i8l zeeland Aardappelrot treft boeren Tegeltjes versieren het Langer vast na overval Paviljoen Panta Rhei mogelijk naar Baarland TEGENSLAG Oogst gaat deels verloren RENOVATIE GEMEENTEHUIS BORSELE Als de gemeenteraad akkoord gaat, begint de broodnodige renovatie van het gemeentehuis van Borsele in mei volgend jaar. Het gebouw voldoet nu niet aan de arbo-eisen. Voordrachten Scholierendebat ZEELRflD vrijdag 11 november 2011 terneuzen - Telers van aardappe len zijn al zwaar getroffen door ex treem lage kiloprijzen. Nu krijgen individuele boeren ook nog op gro te schaal te maken met aardappel- rot, waardoor hun oogst verloren gaat. „Sinds 1998 hebben we dit niet meer meegemaakt", verklaart directeur Wim van de Ree van de Nederlandse aardappeltelersorgani satie Nedato. Van de Ree schat dat twee procent van de geoogste aardappelen mo menteel door rot is aangetast. Dat lijkt niet veel, maar in heel zuid- west-Nederland gaat het dan wel om 30.000 ton aardappelen. Van de Ree: „Dat is best veel. Zeker om dat er naar schatting ook rot zit in tien tot vijftien procent van de an dere aardappelen, maar daarin is de rot nog beheersbaar." De bijzon dere weersomstandigheden van dit jaar zijn debet aan het feit dat aardappelrot veel meer om zich heen slaat dan andere jaren. In juli en augustus regende het heel veel. Percelen hebben meer dan 24 uur onder water gestaan. Aardappelen gaan dan sneller rotten door zuur stofgebrek. De hoge temperaturen dit najaar zorgen ervoor dat boe ren hun oogst niet goed kunnen koelen. Rotte aardappelen tasten de rest aan. De situatie is volgens Nedato-directeur Van de Ree niet overal dramatisch. „Zeventig tot tachtig procent van de aardappe len is goed." Individuele boeren die veel buien over zich heen heb ben gehad, kampen met grote ver liezen. Een landbouwer in Ossenis- se zag zich onlangs genoodzaakt zijn hele schuur leeg te rijden. Boeren die te maken krijgen met rot, kunnen hun oogst laten was sen om hun aardappelen te scho nen. Het Zaamslagse loonbedrijf Dieleman heeft wasinstallaties. Ei genaar Jacko Dieleman laat weten: „Het begint volop te komen." Hij schat het percentage rotte aardap pelen overigens hoger in dan Van de Ree van Nedato. middelburg - TVvee Vlissingers van 18 en 19 jaar die worden ver dacht van de overval op hotel Pic- card in hun woonplaats op 15 april blijven voorlopig achter slot en grendel. De rechtbank in Middel burg heeft dat gisteren beslist. In hotel Piccard was die dag een goudinkoop van het Antwerpse be drijf Gold Cash aan de gang. Twee mannen kwamen het hotel 'Zusterstraat 3" Goes Di Wo Do Vrij Za 13.00-17.00 uur 13.00- 17.00 uur 13.00-21.00 uur* 11.00-17.00 uur 13.00-17.00 uur 's winters -18.00 uur door Frank van Cooten binnenlopen, bedreigden de aan wezigen met een vuurwapen, be roofden hen van hun geld en na men de benen. Voordat de recht bank tot een inhoudelijke behan deling komt, moeten er van de 23 gevraagde getuigen nog diverse worden gehoord en moet er ook nog een fotoconffontatie plaatsvin den. Naar verwachting wordt de zaak 26 januari behandeld. wissenkerke - Dertien mensen op Noord-Beveland zijn voorgedra gen voor de verkiezing van de vrij williger of mantelzorger van het jaar. Die titel wordt zaterdag 19 no vember toegewezen tijdens het verwenontbijt dat de gemeente aanbiedt aan mantelzorgers en vrij willigers op Noord-Beveland, in de Rozentuin in Kats. Er blijkt veel belangstelling het bedankje van de gemeente voor de belangen loze inzet: 85 mensen geven ge hoor aan de uitnodiging. Wethou der Kees van der Weele ontvangt hen om 09.00 uur. Een ambtenaar van de ge meente Borsele stak ach ter zijn bureau zijn para plu op toen de regen met bakken naar bene den kwam. Hij hield het niet droog. Dit zorgde voor de nodige hilari teit, maar de paraplu is tekenend voor de broodnodige renovatie van het gemeentehuis in Heinkens- zand. Het dak is lek, in de zomer is het er veel te warm en de ver warming draait in de winter over uren. De uitstraling is op zijn zachtst gezegd gedateerd te noe men. Nogal wat inwoners vragen zich af wat een foto van het ge meentehuis te zoeken heeft in het recent verschenen boek over de schoonheid van de Zak van Zuid-Beveland. Het pand voldoet niet meer aan de Arbo-normen. „Het is maar goed dat we geen controle hebben gehad. Anders zouden we de tent moeten sluiten", zegt burgemees ter Jaap Gelok. Over de renovatie van het gemeen tehuis, nieuwbouw is vooral in de ze tijd van bezuinigingen al hele maal niet te