monument in de berm Het laatste plekje waar hij eefde zeeland 13 'Floriade 2022 biedt kansen voor de regio' Kerstmarkt Veere commentaar Monumentjes vrijdag 11 november 2011 „Daar, bij dat kruisje, is het gebeurd, je zag er in het begin nog de sporen van de autobanden op het asfalt staan. Met de tijd zijn die vervaagd." An van Wallenburg, moeder van verkeersslachtoffer Jaap Egelcuntier M'burg^ opheffings uitverkoop o.a. truien - vesten - waxcoats montycoats - harris tweed kolberts ALLES met KORTING: 25 - 70 9 Deelnemers gezocht voor de Zaterdag 10 december a.s. en zondag 11 december a.s. Informatie aanmelden: kerstmarkt@zeelandnet.nl of tel. 06- 509 550 39 Beide dagen van 11.00 uur -17.00 uur op de Markt van Veere Gedenktekens. Met de klok mee vanaf linksboven: rotonde in Hoek (foto Peter Nicolai), Deltaweg, Goes (foto Willem Mieras), Kwistenburg, Wolphaarts- dijk (foto Willem Mieras) en Leliëndaalseweg bij Middelburg (foto Marcelle Davidse). door Ondine van der Vleuten Aan de Leliëndaalseweg, tussen Middelburg en Sint Laurens, staat al ne gen jaar een kruis in de berm. Een hardhouten kruis met een koperen bordje erop, dat de naam vermeldt van degene die hier in mei 2001 bij een tragisch ongeluk de dood vond: Jaap van Wallenburg. Vader Andries timmerde het kruis zelf. Direct na het ongeluk zette moeder An een provisorisch ge denkteken neer: het kruisje dat Jaaps nichtje Elise op school ge maakt had van paastakken. An: „Ik riep gelijk: ik wil hier een kruis. Zodat anderen kunnen zien wat hier gebeurd is." De agent die na het ongeluk langs huis kwam, vertelde dat het officieel niet mag, maar wel gedoogd wordL Zus Cori- ne: „Toen heeft pap beloofd om het gras eromheen kort te hou den." Op een paaltje kwam een bordje, met de tekst: 'Door gemak zucht en nalatigheid zijn wij onze Jaap kwijtgeraakt, maar ook de vreugde van het leven.' Dat bordje verdween al snel spoorloos. Een vervangend bordje, met dezelfde tekst, werd dubbelgetrapt. Het der de bordje was op een dag ook weg. Vader Andries: „Toen ben ik nog gaan dreggen in de sloot. Ik wist zeker dat het daar moest liggen." Nu staan er alleen nog bloemen bij het kruis. Door het jaar heen telkens andere. Bekenden die er langsgereden zijn, zeggen dan: „Het zag er weer netjes uit, An!" En dat doet goed. Het monument houdt de herinnering aan Jaap le vend, vertelt zus Corine. „Het is toch het laatste plekje waar hij ge leefd heeft. Op zijn verjaardag gaan we meestal naar het graf maar zeker in het begin hadden we allemaal meer met dat plekje in de berm. Daar is het gebeurd." Het zijn van die din gen waar je bijna al tijd even stil van wordt: bermmonu- menten. Spontaan opgericht op de plaats van een fataal ver keersongeluk. Je ziet ze steeds meer. De vaak aandoenlijke mo numentjes hebben twee duide lijke functies. Ze helpen de na bestaanden en ze nodigen de verkeersdeelnemers uit tot vei lig gedrag. Heel nuttig. Daarom worden de bermmonumenten gedoogd. Dat moet zo blijven. Daarvoor is wel een zekere ba lans nodig. De monumentjes mogen geen irritatie oproepen. Respect voor de begrijpelijke ui- tingsdrang van nabestaanden moet in evenwicht blijven met respect voor de automobilist die soms wat anders aan zijn hoofd heeft. Het zou mooi zijn als dit zonder regels kan. Want anders moet je afwegen hoe lang zo'n monument er mag staan en hoe groot het mag zijn. Zo'n discussie past slecht bij een waardige herdenking van de slachtoffers. www.pzc.nl BL0F MEMORABILIA Ernst Jan Rozendaal verzamelt tijdens het schrijven van de Blof-biografie heel wat memorabilia. Kijk wat er nu weer op zijn tafel is be land op www.pzc.nl/blof STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto informatie van het waterschap door Rob Paardekam THOLEN - Een Floriade 2022 in Ber gen op Zoom en Tholen biedt veel kansen voor de regio. Dat blijkt uit een verkennend onderzoek, uitge voerd in opdracht van de gemeen ten en de provincies Zeeland en Noord-Brabant. Tholen en Bergen op Zoom over wegen zich samen kandidaat te stellen voor de organisatie van de wereldtuinbouwtentoonstelling. Uit het onderzoek blijkt dat de or ganisatiekosten ongeveer 130 mil joen euro bedragen; 40 tot 60 mil joen daarvan zou opgehoest moe ten worden door de overheid en het bedrijfsleven. Via allerlei op brengsten kan dit bedrag worden terugverdiend. De economische spin-off zou 300 tot 400 miljoen euro bedragen. De onderzoekers wijzen ook op andere voordelen als het verbeteren van het vesti gingsklimaat en de infrastructuur en het stimuleren van het toeris me. Een thema voor een eventuele Floriade in West-Brabant en Zee land is al bedacht: DeltaFloriade. De Auvergnepolder bij Halsteren, vlak bij Tholen, is de geschikste lo catie. De gemeenten en de provin cies moeten vóór 1 december be sluiten of ze zich kandidaat stellen. Met het winterseizoen voor de deur zullen alle wegbeheer- ders eropuit trekken om de gladheid te bestrijden. Op www. scheldestromennl gladheid vindt u de kaartjes met de algemene strooiroutes van het waterschap. Meer weten? Uitgebreidere informatie over onderwerpen in deze advertentie vindt u op www.scheldestromen.nl/ waterschapsblad. Mocht u niet de beschikking hebben over een computer en meer informatie over een bepaald onderwerp willen ontvangen, dan sturen we u graag de informatie op papier toe. Deze kunt u aanvragen bij de afdeling Communicatie en Bedrijfscultuur 088-2461000 (lokaal tarief). Scheldestromen Postadres: Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Bezoekadressen: Kanaalweg 1. 4337 PA Middelburg Kennedylaan 1, 4538 AE Terneuzen 088-2461000 (lokaal tarief) info@scheldestromen.nl www.scheldestromen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3