Een dwangsom is 21 zeeland Huiszoekingen in kader onderzoek naar HWS I Verslaafd De krant 6 weken voor 18 euro! Tegen Thermphos staat een bedrag van maximaal 2,4 miljoen aan dwangsommen open. Die druk lijkt effect te hebben, maar er is ook kritiek: waarom krijgt het bedrijf geen straf? donderdag 10 november 2011 EP Verslaafd aan computer spelletjes? Wie? Ik? „Ja jij", snibt mevrouw Van Dam en ze kijkt me daarbij licht verwijtend aan. „Valt reuze mee", mompel ik afwe zig terwijl ik ingespannen naar het schermpje van mijn iPad staar. Shit, alweer een papegaaitje de verkeerde kant opgestuurd! Angry Birds was het eerste spelle tje dat zich in mijn computer nes telde. Sedertdien is er geen hou den meer aan. Ik speel fanatiek Zeeslagje, doe minstens drie maal daags een pot je schaak, ik ben de virtuele coach van diverse voetbalteams, ik zit aan de ontbijttafel te klaverjassen en te patiencen en sinds ik Word- feud ontdekte is de bok helemaal vet. Wordfeud is een ware hype. Wie geen Wordfeud speelt, telt tegen woordig niet meer mee. Het spel letje lijkt heel veel op Scrabble en ik ben er uren mee doende. Soms speel ik op meerdere borden tege lijk. Tegen vriend S. te K. Tegen dochter E. te W. Tegen neef H. te H. En tegen mij geheel onbekende lieden die zich ergens in cyberspa ce verborgen houden. Mevrouw Van Dam wordt er ge stoord van. „Zou je niet eens stop pen?", spreekt ze me vanuit de keuken vermanend toe. Diep in mijn hart weet ik dat zij groot ge lijk heeft; dat ik zou moeten af kicken. Want sinds ik aan het Wordfeu- den ben geslagen, gun ik mezelf geen tijd voor een wandelingetje door de polder, aan lezen kom ik niet meer toe, laat staan aan het schrijven van een stukje. Excuses dus, geachte lezer. Kling, klinkt het uit de ingewan den van mijn schootcomputertje - het sein dat ik een nieuw woord moet leggen. Excuses. Prima woord; inclusief driedubbele woordwaarde goed voor 63 punten. „Drieënzestig punten!", roep ik juichend rich ting keuken. Met een gevoel van triomf leg ik mijn iPad op de kof fietafel, hijs me uit mijn comforta bele fauteuil, stommel de trap op en zet me zuchtend aan mijn bu reau om dit hoekje te vullen. Zo. Klaar (slechts 10 punten). Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLCNFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveIand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: wvnv.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betalingvan 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt dé bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\rf r» s De RZC gaal zorgvuldig om m et persoonsgegevens- In het colofon treft u nadere informatie aan PZC i THERMPHOS door Nadia Berkelder Het handhavingsbe leid werkt wel de gelijk, klinkt het bij de provincie, óók in het geval van Thermphos: zodra een dwang som wordt opgelegd, houdt de fosforfabriek zich tot nu toe aan de eisen die in de milieuvergun ning aan de uitstoot van schade lijke stoffen zijn gesteld. „Als de provincie echt wil, is dit een heel goede manier om een be drijf onder druk te zetten", be aamt Johan Vollenbroek, zelfstan dig milieu-adviseur die in het ver leden ook zaken heeft aangespan nen tegen fosforfabriek Therm phos in Vlissingen-Oost. Inmid dels staat er dit jaar voor 2,4 mil joen euro aan dwangsommen open, opgelegd voor vier overtre dingen. Dat bedrag is het maxi mum dat kan worden geïnd als Thermphos opnieuw te veel van die stoffen uitstoot. Per overtre ding wordt een bedrag opgelegd, met een vastgesteld maximum. „Er zijn echt voldoende mogelijk heden", vindt Vollenbroek. „Het probleem is dat het beleid per over heid verschillend is. En dat is het probleem met Zeeland: de provin cie ontkent zelfs na het onderzoek van de commissie-Mans nog dat er lange tijd iets mis is gegaan in Zeeland. Handhaving is blijkbaar geen pioriteit geweest." Een dwangsom is niet als straf be doeld, zegt Vollenbroek. Het is een