41 binnenland T@©S Minister: zorg arts is te duur In 'wit pak' op zoek Dinnershow PALAZZO VOLKSCEZONDHEID 'Weg met onnodige zorg' VERMISSING Het onderzoek naar de vermiste Farida Zargar uit Spijkenisse zat vast totdat in oktober bij toeval een verdachte werd opgepakt. Politie en NFI volgen nu nieuwe sporen. Cevang in Vught was sleutel kwijt S KRAS NL vrijdag 11 november 2011 Als artsen beter op kleintjes letten, zal dat volgens minister veel besparingen opleveren. SP vreest voor leeftijdsdiscrimi natie als medici op geld moe ten gaan letten. Huisartsen willen praten met minister over korting budget. door Ap van den Berg den haag - Artsen staan er niet ge noeg bij stil of een behandeling medisch noodzakelijk is en of pa tiënten gebaat zijn bij een operatie of dure medicijnen. Minister van Volksgezondheid Schippers (WD) roept medici op daar scher per op letten, omdat dit volgens haar veel besparingen oplevert en helpt de zorgpremies te temmen. De bewindsvrouw hield haar plei dooi gisteren tijdens het afronden de Kamerdebat over de nieuwe be groting voor de gezondheidszorg. „De grootste uitdaging voor de ko mende jaren is dat we geen zorg le veren die niet meer nodig is", stel de ze. Artsen spelen daarin een hoofdrol: zij doen onderzoek, stel len een diagnose en schrijven de behandeling voor. Met haar kritiek op de artsen joeg de minister SP-Kamerlid Renske Leijten in de gordijnen. Zij vreest dat de politieke druk leidt tot leef tijdsdiscriminatie. Ook al omdat artsen nooit zeker weten of een operatie het gewenste effect heeft. Schippers erkent dat en antwoord de met een praktijkvoorbeeld. „Als een patiënt dichtbij de dood is, hoort een arts te denken: wordt de patiënt beter van een nieuwe behandeling of rek ik het sterfbed? In dit soort gevallen bestaat nu na melijk de neiging om door te be handelen, terwijl we diep in ons hart weten dat het zinloos is." Over het algemeen vindt Schip pers dat artsen zich te weinig gele gen laten liggen aan hun eigen pro tocollen en richtlijnen. „Op dat vlak is nog een wereld te winnen. Zorg is een schaars goed: daar moeten we zuinig en zinnig mee omgaan." Dit betekent dus ook: niet bijna automatisch een tweede röntgenfoto, een derde opinie of een heel duur medicijn. Hulp van de SP-fractie wees Schip pers echter af Ze ziet niets in een voorstel, waarbij driekwart van de Nederlanders minder zorgpremie betalen ten koste van de rijkere rest, die aanzienlijk meer zou moe ten betalen. „Het. plan zet de solidariteit van ons zorgstelsel op het spel. Als je een kleine groep hebt die weinig zorg gebruikt en veel premie moet betalen ten faveure van een grote groep die veel zorgafneemt en weinig betaalt, krijg je grote wrij ving." Het kabinet heeft de grond slag voor het inkomensafhankelij ke deel van de zorgpremie voor 2012 vergroot, waardoor hogere in komens naar verhouding nog meer geld kwijt zijn dan dit jaar. De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) roept de minister op tot gezamenlijk overleg. Ze heeft haar daarover een brief gestuurd, zo maakte de LHV gisteren be kendgemaakt. Doordat de minister wil korten op het budget voor de huisartsen komt de basiszorg op de tocht te staan, aldus het LHV. