Zeeland PZCIt Aardappelrot treft individuele boeren ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 20 en 21 NIEUWE TEGENSLAG Veel regen in de zomermaanden en (te) mooi najaar de oorzaken Bladerbad PvdA Terneuzen waarschuwt voor positie gemeentelijk grondbedrijf Inzet gemeente Project auto delen eerst in Hulst en voor vrachtauto' Terneuzen, daarna in het westen Mantelzorgers blij verrast met presentje Vrijdag 11 november 2011 Kikke Sport brengt ook de dorpen in beweging Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harmen van der Werf terneuzen - Telers van aardappe len zijn al zwaar getroffen door ex treem lage kiloprijzen. Nu krijgen individuele boeren ook nog op gro te schaal te maken met aardappel- rot, waardoor hun oogst verloren gaat. „Sinds 1998 hebben we dit niet meer meegemaakt", verklaart directeur Wim van de Ree van de Nederlandse aardappeltelersorgani satie Nedato. Van de Ree schat dat twee procent van de geoogste aardappelen mo menteel door rot is aangetast. Dat lijkt niet veel, maar in heel zuid west-Nederland gaat het dan wel om 30.000 ton aardappelen. Van de Ree: „Dat is best veel. Zeker om dat er naar schatting ook rot zit in tien tot vijftien procent van de an dere aardappelen, maar daarin is de rot nog beheersbaar." De bijzondere weersomstandighe den van dit jaar zijn debet aan het feit dat aardappelrot veel meer om zich heen slaat dan andere jaren. In juli en augustus regende het heel veel. Percelen hebben meer dan 24 uur onder water gestaan. Aardappelen gaan dan sneller rot ten door zuurstofgebrek. De hoge temperaturen dit najaar zorgen er voor dat boeren hun oogst niet goed kunnen koelen. Rotte aardap pelen tasten de rest aan. De situatie is volgens Nedato-direc- teur Van de Ree niet overal drama tisch. „Zeventig tot tachtig procent van de aardappelen is goed." Indi viduele boeren die veel buien over zich heen hebben gehad, kampen met grote verliezen. Een landbou wer in Ossenisse zag zich onlangs genoodzaakt zijn hele schuur leeg te rijden. Een buurman heeft drie hectare ondergeploegd. Boeren die te maken krijgen met rot, kunnen hun oogst laten was sen om hun aardappelen te scho nen. Het Zaamslagse loonbedrijf Dieleman heeft wasinstallaties. Ei genaar Jacko Dieleman laat weten: „Het begint volop te komen." Hij schat het percentage rotte aardap pelen overigens hoger in dan Van de Ree van Nedato. „Het is veel er ger dan een paar procent. Het is geen flauwekul." De vraag is of wassen lonend is bij de huidige kiloprijs van drie a vijf eurocent. De prijs is zo laag, om dat de productie tien procent ho ger ligt dan vorig jaar. Wassen kost volgens Dieleman één tot twee eu rocent per kilo. Als veel aardappe len door rot wegvallen, kan de prijs stijgen, maar dat is aldus Van de Ree allerminst zeker. i mi wwmn 'iiüiwwiiw terneuzen - Alleen de echte koukleumen hebben al een sjaal om en ritsen hun winter jassen helemaal tot bovenaan dicht. Ach, af en toe zit er een wat mistroostig dagje tus- sen, maar de zon geeft nog niet op. Ook al is het november, ook al komt Sinterklaas mor gen in Nederland aan en ook al is het over nog maar 44 nachtjes Kerstmis. En dus kun nen deze kinderen in de Terneuzense Narcis straat in een behaaglijke temperatuur genie ten van typische herfsttaferelen. De bomen schudden daar namelijk nu collectief hun bla deren af, zodat de kinderen dat kunnen doen wat veel volwassenen stiekem ook nog wel eens zouden willen: een duik nemen in een bladerbad. foto Mark Neelemans mmzmmmmmmmm terneuzen - Terneuzen mag dan geen actieve grondpolitiek voeren, de gemeente moet wel op haar tel len passen. „We mogen het mis schien goed doen, maar we moe ten wel oppassen", zegt PvdA-frac- tievoorzitter Gijs van den Berg. Waar veel gemeentelijke grondbe drijven vanwege de economische crisis veranderden van een melk koetje in een zorgenkindje, houdt Terneuzen de schade beperkt. Dat neemt niet weg dat ook Terneu zen gronden aankocht voor weinig geld, in de hoop er bij verkoop flink aan te verdienen. De sociaal democraten wezen er eerder dit jaar al op in hun algemene be schouwingen. „Zo hebben wij grond voor de uitbreiding van To- renberg in Zaamslag en Windlust 2 in Hoek. Zolang wij eigenaar zijn, lijden we renteverlies. Dat kan hoog oplopen." oostburg - De gemeente Sluis moet in overleg met Oostburgse bedrijven over het parkeren van vrachtauto's, vindt de raadsfractie van Helder Zeeuws. Tot voor kort huurde de gemeente vrachtwagen- parkeerplaatsen, maar die taak stootte Sluis af Dat levert, vooral in Oostburg, problemen op, vindt de fractie. Wethouder Peter Ploe- gaert vindt het een zaak tussen be drijven en chauffeurs. terneuzen - Het project 'Auto de len kosten delen' begint deze en volgende maand in Graauw, Hulst, Koewacht en Terneuzen. In janua ri kunnen ook mensen uit IJzendij- ke en Oostburg zich aanmelden voor het autodeelinitiatief Een campagneteam noteerde eer der dit jaar tussen de 150 en 200 belangstellenden. Met al deze auto bezitters voert het team binnen kort gesprekken over de invulling van het idee om een privéauto uit te lenen op momenten dat die nor maal gesproken stilstaat. Ook zijn er algemene informatieavonden ge pland in het stadhuis in Hulst (22 november), gemeenschapshuis in Graauw (30 november), stadhuis van Terneuzen (6 december) en De Vlaschaard in Koewacht (8 de cember). De aanvang is telkens om 19.30 uur. In januari zijn er avon den in IJzendijke en Oostburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55