Baarland stroopt de mouwen op Slapstickfilm ter ere van 241 zeeland Prijs voor formidabele festivals van De Klomp I 'Duvelsjong' van de reepe ZWARTWIT Krijsende dame op de tramrails en vileine schurk in actie op Meditatie in Kunstwei DE WEEK VAN HET ZEEUWSE BOEK van Nelleke van der Krogt cadeau bij aankoop van 15,- aan boeken Groot Kerstcircus komt naar Zeeland Dag van de Mantelzorg in theater De Mythe donderdag 10 november 2011 door Frank Balkenende BAARLAND - Vraag inwoners op de man af of ze mee willen helpen hun dorp leuker en leefbaarder te maken en zie, ze melden zich aan. Baarland bewijst het, bleek gistera vond tijdens een bijeenkomst die de dorpsraad had uitgeschreven. Waarom lijkt - lijkt, want beloven is nog niet altijd meteen doen - dat in Baarland plotseling van een leien dakje te gaan? Simpel: hang posters op met concrete acties en laat aanwezigen hun naam ergens bijzetten. Die acties zijn mede ge baseerd op de resultaten van een enquête die de Dorpsraad Baar land eind september hield. De slui- ging van de basisschool was deels de aanleiding om dorpelingen op te poken. Bijna dertig procent van de 218 formulieren kwam inge vuld terug. Rode draad: de bewo ners wensen een fraaier, beter on derhouden dorp en verlangen ook meer saamhorigheid. Uit de goede opkomst in dorps huis The Cameronian bleek gistera vond dat mensen best willen. De grafstenen op de begraafplaats rei- door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Stichting De Klomp, voortgekomen uit de oudste jongerensoos van Zeeland, heeft gisteren de Zeeland Refinery Cultuurprijs Borsele ontvangen uit handen van wethouder Conny Miermans. Tijdens een bijeen komst in de Borselse raadsboerde- rij in Heinkenszand, kreeg De Klomp een cheque van 750 euro en een beeldje. Een jury van drie, Nico Out, Ja- ques Boonman en Marina van de Linde, bekroonde de festivals van Met stip de beste woonhuisverzekering door Piet Kleemans nigen? Daar zijn nu vrijwilligers voor. Ook veelvuldig genoemd: or ganiseer sport- en spelactiviteiten voor kinderen en ouderen. Dat kan in het dorpshuis, dat inpandig een gymzaaltje heeft. Bewegensac- tiviteiten voor ouderen kan ook in samenwerking met andere dorpen worden opgezet. Een aantal dorpe lingen gaat ermee aan de slag. Ook wordt bekeken waar er een budget voor kan worden weggepeuterd. Een probleem is een gebrek aan parkeerruimte bij activiteiten in het dorpshuis, restaurant Onder de Toren of een open dag bij het kasteeltje. De gemeente kijkt er naar. In elk geval komen aan de Nieuweweg veertien parkeerplaat sen erbij, op een plek waar R&.B Wonen drie tot vier oude wonin gen zal slopen. De dorpsraad wil trouwens beter communiceren. De website wordt verbeterd dankzij een hulpvaardi ge dorpsgenoot. En willen Baarlan- ders elkaar eens spreken, dan kun nen ze vrijdag naar de mosselmaal tijd die de nieuwe beheerder van The Cameronian serveert. Lekker en goed voor de saamhorigheid. De Klomp omdat ze wat betreft kwaliteit, uitstraling, continuïteit en orginaliteit met kop een schou ders uitsteken boven wat er verder op festivalgebied gebeurt. Het Klomppop-festival wordt al gehou den sinds 1981 en een Straatfesival in Ovezande vindt ook al meer dan twintig jaar plaats. De Klomp haalt niet alleen lande lijk bekende artiesten en bands binnen, de stichting heeft ook de gave die acts eruit te pikken, die zeer binnenkort doorbreken. Daar bij krijgen ook beginnende bands uit Zeeland de kans. Ben Turpin - één van de helden uit de 'stomme' films van de jaren 20 en 30 van de vorige eeuw - herleeft aan de Brouwersdam bij Ouddorp. In op dracht van Natuur- en Recreatie schap De Grevelingen wordt ter gelegenheid van de ingebruikna me van de verlengde trambaan voor de historische stoomtram woensdag 16 november een zwart-wit slapstickfilm opgeno men. Compleet met krijsende op de rails vastgebonden