betalen, wordt al jaren gesproken. Atelier Kempe Thill uit Rotterdam kreeg begin 2010 de op dracht een verbouw- en uitbrei dingsplan voor het gemeentehuis te maken. Het voorontwerp werd geko zen uit 25 inzendingen. Kempe Thill concludeerde dat het uit de jaren tachtig dateren de gemeentehuis kampt met kli maatproblemen, ruimtegebrek en een gebrek aan uitstraling. De raad- en trouwzaal zijn in 2002 ver plaatst naar de monumentale boer derij aan de overkant van de straat. De oorspronkelijke plannen van de ontwerper waren ambitieus. De hal zou veranderen in een waar publiek atrium, dat naast de afhandeling van Burgerzaken, te vens benut kon worden voor expo sities en evenementen. Het ge meentehuis zou hierdoor zijn pu blieke betekenis als 'huis voor de gemeenschap' terug krijgen. Het college wilde voor de uitbrei ding en renovatie maximaal 7,5 miljoen euro uittrekken. Deze investering werd echter niet meer verantwoord geacht door de bezuinigingen die ook Borsele moest doorvoeren. „We zouden een dergelijke investering niet aan onze inwoners uit kunnen leg gen", aldus Gelok. De noodzaak tot aanpassing en renovatie bleef echter aanwezig. Kempe Thill ging terug naar de tekentafel en presenteerde gisteravond aan de le den van de gemeenteraad een ver soberd plan. „Niet overdreven, maar wel eigentijds", vat burge meester Gelok samen. Er komt dus geen atrium met een ruimte voor exposities maar er is wel plek voor het ophangen van een schilderijtje. Voor een investering van 2,7 mil joen euro krijgt het gemeentehuis wel een totaal andere uitstraling. Dat komt vooral door veelvuldig gebruik van glas en de tegeltjes die tegen de bestaande gevels worden geplakt. „Er is vooral veel aandacht voor het arbo-technisch verhaal." Daaamaast komt er nieuwe vloer bedekking, nieuw sanitair en een publieksvriendelijker indeling. Borsele is nog niet toe aan een cen trale balie (klantcontactcentrum) maar voor de medewerkers gaat er wel veel veranderen. Er komen flexplekken en het thuis werken wordt bevorderd. „Dat zal voor veel mensen wennen zijn." In het gisteravond gepresenteerde plan is geen ruimte voor zonnepa nelen op het dak. Dat is te duur. De investering van 2,7 miljoen eu ro is overigens beschikbaar binnen de huidige begroting. Als de gemeenteraad akkoord gaat met het plan, begint de renovatie in mei volgend jaar. De klus moet voor de kerstvakantie klaar zijn. door Frank van Cooten baarland - Het huidige gebouw van strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen verhuist mogelijk vol gend jaar naar het strand van Baar land. Robbert Northolt van comfortcam- ping Scheldeoord in Baarland en Kimmo Pankow van restaurant De Korenbeurs in 's-Heerenhoek ko pen het gebouw, inclusief de inven taris en de bar, van eigenaar Wil lem-Jan Buijs van Panta Rhei. Buijs bouwt momenteel een nieuw paviljoen een meter of vijf verderop. Zodra het nieuwe Panta Rhei is geopend begint de demon tage van het oude gebouw en kan het verhuizen naar Baarland. Nort holt en Pankow willen het pavil joen op 1 april opbouwen en op 30 oktober weer afbreken. „We be ginnen voorzichtig. Als het pavil joen aanslaat, willen we daar iets permanents neerzetten", zegt Pan kow. Wethouder Marga Vermue van de gemeente Borsele vindt het idee geweldig. „Niets dan lof." De initiatiefnemers spraken drie weken geleden informeel met het waterschap. Om op de waterke ring te bouwen is een ontheffing nodig. „Een officiële aanvraag is nog niet ingediend", aldus een woordvoerster van het schap. goes - Een team van het Calvijn College uit Goes doet vrijdag 18 no vember mee met de voorronde van het NK Debatteren voor Scho lieren 2011 in Maarssen. De leerlin gen debatteren over actuele contro versiële onderwerpen voor een plaats in de finale bij de Universi teit van Leiden, zaterdag 10 decem ber. Er doen ruim honderd middel bare scholen uit heel Nederland mee. Elk team telt drie debaters die elk een speech moeten geven. Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg d.d. 18 augustus 2011 is mevrouw B.S.J. Avermaete, geboren op 20-07-1956, wonende te 4561 VH Hulst, Bellinistraat 22, onder curatele gesteld met benoeming van mr. B Kwakkenbos, kantoorhoudende te 4481 AW KLOETIN- GE, Koningin Julianastraat 2 tot curator. Kwekerij open: elke zaterdag 9:00-16:00 uur Ravesteinweg 2a Crijpskerke info@zeelandplant.nl 5 www.zeelandplant.nl HET adres voor tuinplanten haagplanten lei/dakbomen heesters Mediterraan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38