'Er valt altijd iets te verbeteren' cultuur 125 agenda DIRIGENT/COMPONIST Léon Bours viert 25-jarig jubileum met twee concerten Cantare Film over Eddy Christiani Award HooilKoorts op heel Walcheren Polderman komt niet naar Tholen Leertouwer geeft recital bij Incanto vrijdag 11 november 2011 Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Vlissingen Praise worshipavonden. Arsenaaltheater 19.30 uur. Kleindierententoonstelling Delta-Show Manege De Scheldestad, 19.30-22.00 uur PODIUM Axel Theater Zeelandia brengt 'Het Land'. De Halle, 20.00 uur Goes 'Danton en de Franse revolutie' van Ab Gietelink en Theater Nomade. De Mythe, 20.00 uur DJ Mr. Leenknecht (Be). Plan B, 20.00 uur Krabbendijke Toneelgroep Het Volk met het nieuwe programma 'Stookolie Sangria'. De Meiboom, 20.00 uur Middelburg De Spelerij speelt 'Frederik' (theater), 't Spiegeltheater, 20.00 uur Barokviolist Johannes Leertouwer geeft concert bij Stichting Incanto. Hij brengt o.a. een selectie van sonates en partita's van J.S. Bach. Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur Wasabi Dubstep. De Spot, 21.00 uur (zaal open) Nieuw- en Sint Joosland Rauw Spul met 'Dad named Sue' (to taalcabaret). De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Cabaretier Kees Torn in zijn geboorte plaats, met de reprise van 'Loze kreten'. Ledeltheater, 20.15 uur Terneuzen 'One Night of Queen'. Gary Mullen ver tolkt Freddie Mercury. Scheldetheater, 20.00 uur Rockband Kabuki presenteert cd. Porgy en Bess, 20.30 uur Vlissingen De Zeeuwse Komedie speelt 'Les liai sons dangereuses'. Theater Vestzak99, 20.30 uur Zierikzee Concert (reizende) beiaard en orgel. Nieuwe Kerk, 20.00 uur. AMSTERDAM - In het kader van het festival IDFA/PLAY gaat zondag 20 november in De Melkweg in Am sterdam de documentaire Wie de gunst aan een gitaar kan geven... in première. Deze gaat over de Eddy Christiani Award, die sinds 2006 jaarlijks in Vlissingen wordt uitge reikt. Onder anderen Brian May en Steve Lukather namen de prijs in ontvangst. De 50 minuten du rende film is gemaakt door Harm )an Snijder en Stefan Bijnen. Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie BOEKENBLOG Jan van Damme schrijft op zijn web- log over Strijd tegen het water. Kijk op www.pzc.nl/zeelandgeboekt. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl door Rolf Bosboom Elke maandagavond repe teert hij met smartlappen koor Scharretjoe in Vlissin gen, elke dinsdagavond met gemengd koor Encore in Oost- voorne, elke woensdagavond met popkoor Flashback in Goes en elke donderdagavond met vocaal en semble Cantare in Lewedorp. En dan staat hij ook nog één ochtend in de week voor het Scheldelood- senkoor. Léon Bours is, kortom, een drukbe zet man. Niet alleen als dirigent, maar ook als arrangeur en compo nist, met inmiddels een indruk wekkende lijst werken op zijn naam. Inmiddels zit hij 25 jaar 'in het vak'. Reden voor Cantare om hem twee concerten aan te bieden - morgen in Vlissingen, zondag in Kloetinge - die Bours geheel mocht invullen met eigen wetk. Naast het vocaal ensemble zelf zijn vier solisten, extra koorzan gers en kamerorkest TY ingescha keld voor de uitvoering. Vijfentwintig jaar. Bours had er zelf niet eens bij stil gestaan. „Ik hou het niet bij", zegt de Vlissin- ger. In 1986 werd hij, tegen een on kostenvergoeding, arrangeur van het Nijmeegse houtblazersensem ble Laudate Musica. „Vanaf dat mo ment zijn we gaan rekenen." Twee jaar eerder was hij al dirigent geworden van het orkest De Ont zetting in Wageningen, waar hij biologie studeerde. „Ze zeiden: ga jij er maar voor staan, terwijl ik nog nooit één maat had geslagen. Toch heb ik het gedaan en van lie verlee kwam het arrangeren erbij. Toen is ook de liefde voor het com poneren ontstaan." Bours besloot zijn hart te volgen en de biologie te verruilen voor de muziek. Hij studeerde compositie in Zwolle en bekwaamde zich in koor-, harmonie- en orkestdirec tie. Doordat zijn toenmalige echt genote hier een baan kon krijgen, belandde