Auto jaagt ganzen van de akkers Zeelan PZCL Weekje zonder Dorpsraad almanak SCHOUWEN-DUIVELAND 12 en 13 OVERLAST Boeren hebben nieuw middel in strijd tegen veelvraten 14 en 15 Tot 13.00 uur vanmiddag! door Melita Lanting kerkwerve - In de strijd tegen de overlast van ganzen hebben de boeren een nieuw wapen gevon den: een stilstaande auto midden in het veld. „Het werkt al een poos je aardig goed", zegt Peter de Koe- ijer van de LTO. Wie rondrijdt in de polders van Schouwen-Duiveland moet het wel zijn opgevallen. Op de meest onverwachte plekken staat ineens een oude auto in een veld met op komende wintertarwe of grasland. De auto staat er alleen maar te staan, en wordt verder niet ge bruikt. Er zit niemand in en het dient ook niet als schuilhut voor de jacht. Dat de ganzen hier op reageren door weg te blijven is opmerkelijk. Want wie vogels van dichtbij wil bekijken wordt altijd aangeraden dat met de auto te doen, omdat vo gels dan niet wegvliegen. De Koe- ijer weet niet waarom de ganzen dan wel reageren op de wagens in het veld. „Geen idee, maar het werkt:" Dat geldt niet meer voor de andere verjaagmethodes zoals een vogelverschrikker, wapperen de' linten aan paaltjes, witte vlag gen op stokken of knalapparaten. Het aantal ganzen neemt ieder jaar toe. Een deel daarvan is trekvo gel en verblijft hier alleen in de winter. Maar een steeds groter aan tal ganzen blijft het hele jaar door zitten. Deze zogenoemde 'stand ganzen' zijn nazaten van tamme ganzen, vertelt De Koeijer. „Gan zen die ooit zijn ontsnapt of naza ten van de ganzen die eind jaren '60, begin jaren '70 in het 't Zwin in België zijn geherintroduceerd." Deze ganzen trekken niet en heb ben in natuurgebieden zoals bij voorbeeld Tureluur een prima plek om zich voort te planten. De toenemende aantallen ganzen zijn jaarlijks behoorlijke schadepos ten voor boeren. Ze zitten in de ge wassen en vreten hele stukken land in hoog tempo kaal. Dit voorjaar sloten agrarische- en natuurorganisaties een akkoord om het aantal standganzen flink te rug te dringen. Dit houdt in dat in de zomer een gericht beleid wordt gevoerd om het aantal standgan zen terug te dringen en in de win ter wordt de trekvogels rust gege ven. Daarmee wordt de overlast niet alleen in de zomer, maar ook in de winter beperkt. Dit akkoord van de Ganzen 7 (G7) - zoals de or ganisaties dit samenwerkingsver band hebben genoemd - is naar staatssecretaris Bleker gestuurd voor een reactie. Die reactie is tot nu toe nog uitgebleven en de G7 heeft onlangs gevraagd haast te ma ken. Een auto midden in het land houdt de ganzen die het voorzien hebben op de groene grassprieten op afstand. Op de achtergrond is het water van natuurgebied Tureluur te zien. foto Dirk-Jan Gjeltema SCHARENDIJKE - De dorpsraad Scha- rendijke houdt volgende week dinsdag een openbare vergadering. Deze vergadering wordt gehouden in De Hoeksteen (bij de kerk), en niet zoals gebruikelijk in dorps huis De Putmeet omdat dit ge bouw tijdelijk gesloten is. Op de agenda staan onder meer de ontwikkelingen rond de Greve- lingen en Brouwersdam en de toe komstvisie. Tip? redactie@pzc.nl Op de redactie van deze krant ging een mailtje rond, waarin gegadigden werden gezocht voor een bijzondere reportage. Zij zouden hiervoor wel een hele week moeten verblijven op een afgelegen locatie, in een verlaten pand. Gisteren meldde een van de col lega's aan de schrijver van het mail tje dat zijn significante ander wel in teresse had in het experiment. „Mijn zegen heeft hij", sprak zij. „Ik heb er alle vertrouwen in dat ik ook zonder hem het huishouden draaiende kan houden. En ik zal hem vreselijk mis sen, maar kijk nu al uit naar het warme weerzien." Of dit scenario werkelijkheid wordt, valt nog te be zien. Men blijkt in de rij te staan voor een weekje zonder eega. En het warme weerzien, natuurlijk. 355 plus 1 herfstboeketten voor de mantelzorgers Donderdag 10 november 2011 Slapstickfilm ter gelegenheid van baanverlenging tram Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Belastingvrij Staatsloterij Trekking 10 november

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61