'Witte kerst is niet te voorspellen' binnenland7 WEERSVOORSPELLING Weeronline.nl waagt zich niet aan gedetailleerde seizoensverwachting NU IN DE SHOWROOM: DE NIEUWE KIA RIO STANDAARD OPMERKELIJK NU: 500,- EXTRA INTRODUCTIEVOORDEEL MÉRK Umm; donderdag 10 november 2011 Krijgen we een 'horrorwin- ter' of gaan we na twee jaar weer eens ouderwets kwak kelen? Weerkundigen zijn het er niet over eens; voor zichtigheid lijkt geboden. door Joep Trommelen De vogels blijven deze herfst langer zingen door de milde tempera turen, zo bericht de Vo gelbescherming. Ook vlinders zijn nog niet uit het luchtruim verdwe nen. Het weer lijkt van slag; het maakt speculaties over de komen de winter alleen maar spannender. We moeten voorspellingen voor de langere termijn met de nodige scheppen zout nemen, stelt meteo roloog Hans Roozen van weeronli- ne.nl, dat ook voor deze krant de weerberichten verzorgt. „Of we een witte kerst krijgen, dat kunnen we gewoon niet weten, dat is geen reële vraag," legt Roozen uit. „Als we drie maanden vooruit proberen te kijken, kun nen we iets zeggen over de gemid delde temperaturen en neerslag. We kunnen in ieder geval nooit iets voorspellen voor één bepaalde dag. Dat blijft gokken en op dat Fietsers in een wit Vondelpark in Amsterdam. De meteorologen zijn het on eens over het weer in de tweede helft van november, foto Juan Vrijdag/ANP vlak wensen wij ons niet te bege ven, hoe aantrekkelijk dat ook mag lijken." Toch deed weeronli- ne.nl tot nu toe volop mee aan het voorspellen op de langere termijn. Maar de kans op een uitglijder die de geloofwaardigheid van de weer mannen uit Zeist op het spel zet, is te groot, vinden zij nu. Roozen houdt het daarom maar op 'een kans op een iets te warme winter'. Vooral Amerikaanse weermodel len wijzen in die richting, weet hij. „En we hebben tot dusver een warme november, en er is ook geen structurele kou in de buurt." Dat 'iets te warm' kan een afwij king van 0,5 tot 1 graad Celsius be tekenen. Roozen: „Dat betekent dus niet dat we geen winter kun nen krijgen, maar een 'horrorwin- ter' met temperaturen tot min 23 zoals ik laatst ergens las, dat lijkt ons erg onwaarschijnlijk. Maar het kan best gaan sneeuwen, het een sluit het ander niet uit." Boven dien beleeft iedereen het weer an ders, filosofeert Roozen. „Voor sommige mensen is tien dagen sneeuw al een 'horrorwinter'. In de berichtgeving over langeter- mijnvoorspellingen ontbreekt de nuance vaak. Er wordt te vaak inge zoomd op één bijzonder feit en dat is jammer. Dan wordt een zo mer ineens 'heet en droog' en een winter 'ijskoud en wit'. Daarom zoeken wij deze keer de publiciteit wat minder nadrukkelijk." Opmerkelijk, want de verwachting van weeronline.nl in het vroege voorjaar dat het mooie weer van de lente half juni weieens om zou kunnen slaan in een natte, koele zomer, was tamelijk accuraat. Roozen: „Maar het blijft lastig om een ingewikkeld verhaal met veel mitsen en maren in de media goed verwoord te krijgen. Een sei zoensverwachting is geen weers verwachting. We kunnen voor de winter hooguit een tendens aange ven - warmer of droger, natter of kouder - maar veel meer valt er meestal niet over te zeggen." Hij wijst er nog eens op dat de marges in voorspellingen groeien naarma te weerkundigen verder vooruit willen kijken. „Er doet zich een vreemd fenomeen voor. De mees te mensen kunnen het wél accepte ren als onze verwachting voor vijf dagen vooruit niet helemaal uit komt, maar niet als onze seizoens verwachting niet klopt. Blijkbaar is het verwachtingspatroon bij mensen erg hoog. En natuurlijk willen we allemaal graag weten of er een witte kerst komt of een Elf stedentocht. Maar helaas zijn wij nog niet in staat om daar nauwkeu rige uitspraken over te doen." Winterverwachting Weeronline.nl schat voorzichtig in dat de winter 0,5 tot 1 graad war mer wordt dan normaal. De warme november en de afwezigheid van kou in de omgeving verlagen de kans op een strenge winter. Meteo-info daarentegen brengt een gedetailleerde voorspelling van een koude winter vanaf half de cember, inclusief witte kerst (kans 85 procent) en strenge tot zeer strenge vorst in januari. Meteoconsult voorspelt eveneens een strenge winter. Weerplaza verwacht een redelijk normale winter, met weinig kou. 1 Het KNMI waagt zich niet aan een wintervoorspelling. Op de website is te le^en: juist in het wintersei zoen is de onvoorspelbare chaos van het weer dominant. Zinvolle seizoensverwachtingen zijn voor de winter in onze streken dan ook niet te maken voor zo ver we nu weten. Duitse meteorologen van Donner- wetter! voorzien dat de temperatu ren in de tweede helft van novem ber kelderen. Dan zal ook de eer ste sneeuw vallen en het gaat drie maanden vriezen en sneeuwen. Dominik Jung van Wetter.net. voorspelt een 'vuile winter'. Gem. verbruik: 3,2 - 6,3 l/lOOkm, 31,3-15,9 km/1. CO?-uitstoot; 85 -147 g/km. Getoonde model kan afwijken wan standaérduitvöenng. Verkoopprijzen zijn, tenzij anders vermeld, inclusief BTWBPM, exclusief metallic lak, kosten njkia&r maken, leges en uefwijde'tiógsbijdrage. leasetarief o.b'.v. 48 maanden en 15.000 km/jr, Full Operational Lease via Kia Autolease. Tarief is excf. 8TW en Brandstof en ind. renté;-afschrijving,- reparatie, onderhouden banden, houderschapsbéiasting'en all-r,iskverzekering. Onder voorbehoud van kfedietaeceptatie. SE&Q. Wijzigingen én drukfouten Voorbehouden. -*0m aanspraak te kunnen maken op de inrullpremie bij aanschaf van een Rio dient de inruilauto minimaal 3 maanden-op nadm te. staan'van de koper (privé persoon of klein- zakelijke markt, uitgezonderdyerhuurmaatschappijen). De actie loopt dp kentekenaanvragen voor demieuwé Rio tot en met 1-0 december tpèt uiterste registratiedatum yen 21 december 2011. Kijk voor meer informatie en volledige ga'rarrtieVoorwaarden op wwwiKia.nl, .-.'Lr T E-*;-T.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7