21 zeeland Steeds vaker een Tweede eis overval niet veel anders dan de eerste Tijdcapsule PZC vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! Cultureel geograaf Mirjam Klaassens onderzocht plekken waar doden worden herdacht en analyseerde tweehonderd bermmonumenten, als onderdeel van haar promotieonderzoek. Vlaketunnel nacht dicht voor rampenoefening vrijdag 11 november 2011 door Ondine van der Vleuten Een van de vele eigenaar digheden van Andy War hol was dat hij uitnodigin gen, tekeningetjes, recla mefolders en wat al niet bewaar de in dozen: tijdcapsules, noemde hij die. Ik heb ook zo'n tijdcapsu le: een bakje in de hal, waar van alles 'even' in wordt gelegd. Deze week heb ik mijn time capsule maar eens uitgeruimd. Het gaf een fraai beeld van alle daags leven. Een kleine greep uit het bakje: Uitnodiging van de ruilwinkel in Goes, om op 3 september 2011 aan wezig te zijn bij de feestelijke ope ning. Een foldertje van het Prijzenpoets- festijn van Plenty, met mijn eigen unieke code. Een bestelbon van kinderpostze gels, d.d. 28 september 2011. Een folder over het Japanse Maan feest op 12 september 2011 in het arboretum te Kalmthout (Tai- ko-optreden gemist Potjandorie.) Kaarten van mijn tandarts: onze gebitjes zijn alweer een halfjaar niet gecontroleerd. (Ik dacht al: wanneer moeten we er weer eens colofon mBÊmm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiteriijk- vier weken voor het einde van de betaalperiode. U gntvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal ina28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28> ik neem een proefabonnement van 6 weken voor €18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 m/v Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In hel colofon treft u nadere informatie aan. BERMMONUMENTEN langs?) Een lot, van de Grote Club actie. Of nee: 'Dit is niet uw lot, maar een bedankbriejje.' Een voddig, in vieren gevouwen papiertje over percussielessen in Den Haag (met op de achterkant het mail adres van cabaretier Marcel Ver- reck). De heuglijke aankondiging van een geboorte. Het telefoon nummer van Leo Unland (naar verluidt zeer goed in het repara- ren van buizenradio's). Een zegel- kaart van Grillmeister (die helaas nooit meer vol zal raken). De Smurfbode van 6 augustus 2011; het telefoonummer van Yvonne Bliek, Exclusieve Lingerie op Maat; en een miniboekje 'handlei ding voor het oecumenische Ro zenkransgebed, geïnspireerd door de boodschap van Fatima'. Ik zal nu maar stoppen. Wat een mens zoal verzamelen kan, in een klein bakje! Bijna had ik het allemaal opge ruimd, maar dat heb ik niet ge daan. Nee, ik heb alles in een doos je gestopt. En dat begraven in de tuin. Wat zullen ze opkijken, over honderd jaar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rob Siebelink Steeds vaker verschijnen ze op plekken waar men sen zijn overleden: klei ne monumenten die her inneren aan een ongeval met dodelijke afloop. Bloemen, vlinders, hartjes en zelfs gedenk platen langs de kant van de weg, in de berm. Cultureel geograaf Mirjam Klaas sens (31) uit Drachten bracht vier honderd bermmonumenten in kaart, vooral langs provinciale we gen, en sprak met hun oprichters - veelal nabestaanden van dodelijke verkeersslachtoffers. Klaassens wil de weten wat deze plaatsen voor mensen betekenen. „Nabestaan den zien de plek veelal niet als een locatie waar iemand is doodge gaan, maar vooral als de plek waar iemand voor het laatst in leven is geweest. Nabestaanden communi ceren er ook vaak in gedachten met de overledenen. Een moeder die altijd met haar fietsbel rinkelt als ze er langs komt bijvoorbeeld. Of vrienden die de knipperlichten van hun auto aanzetten. Het is een manier om even gedag te zeg gen." Klaassens onderscheidt 'spontane' monumenten - vaak het werk van vrienden of klasgenootjes - en per manente. De laatste soort geeft meestal veel meer informatie, zo als de geboorte- en sterfdatum, en de naam van de overledene. En doorgaans zijn het ouders die ze neerzetten. Een monument dat Klaassens is bijgebleven is het monument dat werd opgericht voor twee zussen, waarvan er één in verwachting was. Zij verongelukten op de N361, op 5 januari 2001. Drie kruisen markeren de plek van het fatale on geval' één voor het ongeÊoren