dame, een vileine schurk en een tikkeltje on handige 'good guys' Filmmaker Paul Colijn van Remaco Multime dia uit Goes: „De opdracht was dat het om de stoomtram moest gaan en de vrijwilligers van het museum er in mee moesten spe len. En nee, het is niet op histori sche feiten gebaseerd. Een idee voor het scenario borrelde al snel op bij Colijn. Tussen het idee voor de baanverlenging in de daadwer kelijke aanleg ervan zaten jaaaaa- ren. Dus werd het een verhaal over plannen en hindernissen. Hindernissen in de vorm van on der anderen een strenge belastin gambtenaar die de directeur van de tramlijn met allerlei formulie ren en papieren om de oren slaat en een - met duivelshorens uitge ruste en daarmee duidelijk als slechterik herkenbare - schurk die alles probeert om het geplande doortrekken van de trambaan te gen te houden. Nog wat liefdesdra ma erbij en ziedaar; alle ingrediën ten voor een korte doch onder houdende stomme film. Een pri meur voor zowel Colijn als de ac teurs en figuranten. Colijn: „Ik ben eerst eens wat van die films van Chaplin, Ben Turpin en de Comedy Capers gaan bekijken om te zien hoe ze dat in die jaren aan pakten. Als je rekent dat toen alles in één take moest en er geen spe cial effects waren is het heel knap wat ze destijds presteerden. Ik heb bij de opnames zo veel mogelijk geprobeerd de sfeer van toen te la Een scene uit de film: een dame wordt vastgebonden op de rails maar op ten herleven. Dat hield onder meer in dat ik mijn cameramen sen op het hart moest drukken om van de zoomknop op de lens af te blijven, want in de tijd van de stomme films bestonden zoom lenzen nog helemaal niet. Ook voor de figuranten - museumvrij- willigers en kostuumgroepen - en acteurs (van toneelvereniging De Klokkedieven uit Goedereede) was het een verhaal apart. Colijn: „Het viel nog niet mee. Het is echt de kunst om de sfeer van toen te rug te pakken. Een stomme film is heel anders dan film zoals we die nu kennen. Het moet allemaal heel groot, met grote gebaren en sprekende mimiek. Heel overdre ven acteren eigenlijk." Voor hoofdrolspeler Jacqueline 't Mannetje van toneelvereniging De Klokkedieven - zij speelt de vrouw van de directeur van de tramwegmaatschappij - was het de eerste keer dat zij in een stuk zonder tekst speelde. „Al is het wel handig om voor jezelf toch wat tekst te verzinnen. Dan kun je je veel makkelijk inleven in je rol. Ik moet bijvoorbeeld op gegeven moment mijn man - de directeur - betrappen als hij met z'n secreta resse aan het rotzooien is en hem WOLPHAARTSDIJK De Kunstwei in Wolphaartsdijk houdt morgen, u november, een bijeenkomst met meditatie, zang, muziek, beweging en als afsluiting een vuurceremonie. De bijeen komst is tussen 10.30 een 22.00 uur. Deelnemers wordt aangeraden een lichte maaltijd, een krukje, instru menten en warme kleren of de kens mee te nemen. 2 T/M 12 NOVEMBER 2011 VLISSINGEN Het Groot Kerstcircus Zeeland geeft van 22 december tot en met 1 januari dagelijks voorstellingen in Vlissingen. De premièrevoorstel ling van het Groot Kerstcircus Zee land is op 22 december om 20.00 uur. Op 23 december (16.15), 24 de cember (13.00 uur), 31 december (13.00 uur) en 1 december (16.15 uur) is er één voorstelling per dag. www.gro_otkerstcircuszeeland.nl GOES In het Goese Theater De Mythe worden vanmiddag van 13.00 tot 17.00 uur alle mantelzorgers uit de gemeente in het zonnetje gezet. Dat zijn er naar schatting een stuk of duizend, maar er zijn er nu slechts honderd geregistreerd. Er zijn een optreden van zanger/gitarist Wim Steenbakker, een creatieve workshop, film, to neelstuk en informatiemarkt. Ook zijn er stoelmassages, mogelijkheid tot een metamorfose, een nagelsty liste en een kledingadviseur. SCHDENMGDE I Sla uw slag Papegaaistraat 8, Goes Tel. 0113 - 230796 www.vandereepe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 54