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur www.z2.nl PAUL KUSTERS te Farida Zargar in het Malie- bos in Spijkenisse, schakelt de politie vaak forensisch deskundigen van buiten in. door Mayke Calis en Bjinse Dankert Het Mallebos in Spijke nisse is een moeras sig bos. De koeien zakken er weg in de modder. Volgens Harry Jongen, bijgenaamd De Neus, zijn er wel betere plekken denkbaar om iemand te laten ver dwijnen. Cru gezegd dan. In het deel van het bos waar hij vorig jaar heeft gezocht naar de sinds vorig jaar vermiste Farida Zargar, kan echt geen lijk liggen. Dat weet Jon gen, bergings- en identificatiespe cialist, zeker. Toch zoekt de politie sinds giste ren opnieuw in het Mallebos. Vol gens het Openbaar Ministerie (OM) is het nog niet duidelijk wat er op de plek begraven ligt. Het op sporingsteam was gisteren bezig de locatie nauwkeurig te onderzoe ken en af te graven om eventuele sporen niet verloren te laten gaan, aldus het OM. Het Nederlands Forensisch Insti tuut (NFI) speelt een belangrijke rol in de speurtocht. Gisteren wa ren NFI-medewerkers betrokken bij de zoektocht in het Mallebos. Afgelopen woensdag werd een fo rensisch team van het instituut in geschakeld voor het doorzoeken van de schuur bij de woning van de hoofdverdachte. Onder de schuur in de tuin werd een 'voor werp' gevonden. Wat dat precies is, wil de politie niet zeggen. De medewerkers van zo'n sporen- ploeg zijn vaak opvallend herken baar door hun witte pakken, mondkapjes en haarnetjes. „Dat is om te voorkomen dat medewer kers geen eigen DNA verspreiden op de plek die wordt onderzocht", vertelt een woordvoerster van het NFI. „Voor het bepalen van een DNA-profiel zijn soms maar enke le huidcellen nodig. Als onderzoe ker wil je niet de plaats van een de- Voor een onderzoek, zoals dat gisteren naar de vermis- lict verstoren." Onderzoekers van het instituut werken altijd in op dracht van de recherche of de poli tie. Soms is hun rol beperkt tot het adviseren van de recherche, bij voorbeeld over het nemen van monsters. In andere gevallen be monsteren de onderzoekers zelf. Zo'n adviseur is identificatiespecia list Harry Jongen. Vroeger werkte hij voor defensie, de laatste tien jaar voor zichzelf Hij weet door zijn buitengewone reukzin waar lij ken liggen begraven. Hij gebruikt daarvoor zijn prik stok, die hij in de aarde steekt en waar hij vervolgens aan ruikt. Daarnaast beredeneert hij dat ook, in tegenstelling tot speurhonden. Hij wordt soms door de politie in gehuurd, om vast te stellen of het zinvol is graafmachines in te zet ten. Hoeveel rechercheurs er op een zaak worden gezet, hangt volgens Jongen van de soort zaak af, bijvoorbeeld of er kinderen bij zijn betrokken, of er publiciteit is, maar ook hoe duide- vught - De Extra Beveiligde Inrich ting (EBI) in Vught was dinsdag zomaar opeens de hoofdsleutel kwijt. Dat meldde het ministerie van Veiligheid en Justitie gisteren. Het gevang voor gevaarlijke en zware criminelen bracht na ont dekking andere sloten aan en ver scherpte het toezicht. De gedeti neerden in de EBI staan onder een uiterst steng regime. De inrichting bood diverse beruchte criminelen onderdak, onder wie Heinekenont- voerder Willem Holleeder. Cruise Hotel Rotterdam* 2 dagen met ontbijtbuffet en entreekaart voor Palazzo Aankomstdata: van 18/11 t/m 26/2 Geniet van een adembenemende en hilarische show met spectaculaire acts en een 4-gangendiner verzorgd door chef-kok Cees Helder. Het arrangement is inclusief een overnachting in het 4-sterren Cruise Hotel Rotterdam, ontbijtbuffet, V a entreekaart voor Palazzo, parkeerkaart en transfer van hotel naar Palazzo v.v. Bj 2 daeen Zie www.kras.nl/51870 w m il§ÉH waarom zou je meer betalen M. m ■H Prijzen zijn pp en exclusiel reservermgskosten •VOOS. EIWtsELIJK UCHT.»/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4