kindje. Klaassens: „Die plek en het verhaal maakten veel indruk, met dat kleine kruisje erbij." Bijna driekwart van de bermmo numentjes langs de Nederlandse wegen is opgericht voor jonge ver keersslachtoffers. Dat is opvallend, omdat het aantal personen in deze leeftijdsgroep ongeveer een derde is van het totale aantal verkeers slachtoffers, zo blijkt uit onder zoek van de Rijksuniversiteit Gro ningen. Volgens onderzoekster Mirjam Klaassens wordt „de dood van de ze jongeren als onacceptabel ge zien". Dat maakt de behoefte van de nabestaanden om het verlies en September 2006: Vrienden van de 16-jarige Mathieu Cijsouw uit Goes plaat sen een gedenkteken bij het fietspad op de kruising bij de Praxis in Goes. MIDDELBURG - Tegen een 29-jarige vrouw uit Goes is gisteren op de zitting van de rechtbank in Middel burg een celstraf van twee jaar, waarvan tien maanden voorwaar delijk geëist. Ook wil de officier van justitie dat de vrouw 1140 eu ro schadevergoeding betaalt. De vrouw wordt ervan verdacht op 5 maart betrokken te zijn ge weest bij een woningoverval waar bij de 56-jarige bewoner van 125 euro werd beroofd. Haar vriend was verslaafd aan cocaïne en be sloot een kennis, een minder be gaafde man, te beroven. Hij brak in bij diens woning aan de Van de Spiegelstraat en wachtte op zijn thuiskomst. Toen de man arriveer de ontstond er een worsteling en werd hem zijn portemonnee ont futseld. Het geld werd omgezet in cocaïne. In juli van dit jaar eiste de officier 16 maanden tegen de vrouw. De rechtbank besliste toen dat de vrouw door gedragsdeskundigen moest worden onderzocht. Voor de officier waren de resultaten van dat onderzoek overigens geen re den aanzienlijk van zijn eerdere eis af te wijken. De vriend, een 25-jarige Kattendijker is al eerder veroordeeld tot drie jaar waarvan tien maanden voorwaardelijk. Von nis over twee weken de woede te delen met andere weg gebruikers nog groter. „Het is het feit dat ze zo jong zijn en niet thuis maar ergens langs de weg overlijden, waarom nabestaanden het er zo moeilijk mee hebben", legt Klaassens uit. „We willen toch het liefst oud worden en enigszins zijn voorbereid op de dood, met onze geliefden om ons heen." Door de plek te markeren kunnen nabestaanden het onacceptabele karakter van een jonge verkeersdo de zichtbaar maken. Daarmee wordt het wellicht makkelijker te aanvaarden. Zo wordt het berm monument onderdeel van een rouwritueel. In het buitenland wordt meestal een kruis geplaatst, maar dat is Ne derland minder vaak het geval, „je ziet vaak dat de identiteit van de overledene wordt gereconstrueerd. Met een foto, een voetbal of voet balshirt, een flesje bier. Voorwer pen die doen denken aan het le ven dat iemand heeft geleid." De belangrijkste reden om een berm- monument op te richten is de slachtoffers te herdenken en niet te vergeten. Nabestaanden merken dat een monument vaak ook een waarschuwing blijkt te zijn voor andere .weggebruikers, al is dat niet de hoofdreden. „Het is meer een mooie bijkomstigheid. Daarbij is het voor de nabestaan den ook prettig om te merken dat anderen mee rouwen." De op komst van bermmonumenten, die in Nederland ongeveer vijftien jaar geleden is begonnen, laat vol gens Klaassens zien dat we anders omgaan met de dood en rouwver werking. „Vroeger gingen de ra men dicht als iemand was overle den en werden de spiegels bedekt. De dood werd niet publiek be leefd. Dat verandert. De stille toch ten passen daar ook in." Klaassens heeft voor haar promo tieonderzoek ook gekeken naar be graafplaatsen, crematoria en virtue le gedenkplaatsen. Zij hoopt op 17 november te promoveren. SCHORE - De Vlaketunnel in de A58 bij Schore wordt in de nacht van maandag op dinsdag in beide richtingen afgesloten voor het ver keer. Tussen acht uur 's avonds en vijf uur de volgende ochtend wordt door Rijkswaterstaat en de Veiligheidsregio Zeeland een oefe ning gehouden. Daarbij draait het om procedures in rampenbestrij ding. Verkeer in de richting van Bergen op Zoom wordt bij de af slag 's-Gravenpolder omgeleid via de N289 en de Vlakebrug. Het ver keer naar Vlissingen wordt bij de afslag Yerseke over diezelfde weg geleid. Weggebruikers moeten re kening houden met vertraging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2