 11.00-17.00 uur 13.00-17.00 uur 's winters -18.00 uur Tip? redactie@pzc.nl Al maanden stond de motorfiets van die Zierikzeeënaar werkeloos in de garage. Zorgzaam toegedekt met een hoes en de accu aangesloten op een druppellader wachtte zowel de Due als zijn berijder op betere tijden. To taal onverwacht was er die mooie na zomerdag, die bovendien in een vrij weekend viel. Toen ook nog een be vriende motormuis belde, aarzelde hij geen moment. De hoes ging er af, de bandenspanning werd gecontro leerd en de motor naar buiten ge rold. Dat zijn motorpak wat onge makkelijk zat weet hij aan het feit dat hij het al een tijdje niet meer aan had gehad. Zijn maatje wist beter. „Die zou ik thuislaten als ik jou was", wees hijfijntjes op de kleerhan ger die nog in het pak stak. zijn vakkundig gemaakt. Een goe de beschermende lak er overheen en we kunnen ze in de luchtwacht toren installeren", meldt Rootsae rt, terwijl hij het werk inspecteert met Ronald de Croock (naast ge meente- ook dorpsraadslid). De Dorpsraad Eede heeft de toren, die na de oorlog door de BB (Be scherming Burgerbevolking) werd gebruikt om onder de radar vlie gende, vijandige Russische vliegtui gen te spotten, geadopteerd van de Stichting Militair Erfgoed. De Croock en Rootsaert hopen dat de toren, waar ook nog schilder- en metselwerk aan moet gebeuren, volgende zomer toegankelijk is. ZEEUWS-VLAANDEREN Het Leger des Heils zoekt collectan ten die tussen 28 november en 9 de cember langs de deuren willen. Op geven bij Piet Graaff via 0114 633116 of ioslegerdesheils@visesprom.nl. door Harmen van der Werf Het is een kleine atten tie waarmee Johan van de Velde donder dagochtend tien stad genoten mag verblij den in Axel. Een cheque waarmee ze een uur twee medewerkers van sociale werkvoorziening Dethon voor een karweitje mogen inscha kelen. Maar de reacties zeggen zo veel. „Wat leuk." „Dat is een verras sing!" De gelukkigen zijn stuk voor stuk mensen die zich als man- telzorger inzetten. Johan meldt zich stipt negen uur in het voormalige stadhuis van Axel. Hij is op de fiets. Theda Traas van welzijnsorganisatie Aan. Z heeft voor hem tien enveloppen klaargelegd. Andere vrijwilligers melden zich ook om evenveel at tenties bij mantelzorgers rond te brengen, op deze Dag van de Man telzorg. Aan Z liet andere jaren altijd een bloemetje bezorgen, maar dit jaar is ervoor gekozen een dienstenche que van de Dethon uit te delen die normaal vijftien euro kost. The da Traas: „Het mes snijdt aan twee kanten. We hopen er mantelzor gers mee te helpen en Dethon kan een nieuwe service op een aardige manier promoten." Vooraf heeft Johan de adressen al gekregen, zodat hij een mooie, logi sche route kon uitstippelen. Axel is voor hem gesneden koek. Johan heeft 32 jaar bij de voormalige ge meente Axel gewerkt, bij burgerza ken. Onderweg groet hij bijna ie dereen. Johan koerst eerst richting com- ponistenwijk. Zijn eerste adres is aan de Mozartstraat. „Hope lijk zijn alle mensen thuis. Je kunt die enveloppe wel in de brieven bus doen, maar dat is zo onper soonlijk." Hij heeft: geluk. Gestom mel achter de voordeur geeft aan dat Selvana Schaalje, de te fêteren mantelzorgster, thuis is. Ze kijkt verrast, als Johan zijn ope ningszin uitspreekt. „Wij zijn niet van de postcodeloterij." Selvana reageert direct. „Daar doe ik ook niet aan mee." Het ijs is gebroken. Haar ouders