221 zeeland Steekspel over optreden Van Heukelom Een vitaal platteland Masten moeten vliegtuigen weren bij kerncentrale Doel Hof wil Checkpointbaas horen over gedoogbeleid Radiotherapeutisch instituut begint met polikliniek in Roosendaal LEEFBAAR PLATTELAND Op het platteland moet het goed boeren, wonen, werken, recreëren zijn. Dat is de op roep bij de Zeeuwse dag van het platteland. Subsidieprogramma vrijdag 11 november 2011 door Emile Calon DEN HAAG - Voorzitter T. van der Spoel van het Haagse gerechtshof vond het gisteren zeer jammer dan eigenaar Meddie Willemsen van Checkpoint niet aanwezig was bij de start van het hoger beroep tegen de al enkele jaren geleden ge sloten Terneuzense coffeeshop. Van de negentien verdachten wa ren alleen de bedrijfsleider en een toeleverancier verschenen. Vol gens raadsman A. Beckers was Wil lemsen niet aanwezig omdat hij bang was voor veel media-aan dacht. Op verzoek van het hof is Willem- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De juridische strijd rond het bestuur van bureau Jeugd zorg Zeeland sleept zich voort. Donderdag diende in Middelburg een kort geding waarbij de ontsla gen voorzitter van de raad van toe zicht, Arnold Smeels, de benoe ming van zijn opvolgers ongedaan probeerde te maken. Tijdens de zit ting werd duidelijk dat de provin cie steken heeft laten vallen. Gedeputeerde George van Heukel om (SGP) zette de voltallige raad van toezicht dit voorjaar buiten spel na een conflict over de proce dure rond de benoeming van een nieuwe directeur van jeugdzorg. Als gevolg daarvan is het nu een bestuurlijke warboel: Bureau Jeugdzorg Zeeland heeft een raad van toezicht die er niet zou mogen zijn en er lopen drie juridische pro cedures over de benoeming van be stuurders en toezichthouders, maar er is intussen wel een nieu we directeur. En daar is iedereen dan weer wél blij mee. Smeels vindt dat de nieuwe toe zichthouders, oudrgedeputeerden Lous Coppoolse en Jaap Henneke- ij, hun werk moeten staken. Ze zijn door het provinciebestuur be noemd na het ontslag van Smeels. „Ik zou denken dat die benoeming niet rechtsgeldig was", gaf de advo caat van de provincie en bureau jeugdzorg gisteren zelf toe. De pro vincie was volgens de wet niet be voegd om die benoeming te doen. De rechter maakte bovendien kor te metten met het argument op ba sis waarvan Smeels door Van Heu kelom is ontslagen. De reden voor het ontslag was een conflict over de procedure rond de benoeming van een nieuwe direc teur. Volgens Van Heukelom had de raad van toezicht destijds meer kandidaten moeten aandragen voor de functie van directeur; de toezichthouders kwamen met één kandidaat. „Er staat niets de voor dracht van één kandidaat in de weg", zei de rechter gisteren. „Als dat het enige is, snap ik niet waar om de zaak zo geëscaleerd is." Smeels vraagt eerherstel, maar de vraag is of hij dat krijgt. Bij jeugd zorg kan hij niet meer terugkeren, zei de advocaat. Intussen heeft de bezwaarcommissie van de provin cie een advies uitgebracht over zijn ontslag. Over dat advies - over de inhoud worden door de provin cie geen mededelingen gedaan - moet het provinciebestuur een be sluit nemen, maar dat laat op zich wachten. „Ik kan wel raden waar om dat advies niet gewoon wordt gevolgd", merkte Smeels' advocaat Rikkert Hoekstra op. ROOSENDAAL - Het Zeeuws Radio therapeutisch Instituut (ZRTI) houdt sinds vorige week spreek uur in het Sint Franciscuszieken- huis in Roosendaal. Patiënten kun nen er terecht voor controles en spreekuur. De polikliniek is een voorbode van een mogelijke ne venvestiging van het ZRTI in Roosendaal: 20 procent van de pa tiënten bij het instituut komt nu al uit West-Brabant. Komend voor jaar wordt een besluit genomen over de dependance. De Brabantse activiteiten staan los van de vraag of het ZRTI in Vlis- singen blijft of mogelijk naar Goes verhuist, laat de directie weten. Daarover is nog geen besluit geno men omdat nog niet duidelijk is of het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Vlissingen blijft Het ZRTI vindt de nabijheid van een zieken huis noodzakelijk. Jacques van Outryve: f „Een boer moet aan zijn trek- ken komen op het platteland en dat gebeurt niet als alles om hem heen sluit en mensen vertrekken." sen volgende week maandag en donderdag wel aanwezig. Het hof wil hem dan vooral vragen stellen over het gedoogbeleid. „Want daar draait het in deze zaak toch ook om", aldus de voorzitter Ook wil het hof dat Willemsen donderdag reageert op de getuigen verklaringen van burgemeester Jan Lonink (Terneuzen) en officier van justitie Rutger Jeuken. Aan het begin van de rechtszaak benadrukte het OM dat het in ho ger beroep is gegaan omdat de rechtbank, aldus de advocaat-gene raal, vorig jaar te lage straffen had opgelegd aan Willemsen, zijn me dewerkers en de toeleveranciers. door Edith Ramakers KOUDEKERKE - Zeeland is dan wel een agrarische provincie, maar het platteland bestaat uit veel meer dan boerenland en boeren. „Dat blijkt wel uit projecten als de paar denmelkerij in Oostburg of