middel om een bedrijf te dwingen een ongewenste situatie aan te pas sen. Daarom is een dwangsom ook niet te vergelijken met een boete die wordt opgelegd bij een overtreding, bijvoorbeeld in het verkeer. „Als het met een dwang som niet lukt, kun je als overheid naar het Openbaar Ministerie stap pen om proces-verbaal op te laten maken. Maar dat is een drastische stap. Ik heb eigenlijk nog nooit meegemaakt dat een gemeente of provincie het OM inschakelde." Toch deed de provincie Zeeland dat wel. Vorig jaar zomer heeft de provincie het OM gevraagd pro ces-verbaal op te stellen voor de veel te hoge uitstoot van de zware metalen zink en cadmium door Thermphos. Het onderzoek is afge rond, maar het is nog niet duide lijk of er ook een strafzaak van komt, zegt Esther Schreur van het functioneel parket in Den Haag. „Het dossier moet nog beoordeeld worden. We moeten prioriteiten stellen. Het ligt echt niet onderaan de stapel, maar we hebben heel veel werk." Overheden hebben volgens Vollen- broek voldoende mogelijkheden om een bedrijf te dwingen zijn le ven te beteren. „Maar in Zeeland is het lang slappe hap geweest. Dit bedrijf heeft laten zien dat het de ruimte neemt die het krijgt. En je ziet dat het wél kan als de over heid stevig optreedt. Als we echt willen dat bedrijven zich aan de milieuregels houden, moet er een onafhankelijke handhavingsdienst komen. Zolang provincie- en ge meentebesturen beslissen, blijft al dan niet optreden tegen een be drijf ook een politieke keuze. „Het probleem is dat een gedepu teerde verantwoordelijk is, maar die heeft ook een politieke verant woordelijkheid. En hij of zij heeft een collega in het college die ver antwoordelijk is voor economie, die gaat over het belang van bedrij ven. Het is eigenlijk gek dat de pro vincie milieuwetgeving moet hand haven, die is tenslotte ook niet ver antwoordelijk voor het handhaven van de snelheid op de wegen. Dat doet de politie." Dwangsommen 3 hoogte dwangsom per gebeurtenis maximum hoogte dwangsom april 2010 Overschrijding emissie-norm cadmium 50.000 2Ó0.000 juni 2010 Overschrijding emissie-norm zink 50.000 200.000 juli 2010 Veiligheidssystemen niet op orde 5.000 200.000 31-05-2011 Overschrijding emissie-norm ammoniak 100.000 500.000 31-05-2011 Overschrijding lozingseisen afvalwater 10.000 200.000 30-08-2011 Overschrijding emissie-norm voor dioxines en furanen 150.000 1.500.000 08-11-2011 Overschrijding emissie-norm voor cadmium 50.000 200.000 door Marcel Modde KAPELLE - De Zeeuwse politie heeft gisteren in het kader van het onderzoek naar drugshandel en het witwassen van crimineel geld in Goes twee huiszoekingen ge daan. Daarbij werden enkele tien duizenden euro's en administratie in beslag genomen. De politie ver richtte geen nieuwe aanhoudin gen. De vijf verdachten uit de gemeen ten Goes en Kapelle die dinsdag werden aangehouden, worden morgen voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. De drie mannen en twee vrouwen zitten in zogehe ten beperking en mogen afgezien van hun advocaat voorlopig geen contact hebben met de buitenwe reld, aldus woordvoerder Martine Pilaar van het Openbaar Ministe rie. Onder de verdachten bevindt zich ook de 21-jarige directeur/- eigenaar van Hoogwerkerservice (HWS) Zeeland in Kapelle. De 24 voertuigen in het pand werden in beslag genomen, samen met 11 an dere wagens op diverse locaties. Onduidelijk is hoeveel mensen pre cies voor het bedrijf werken en hoe het hen vergaat. Het OM zegt daar niets over. Afgezien van de ei genaar en zijn vader zou het gaan om nog zeker vijf medewerkers. VIDEO Schapen nemen bezit van Middelburgse binnenstad, zie: www.pzc.nl/regio/walcheren EN VERDER Provincie Zeeland werkt aan een nieuw fietsplan. Bekijk de video op: www.pzc.nl/regio STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Felix Binicewtcz foto Ruben Oreel bron Provincie Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2