sport 129 van Ajax Het nationale erfgoed is bij Van Marwijk in goede handen Jong Oranje heeft de toekomst donderdag 10 november 2011 'De sfeer is altijd positief. Verder is er weinig nieuws te melden.' Johan Cruijff niet allemaal aanwezig. „Er waren er maar twee. Het zal wel, ik weet het niet", besloot Cruijff, voordat hij wegreed bij de Arena. foto Robert Vos/ANP Hoe het nu verder moet is ondui delijk. Van Basten zien ze voorlopig in elk geval niet terug in de Arena. Als bij Oranje de ene vleugelspits wegvalt, vist Bert van Marwijk net zo gemakkelijk de andere uit het vol le reservoir. Ons nationale erfgoed is bij deze bondscoach, zelf ooit een be genadigde linksbuiten, in goede han den. door Leon ten Voorde NOORDWIJK - Het is een mooie naam voor een uitgever van nostal gische Nederlandse voetbalboe- ken: de buitenspelers. Dat het weekblad Voetbal International die titel heeft geadopteerd voor de boekenmarkt is veelzeggend. Het is voor iedereen herkenbaar, om dat het ons voetbal in twee woor den bijna samenvat. De buitenspe ler is immers een behendige voet baller, die lef heeft, pingelt en leeft van zijn techniek. Het gevleugelde aanvalsspel is ons maatpak op het voetbalveld. Het zit als gegoten, ook al omdat de grootste voetbal ler van allemaal, Johan Cruijff, het zo'n beetje als de enige juiste weg naar voren ziet. Hoewel Oranje z'n grootste succes (het winnen van het EK in '88) be haalde zonder vleugelspitsen, vin den wij onszelf zo'n beetje de uit vinders en cultuurbewakers van het spel met de kalk aan de schoe nen. Als er al een nationaal voet balerfgoed bestaat, dan is dat het wel. Daarom was het voor bondscoach Bert van Marwijk ook geen lastig thema toen hij de nieuwste vleu gelflitser van Oranje Derk Boerrig- ter zag afhaken. Waar de aanwas voor de laatste linie niet over houdt, keek Van Marwijk eens rond in de schatkamer van aanval lers om vervolgens Roy Beerens mee naar buiten te nemen. Lo gisch toch? Nederland en zijn bui tenspelers, dat is denken aan de grootmeesters van het groene la ken. Piet Keizer, Coen Moulijn, Rob Rensenbrink, Johnny Rep, Sjaak Swart, Rob de Wit, Mare Over- mars, Arjen Robben en Robin van Persie. Zelfs Dennis Bergkamp zweefde ooit vanaf de vleugels de sterrenstatus tegemoet. Roy Beerens Ze zijn even weggeweest bij de eli tetroepen van Oranje, maar sinds het tijdperk van Marco van Bas ten, dat in 2004 begon, speelt Ne derland met flankspelers. In die be ginperiode soms te geforceerd met B-acteurs, maar de bedoelingen waren altijd helder. De laatste jaren is er geen enkele discussie meer, potentie genoeg. In de voorbije EK-campagne kwam de beste van deze lichting (Arjen Robben) door een blessure zelfs geen minuut in actie, maar door het geweldige spel van Ibra him Afellay fonkelde het als van ouds aan de linkerkant. Op dit moment zijn Robben en Af ellay allebei uit de roulatie maar met Van Persie en Dirk Kuyt (hoe wel hij meer een gemaakte dan een geboren vleugelspits is) komt Van Marwijk er wel uit. Het moet de voormalige linkerspits deugd doen dat de nummers een tot en met tien van de eredivisie op dit moment allemaal met buitenspe lers spelen. Niet alle pareltjes zijn beschikbaar voor Oranje (Mertens, Tadic, Chadli, Chanturia en Sulej- mani bijvoorbeeld), maar het geeft wel aan dat veel clubs en trainers nog altijd geloven dat het succes op de vleugels te halen valt. Het mooie voor Van Marwijk is dat de buitenspelers zich ook in een rap tempo blijven aandienen. De bondscoach kon het zich zelfs permitteren om zonder pardon Ryan Babel een hele tijd te nege ren en nu Eljero Elia thuis te laten, omdat hij bij zijn dub Inventus nooit speelt. Met Beerens vond hij dinsdag zonder lang speurwerk ook meteen een alternatief voor Boerrigter. En dan te bedenken dat diezelfde Beerens aan het be gin van dit seizoen bij Heerenveen nog tweede keus was achter Lucia no Narsingh, ook al zo'n fijne bui tenspeler als hij zijn kop erbij houdt. Narsingh staat niet alleen. Ook Jer- son Cabral heeft de aanleg om ooit door te groeien naar het Ne derlands elftal, net als de nog maar 19-jarige Ola John, die met zijn tweebenigheid, techniek en snelheid nu al een sensatie is bij FC Twente. En wellicht dat de bij Everton