261 zeeland Op zoek naar nieuw aspect in fietsbeleid Jonge mantelzorgers Oppositie slaat handen ineen DAG VAN DE MANTELZORG De Dag van de Mantelzorg, vandaag, staat in het teken van jongeren die met onvrijwil lig (mee)zorgen te maken krijgen. Studenten Roosevelt Academy 'bezetten' universiteitsgebouw Wie is mantelzorger? donderdag 10 november 2011 door Ben Jansen middelburg - Het fietsbeleid van de provincie krijgt mogelijk een andere invalshoek. Nieuwe ontwik kelingen in de fietsbranche geven in toenemende mate richting aan maatregelen die de provincie moet treffen. In de wereld van de fietsen met elektrische trapondersteuning bij voorbeeld volgen vernieuwingen elkaar in een hoog tempo op. Er zijn al exemplaren die makkelijk 45 kilometer per uur halen. Daar moet op worden ingespeeld met het fietspadennetwerk. Er wordt al voorzichtig gedacht aan snelfiets- paden, waarop al dan niet elek trisch ondersteunde snelheidslief hebbers uit de voeten kunnen zon der conflicten met tragere fietsers. De richting die het nieuwe fietsbe leid uit moet gaan, stond gisteren centraal tijdens een studiedag waarop medewerkers van de pro vincie met vertegenwoordigers van gemeenten, de recreatiesector en de fietsbranche van gedachten wisselden over een nieuw actie plan Fiets. Stan Lauret, de fietscoördinator van de provincie, wees erop dat het nog niet zo lang geleden vol doende was wanneer de provincie, de gemeenten en de waterschap pen voor fietspaden zorgden. De afgelopen jaren ging het vooral om de beleving. Het fietsknooppunten- systeem werd ontwikkeld en een fietsroutenet uitgestippeld. Die routes en allerlei toeristische infor matie worden steeds minder vaak op papier aangeboden, maar op een eigentijdse manier op smart- phones, fietscomputers, gesproken sms-jes en bluetooth-palen. Ook de fietscafés horen bij die bele ving. Lauret: „Fietsen is firn. Daar om neemt ook de vraag naar mountainbikeroutes toe." Omdat de ontwikkelingen in de fietsbranche steeds meer bepalend zijn voor het fietsbeleid, streeft de provincie er nadrukkelijk naar on dernemers bij de plannenmakerij te betrekken. Mede als onderstreping daarvan overhandigde gedeputeerde Kees van Beveren het eerste exemplaar van een fraai uitgegeven terugblik op het Zeeuws jaar van de Fiets 2010 aan ondernemer Arie Joosse van fietswinkel Piet Voskamp in Middelburg. Van Beveren was de aangewezen man om dat boek te presenteren. Hij bedacht twee jaar geleden, toen duidelijk was dat in 2010 zo wel de Giro d'Italia als de Tour de France Zeeland zouden aan doen, de naam Zeeuws jaar van de Fiets. Bovendien heeft hij het fietsbeleid als bestuurder in zijn portefeuille. Met welgevallen bladerde Van Be veren door het boek, waarin alle activiteiten in het kader van het Zeeuws jaar van de Fiets worden belicht. „Het was een prachtig jaar", stelde hij vast. „Een mooi be wijs dat met een brede samenwer king en weinig geld heel veel valt te bereiken." Wat hem betreft een mooi voor beeld ook. De provincie heeft 2012 uitgeroepen tot Jaar van het Wa ter. Van Beveren zei ervan over tuigd te zijn dat dit met hetzelfde enthousiasme als bij het fietsjaar een even groot succes wordt. middelburg - Studenten van de Roosevelt Academy in Middelburg hebben afgelopen nacht het ge bouw van hun universiteit 'bezet'. Ze zijn het niet eens met de extra studietoelage die de directie heeft aangekondigd. Gisteravond was er een discussie avond tussen studenten en de di rectie. De studenten bleven aan sluitend - met toestemming van de directie - overnachten in enkele collegezalen. De directie van de RA maakte on langs bekend dat studenten vanaf september volgend jaar hoogst waarschijnlijk 500 tot 750 euro per Vereffening nalatenschap/neerlegging rekening en verantwoording en uitdelingslijst Inzake de vereffening van de beneficiair aanvaarde nalatenschap van de heer Bartholomeus Pieter van der Heijden, geboren te Rotterdam op 21 december 1932, overleden te Rotterdam op 9 maart 2008, maakt Mr. B. van Leeuwen, vereffenaar, bekend, dat de rekening en verantwoording en uitdelingslijst conform artikel 4:218 lid 2 BW per 2 november 2011 ter inzage liggen bij de griffie van de Rechtbank Middelburg, Sector Kanton, locatie Middelburg. door Ondine van der Vleuten Vandaag worden jonge mantelzorgers, zoals de negentienjarige Es ther, in het zonnetje gezet. Esthers jeugd heeft in het teken gestaan van de zorg voor haar broertje Bram. Niet dat ze zelf 24 uur per dag voor hem moest zotgen, maar 'alles draaide altijd om hem'. „Toen Bram 1 jaar oud was, is vastgesteld dat hij epilepsie heeft en autistisch is. Bram is nu negen jaar, maar hij heeft een flinke ontwikkelingsach terstand. Hij communiceert amper en kan maar een paar woorden Mantelzorgers zijn mensen die langdurig en onbetaald zorgen voor een chronisch zieke, gehandi capte of hulpbehoevende. Het is geen vrijwilligerswerk; een mantelzorger kan de zorg niet zo maar beëindigen. Bij mantelzorg gaat het om een so ciale relatie: een buur, vriend of kennis, of familieleden zoals broers of de eigen partner. Op de Dag van de Mantelzorg worden overal