Tropi cal Zoo in Kwadendamme" zei Jac ques van Outryve, Belgisch onderzoeker/journalist, gisteren bij de Zeeuwse dag van het platte land in Huys ter Schelde in Koude- kerke. „Dat zijn mooie projecten die met steun van Europa tot stand zijn gekomen, maar die on der druk staan." De Europese Commissie ontwik kelt een nieuw landbouwbeleid dat inzet op gelijke behandeling voor alle boeren in Europa. „De si tuatie verandert, maar grosso mo- do zal het voor de Zeeuwse boer niet slecht uitpakken. Zwaardere klappen vallen meer in het oosten en noorden van Nederland", zei Monique Remmers, van het minis terie van EL&I. Het duurt nog wel even voordat de exacte gevolgen van dit landbouwbeleid bekend zullen zijn. In het kielzog hiervan verandert POP2, is opvolger van POP1 en zijn Europese subsidieprogramma's. Programma's zijn gericht op de ont wikkeling en leefbaarheid van het platteland. Het Zeeuws loket is gesloten. In totaal zijn 150 projecten gereali seerd en heeft Zeeland ongeveer 15 miljoen aan subsidie binnenge haald. POP3 komt er vermoedelijk niet meer. ook het subsidiebeleid voor land schappelijke projecten, zoals het zogenoemde POP2, een Europees subsidieprogramma. „Zeeland heeft daarvan veel gebruik ge maakt", zei gedeputeerde Kees van Beveren. „We hebben meeer dan 15 miljoen euro naar Zeeland ge bracht voor circa 150 projecten, zo als de realisering van een multi functioneel centrum, herstel van de Groeve van Nieuw Namen en steun aan de innovatieve teelt van de kiwibes." Ook de oprichting van de paarden melkerij uit Oostburg van familie Nortier kreeg met subsidie een zet je. „We waren akkerbouwers maar wilden niet blijven vergroten en verbreden, Zoals jaren terug overal gebeurde. We hadden trekpaarden en zijn ons gaan verdiepen in de paardenmelkerij. Maar probeer daarmee maar eens bij een bank aan te komen? Als je dan kunt zeg gen dat de provincie achter het project staat, dan kom je wel ver der. Inmiddels hebben we een camping en verzorgen recreatie op maat met trekpaarden. Wij durven te zeggen dat we kleur geven aan het boeket van Zeeland." Zonder de zogenoemde POP2 zou Ina Nortier ook de overstap heb ben gemaakt. „Maar dan zou alles veel trager zijn gegaan en waren sommige activiteiten misschien nooit gerealiseerd." Volgens Outryve is dit een toon beeld van een project dat de leef baarheid op het platteland bevor dert. Daar zijn boeren en buitenlui voor nodig. „Een boer moet aan zijn trekken komen op het platte land en dat gebeurt niet als alles om hem heen sluit en mensen ver trekken. Als de lokale economie floreert, ontstaat een vitaal platte land waar het goed toeven is." WÊÊimBiÊimaamÊBiÊaBBaamÊmaammimmmmamamm door Ben Jansen DOEL - De plaatsing van obstakels bij de kerncentrale Doel kan een middel zijn om de installaties bij een terroristische aanslag met een vliegtuig te beschermen. De haal baarheid van die obstakels, bijvoor beeld een met een hoogspannings mast vergelijkbare constructie, zal worden onderzocht. Bij een eventuele terroristische aanslag kunnen dergelijke hinder palen piloten ertoe dwingen op het allerlaatste ogenblik een ma noeuvre uit te voeren, zodat ze minder kans hebben hun doelwit ten precies te raken. Raakt een vliegtuig zo'n mast, dan stort het mogelijk neer op minder gevoelige plekken van het centralecomplex. Dat leidt er ook toe dat de kerosi ne buiten en op veilige afstand van de installaties in brand gaat. De suggestie om het terroristen op deze manier lastig te maken, staat in de stresstest die uitbater Electra- bel voor de centrale Doel met haar vier kernreactoren heeft gemaakt. Uit die test heeft het Federaal Agentschap voor Nucleaire Contro le, de Belgische tegenhanger van de Kernfysische Dienst in Neder land, geconcludeerd dat Doel vei lig is, maar dat nog verbeteringen mogelijk zijn. Om de atoom- stroomfabriek op een steenworp afstand van de Nederlandse grens nog veiliger te maken bij een vlieg tuigcrash kan de koelwatertoevoer naar de opslagbassins van de oudste twee reactoren (Doel 1 en 2) worden verbeterd. Deze eenhe den, die uit de jaren zeventig stam men, zijn minder robuust dan de in 1982 en 1985 in gebruik geno men eenheden Doel 3 en 4. Met aanvullende maatregelen om de watertoevoer naar de twee splijt stofbassins te verruimen, kunnen verdamping en eventuele lekken worden gecompenseerd. Daarnaast valt te onderzoeken of een extra toevoerleiding kan wor den geïnstalleerd die beschermd is tegen brokstukken van een neer stortend vliegtuig. Verder is te overwegen de extra blusmiddelen die, net als in Borssele, na de aan slagen op 11 september 2001 in de Verenigde Staten zijn aangeschaft, nog verder te aan te vullen. Een andere overeenkomst met Borssele is dat ook in het open baar gemaakte deel van de stress test van Doel niet wordt ingegaan op het scenario waarbij twee of meer vliegtuigen op de centrale crashen. In het geval van Borssele was het argument „we maken geen handboek voor terroristen". Bij Doel is dit gewoon 'geheim'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42