op gebloeide Royston Drenthe zich ook eindelijk eens gaat manifeste ren. Al zou Van Marwijk die laat ste misschien nog wel liever links achterin zien. Dat is wel zo goed voor het evenwicht in de selectie. Huntelaar niet in actie tegen Zwitserland Klaas-jan Huntelaar mist morgen avond de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal tegen Zwitser land in de Arena. Bondscoach Bert van Marwijk wil zo weinig moge lijk risico nemen met de spits van Schalke 04, die afgelopen donder dag zijn neus brak. Hij verwacht dat Huntelaar dinsdag wel in actie kan komen tijdens de oefeninter land tegen Duitsland. „Dat moet kunnen", zei Van Marwijk. Bert van Marwijk rekent erop dat hij na het Europees kampioen schap van komende zomer in Po len en Oekraïne nog bondscoach van het Nederlands elftal is. „Het gaat de goede kant op", zei hij gis teren over de onderhandelingen over een nieuw contract tot en met het EK van 2016. „We hebben nog niet getekend, maar ik denk wel dat het goed komt", aldus de bondscoach. Niet alleen Bert van Marwijk (links) heeft goud in handen, ook coach Cor Pot van Jong Oranje beschikt over een sterke selectie, foto Robert Vos/ANP door Barry van der Hooft WIJCHEN - Zo af en toe, vooral na een teleurstellende interland, wil hij weieens uit zijn slof schieten. Dan spat de onvrede er vanaf en heeft Cor Pot het over misplaatste arrogantie, laksheid, spelers die in de spiegel moeten kijken en de Louis Vuitton-generatie. Het zijn zeldzame momenten, waarbij de bondscoach van Jong Oranje de boel bewust weer even op scherp zet. Zulke uitspattingen kan hij zich ook veroorloven, want voor vrijwel iedere positie heeft Pot een overschot aan talenten. Nog niet eens zo heel lang geleden was er de angst dat de generatie met Wesley Sneijder, Rafael van der Vaart en Robin van Persie zou worden opgevolgd door een veel mindere lichting. Niets was min der waar. Onder leiding van Foppe de Haan werd Jong Oranje twee keer achter elkaar Europees kam pioen, in 2006 en 2007. Daarna slaagde Jong Oranje er echter tot twee keer toe niet in zich te plaat sen voor het jeugd-EK. Cor Pot ligt met drie zeges op rij opnieuw op koers voor deelname aan de play-offs, waarin Jong Oranje vo rig jaar onnodig sneuvelde tegen Oekraïne. Pot nam na dat teleurstellende tweeluik noodgedwongen afscheid van spelers als Tim Krul, Ricky van Wolfswinkel, Bas Dost en Die- go Biseswar, maar wist dat hij weer een nieuwe bus met talenten kon begroeten. Het lijkt niet op te kunnen bij de Nederlandse clubs, die het in fi nancieel opzicht af moeten leggen tegen de grote voetballanden en daardoor - vaak noodgedwongen - een beroep doen op de eigen jeugd. Dan lijkt een formatie vast te staan, raakt een speler gebles seerd en is daar ineens de door braak van verdediger Virgil van Dijk (FC Groningen) en superta lent Adam Maher. De sierlijke middenvelder van AZ kan maandag in Nijmegen tegen Schotland debuteren voor Jong Oranje, net als Van Dijk en Loren zo Burnet (ook FC Groningen). Burnet is een linksback en speelt dus op een positie die in het Ne derlands elftal dun bezet is. Pot kan tegen de Schotten kiezen tussen Patrick van Aanholt (door Chelsea verhuurd aan Wigan Athletic) en Bumet. De bonds coach passeerde Daley Blind, om dat hij nauwelijks speelt bij Ajax. En dan komt ook de pas zeventien jarige Jetro Willems (PSV) er nog aan voor de linkerflank. Het is een ongekende weelde voor Pot. En die luxe heeft hij niet al leen als het over de linksbackposi tie gaat. „Dat ik jongens als Jerson Cabral, Daley Blind en Luc Cas- taignos nu niet heb geselecteerd, zegt veel over de grote groep spe lers waar ik uit kan kiezen", aldus Pot. De komende jaren lijkt Neder land zich over talent sowieso geen zorgen te hoeven maken. Een aan tal tieners is niet voor niets al weg gekaapt door Engelse topclubs. Wanneer Jong Oranje zich weet te plaatsen, behoort het ongetwijfeld tot de favorieten. Ook al omdat Pot voor dat EK nog een beroep mag doen op de A-internationals Kevin Strootman, Luuk de Jong, Jeffrey Bruma en Georginio Wijn- aldum. Als zij medio 2013 beschik baar en inzetbaar zijn, zal Pot dus ook flink wat spelers moeten te leurstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49