hebben haar voor de Dag van de Mantelzorg aange meld. Selvana vertelt al een jaar of drie voor hen te zorgen. „Ik maak hun huis schoon en doe karwei tjes die ze zelf niet meer kunnen." Ze vindt het de normaalste zaak van de wereld. „Ze hebben ook al tijd voor mij gezorgd." Wie ze ook helpen, zo staan alle voort, naar de Irenestraat waar Amedé Poppe voor zijn thuiswo nende moeder zorgt ('ik haal haar uit bed, was haar en kleed haar aan, en ze krijgt hulp van de thuis zorg, zonder zou niet kunnen') en naar de Aendijkestraat. T\vee over buurvrouwen, Yvonne Tack en Ina Roose, staan daar hun echtge noten bij. „Fantastisch", reageert Yvonne op het cadeau van Aan Z. Haar man is tien jaar nierpatiënt. „Ik heb het altijd gewoon gedaan, de zorg voor hem." Zo kijkt ook 'Dat komt goed uit, die dienstencheque, mijn man heeft twee linkerhanden' manteizorgster Monica de Rijk mantelzorgers in het leven die Jo han bezoekt. Monica de Rijk aan de Bizetstraat zorgt voor haar man. „Hij doet ook zoveel voor mij." De dienstencheque komt haar goed van pas. „Mijn man heeft twee linkerhanden. Ik heb boven nog wat te behangen en be neden te schilderen." Lia van de Bos is dagelijks met haar moeder in de weer die ook aan de Verdis- traat woont. „Ik maak 's ochtends haar ontbijt klaar, 's avonds stop ik haar in bed. Als ze helemaal niet meer op haar eigen kan wonen, neem ik haar in huis." Johan zet zijn tournee door Axel haar overbuurvrouw Ina ertegen aan. „Het is toch normaal dat ik dit doe." Nog vier adressen buiten Axel en Johan is klaar. Twee mantelzorgers zijn niet thuis, maar één wist al wel dat haar iets te wachten stond. Ze heeft een briefje aan de voordeur gehangen en een emmer neergezet voor de andere jaren altijd uitge reikte bloemen. Johan heeft de en veloppe met de dienstencheque maar gewoon in de brievenbus ge daan. „Hopelijk vindt ze dat ook leuk." Johan van de Velde reikt mantelzorgster Selvana Schaalje de dienstenche que van Dethon uit als presentje. www.pzc.nl door Martijn de Koning OOSTBURC - Inwoners van de ge meente Sluis moeten door de ge meente wat vriendelijker bena derd worden dan nu vaak het ge val is. PvdA-raadslid Joyce Kramer hamert er in raads- en commissie vergaderingen regelmatig op. Zo ook afgelopen woensdag, toen een brief werd besproken aan een be woner van de Dorpsstraat in Bres- kens. Die had eerst zelf gevraagd of de gemeente iets kan doen aan hardrijders in zijn straat. Sluis stuurde een brief terug, waarin on der meer stond dat de gemeente niets kan doen en dat de politie verantwoordelijk is. „Daar gaan mijn haren dus van overeind staan", mopperde Kramer. „Waar om wordt die meneer nou niet eventjes gebeld met de vraag wat het probleem is? De gemeente wil zich toch zo graag dienstverlenend opstellen? Daar is zo'n waardeloze brief geen voorbeeld van. Ik zou er stevig van balen als ik zoiets in mijn bus kreeg." Kramer had soortgelijk commen taar op de behandeling van bewo ners van de Sluise Kloosterstraat, die ook graag overleg willen over verkeersveiligheid. Wethouder Peter Ploegaert beloof de de zaken te bekijken. MEEST GELEZEN 1. Herdenken blijft heilig in Sluis 2. Sluis geen lid landelijk zoutloket 3. Info over komst palletcentrale EN VERDER Weblogs van PZC-verslaggevers over politiek, cultuur, natuur en voetbal op www.pzc.nl/blog TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56