Bours in 1992 in Zeeland Vrijwel direct vond hij onderdak bij het Scheldeloodsenkoor, dat hij nog altijd dirigeert. De vijf koren die hij nu onder zijn heeft, tekenen zijn brede muzikale belangstelling: van Mozart tot Johnny Jordaan. „Dat is een bewus te keuze. Ik probeer het voor me zelf interessant te houden, door steeds heel gevarieerde dingen te doen, ook om te voorkomen dat ik afgestompt raak." Hij noemt zichzelf veeleisend als dirigent. „Ik tracht de mensen te stimuleren het beste uit zichzelf te halen. Daarom ben ik niet snel te vreden. Je probeert elke keer weer een stapje verder te komen dan je al was. Er valt altijd iets te verbete ren." Bours is vereerd met de jubileum concerten van komend weekeinde. „Het is toch wel uniek om twee concerten aangeboden te krijgen die je mag invullen met je eigen muziek." Het zijn bijna allemaal premières geworden bovendien. Vóór de pauze gaat het om een aantal kleinere werken, waaronder drie liederen op teksten van Neder landse dichters (Adriaan Roland Holst, Leo Vroman en Vasalis), een werk in de stijl van Grieg Norsk Miniatyrer) en een stuk voor blaaskwintet dat - nauwelijks nog herkenbaar - is gebaseerd op het thema van I'm Singing In The Rain. Maar ook een 'Salve regina'. „Dat heb ik, speciaal voor dit con cert, in één middag geschreven. Het idee was er, de stijl had ik hele maal mijn hoofd en dan is de rest toch vooral een kwestie van vak manschap." Het gedeelte na de pauze staat vol ledig in het teken van de première van het 45 minuten durende Re quiem: Missa Pro Defunctis, dat hij vorig jaar voltooide. „Het is een lang stuk, met verschillende losse delen die toch één geheel moesten worden. Een requiem is een van de grootste uitdagingen voor een componist, omdat je er echt alles voor uit de kast moet halen." Concert '25 jaar vorm aan de stilte', door Vocaal Ensemble Cantare en Zeeuws Kamerorkest TY, morgen in de Sint Jacobskerk in Vlissingen (20.00 uur) en zondag in de Geerteskerk in Kloetinge (15.00 uur). M.m.v. Susan Jonkers (sopraan), Joke Wolters (alt), Hans Erbrink (tenor) en Donald Bentvel- sen (bas). DOMBURG - De Walcherse band competitie HooilKoorts begint van avond aan een nieuw seizoen. In café Tramzicht in Domburg staan vanaf 20.00 uur vier jonge rock bands op het podium: The Venue, Remote World, The Shards en Punt! De Nederlandstalige pop- band Smout is special act. De organiserende Jeugdraad Veere slaat dit seizoen de vleugels over heel Walcheren uit. HooilKoorts is behalve in de gemeente Veere ook te vinden in De Piek in Vlissingen (voor een hiphop-editie op 13 ja nuari) en op 20 april in De Spot in Middelburg (finale). De vorig seizoen ingeslagen weg van muzikale verbreding krijgt een vervolg met speciale voorron des voor rap (13 januari, Vlissin gen) en dj's (30 maart, Domburg). Rock- en popbands en singer-song- writers komen aan bod in de ande re vier voorrondes, die afwisse lend in Domburg (Tramzicht) en Westkapelle (Kasteel van Batavia) worden gehouden. Acts kunnen zich aanmelden via www.veerejeugd.nl. THOLEN - Het optreden van de Zeeuwse cabaretière Katinka Pol derman in Tholen gaat morgen avond wegens familieomstandighe den niet door. Polderman zou in De Meulvliet de reprise van haar programma Polderman tuigt af brengen. Stichting Uit op Tholen zoekt nog naar een andere datum of een ver vangende voorstelling. Wie kaar ten heeft gekocht of besteld, wordt daarover geïnformeerd. MIDDELBURG - Barokviolist Johan nes Leertouwer is vanavond te gast bij Incanto, de Middelburgse stichting voor Oude Muziek. Hij speelt een recital met werken van Johann Sebastian Bach, Biber en Pisendel. Op het programma staat onder meer Bachs beroemde parti ta in d-klein. Het concert vindt plaats in de Doopgezinde Kerk in de Lange Noordstraat in Middelburg en be gint om 20.00 uur. Léon Bours: „Het is toch wel uniek om twee concerten aangeboden te krijgen die je mag invullen met je eigen muziek." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45