activiteiten georgani seerd voor mantelzorgers. Dit jaar staat de jonge mantelzor ger centraal: 1 op de 4 jongeren groeit op met zorg, blijkt uit re cent onderzoek. Op www.jongemantelzorgers.nl staan tips, een lespakket voor mid delbare scholen, een test ('zorg je goed voor jezelf?') en manieren om iemand een hart onder de riem te steken. Kijk op www.mantelzorgzee- land.nl voor informatie over activi teiten in de regio en de elf Zeeuw se steunpunten. spreken; als er onverwachte din gen gebeuren, kan hij gaan schreeuwen of op andere manie ren aandacht trekken. Vaste struc turen zijn zo belangrijk voor hem dat ik niet zomaar tussendoor zorgtaken van mijn moeder kon overnemen, want dan werd Bram heel onrustig. Maar ik heb toch méégezorgd, geprobeerd mijn moe der te ontlasten. Er moeten altijd mensen bij hem zijn. Ik lette dan op, zodat mijn moeder even weg kon, of ging met hem naar de die rentuin of zo." Een jaar geleden ging Esther het huis uit. Ze is nu dolgelukkig met haar eigen ge doetje, al is het studentenkamertje amper groot genoeg om er een bed en een tafel neer te zetten. Hier kan ze zichzelf zijn. Want het was niet alleen wat ze moest dóen als mantelzorger, maar vooral wat ze moest laten, legt Esther uit. „Om negen uur moest het stil zijn in huis. Ons huis was vrij gehorig. Muziek maken, wat mij rust gaf, kon 's avonds niet Vriendinnen konden alleen komen als ze zacht jes deden. Thuis een feestje geven, kon niet. Dingen waar ik ontspan ning bij vond konden niet, waar door ik weer heel gestrest raakte. Daardoor ging ik steeds meer het huis ontvluchten. Het was ge woon te veel, allemaal." Het vertrek was stormachtig. „Nee, dat ging niet helemaal zon der problemen. Maar we zijn er nu wel helemaal uit, hoor!" Esther heeft inmiddels meege werkt aan een voorlichtingsfilm van Goes TV over mantelzorg. „Als je mij vraagt: waar moeten ouders op letten, als één kind in het gezin veel zorg nodig heeft, zeg ik: betrek de oudste, kinderen erbij. Soms voelde ik me buitenge sloten. Als broers of zusters betrok ken willen zijn, laat ze dan. Maar laat ze ook zichzelf zijn." jaar extra moeten betalen voor hun opleiding. Dat bedrag komt bovenop het wettelijke collegegeld van 1700 euro. Volgens de RA dringt het ministe rie aan op het invoeren van de extra toelage. Het ministerie vindt dat studenten best wat meer mo gen betalen voor de hoge kwaliteit onderwijs op university colleges. De university colleges in Leiden en Amsterdam vragen al een toela ge van respectievelijk 1875 en 2000 euro. De Roosevelt Academy wil studen ten betrekken bij de manier waar op de toelage besteed wordt. door Ben Jansen Het beloofde bijna vijf jaar geleden een interes sante periode in de Sta ten van Zeeland te wor den. PvdA en WD waren door CDA en SGP weggestuurd van de onderhandelingstafel voor een nieuw dagelijks provinciebestuur en zonnen op wraak. Het college van Gedeputeerde Staten van CDA, SGP, CU en GL rustte op een meerderheid van één zetel en zou een makkelijke prooi zijn. Daar kwam niets van uit. PvdA en WD voerden vanwege hun onder linge ideologische verdeeldheid een machteloze oppositie en de CDA/SGP/CU/GL-combinatie zat de rit zonder problemen uit. Dat zal niet weer gebeuren, dacht Leen Harpe van GroenLinks die sinds de vorming van de coalitie WD/PvdA/CDA/SGP afgelopen voorjaar weer in de oppositieban- ken zit. Hij nam het initiatief voor een geregeld overleg tussen de frac ties die bij de collegevorming bui ten de boot zijn gevallen: zijn ei gen GroenLinks, de Christenunie, de Socialistische Partij, D66, de Partij Voor de Vrijheid en de Partij voor Zeeland. Harpe: „We zijn er niet per se op uit om het college beentje te lich ten. Hoewel, als de gelegenheid zich voordoet zullen we die kans waarschijnlijk niet laten lopen. Het gaat erom hoe je de belangen van de Zeeuwse bevolking vanuit je eigen politieke overtuiging zo goed mogelijk kunt behartigen. Als je daarbij medestanders kunt vinden, helpt dat." Johan Robesin van de PvZ was aanvankelijk sceptisch over Harpes streven. „Ik dacht: zes partijen van uiterst links tot uiterst rechts krijg je nooit op een lijn. Maar ach, ik wilde geen spelbreker zijn, dus ben ik op de uitnodiging van Har pe ingegaan. Na een paar bijeen komsten ben ik er de waarde van in gaan zien. Er zijn onderwerpen waarover het mogelijk is met een gezamenlijk standpunt naar voren te komen zonder dat je iets van je politieke eigenheid prijsgeeft." De zes partijen presenteren zich nadrukkelijk niet als oppositie, maar als niet-collegepartijen. Ze maken gebruik van eikaars kennis, sparren met ideeën en schaven wij zigingsvoorstellen en moties bij. Harpe: „Natuurlijk zijn we het lang niet over alles eens. Robesin en ik denken bijvoorbeeld totaal verschillend over kernenergie, maar we kunnen wel samen aan dringen op meer inzicht in de plannen van Delta." Zo dienden Robesin en Harpe, die het in de vorige Statenperiode me nigmaal flink met elkaar aan de stok hadden, in september samen een motie in, waarin ze op duide lijkheid van de Europese Commis-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66