221 zeeland Tablet maakt leren leuker Met z n 234-en wachten 'We liepen altijd een rondje door Vlissingen' De schaapskudde van Jan Kaljouw gaat daarheen, waar het gras te lang is. Dwars door Middelburg als het moet. 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD /7\ AutoTeam Extra belasting ondernemers Veere afgeblazen donderdag 10 november 2011 LEREN 'E-reader toekomst voor onderwijs' door Yorben Weststrate oost-souburg - De leerlingen van de basisschool de Tweemaster Ka meleon uit Oost-Souburg vinden het leuker om op een E-reader te werken, dan vanuit de schoolboe ken. Het lijkt op een iPod, er is goed zelfstandig mee te werken, er hoeven weinig spullen gepakt te worden en ze vinden het leuker om te rekenen. Maar het belangrijkste is dat het werken met de tabiets ook resul taat heeft. De groep die de E-rea- ders heeft gebruikt, scoorde hoger op de Cito-toets dan de groep die zonder de tabiets te werk ging. Volgens directeur John Eckhardt hadden de resultaten nog indruk wekkender kunnen zijn. „De soft ware van de tablets was niet hele maal goed. Normaal gesproken zouden de leerlingen in de E-rea- der hun sommen schrijven. Als ze dan moeite hebben met een som, komt er automatisch een linkje in beeld dat ze zou moeten helpen met de som. Dat werkte helaas niet", zegt Eckhardt. In februari begon de basisschool met het E-reader project. Twee groepen kwamen onder toezicht van het Kohnstamm Instituut, dat zich inzet voor onderzoek in op voeding en onderwijs. Beide groe- kinderen. door Yorben Weststrate vlissingen - Lieven en Maatje Baak liepen vroeger altijd rondjes door de binnenstad van Vlissin gen. „Zo via de St. Jacobsstraat naar de Nieuwendijk, daar is de vlam overgeslagen", zegt Maatje Baak. Ze vond hem er erg leuk uit zien. „Hij was en is nog steeds knap. Dat vond hij ook van mij, geluk kig." Lieven heeft zijn hele leven op De Schelde gewerkt, hij was daar elek trisch lasser op het Eiland. Maatje zorgde eerst voor de kinderen, ze ECOLOGISCH LANDSCHAPSBEHEER pen kregen elke dag een uur reke nen, de ene groep vanaf het tablet en de andere groep vanuit de schoolboeken. De E-readergroep had nu al een be ter resultaat bij de eindtoets. Uit het rapport komt naar voren dat dit vooral komt doordat de leerlin gen de lessen met de tabiets leuker vinden. De docenten hebben de voor- en nadelen op een rijtje gezet. Het viel hun op dat de kinderen snel met het apparaat over weg kun nen, dat ze bijna geen instructies nodig hebben. De leraren vinden wel dat het boek net zo goed is. Ook vonden ze het irritant dat het scherm soms verspringt bij het aanraken. De leerlingen hadden ook nog wel wat verbeteringen te melden. Zo kon het gebruiksgemak een stukje beter, het inzoomen is soms wat onhandig en tijdens het schrijven treedt er een kleine vertraging op. Eckhardt denkt dat de E-readers de toekomst zijn. „Het is veel goed koper dan computers. Ook is de flexibiliteit van de tabiets een stuk groter. De kinderen kunnen hem in hun laatje leggen en zo te voor schijn toveren. Ik denk dat de pc zijn langste tijd gehad heeft. Je kunt tegenwoordig bijna drie E-readers halen voor de prijs van één computer." door Wendy van den Hurk Border collie Maggy heeft de kudde van 234 Kempi- sche heideschapen nog maar net in beweging ge kregen of de beesten houden halt. Ze moeten poepen, en niet zo'n beetje ook. Mooi, zegt herder lan Kaljouw, dan trekken we tenmin ste geen spoor door de stad. Nog geen minuut later vindt Maggy het welletjes en drijft de kudde voort, de Kanaaldijk af Naar de Nieuwlandseweg gaan ze, bij Arnestein. In zes dagen moet het gras daar weer lekker kort zijn. De schapen verplaatsen zich wel vaker, grasmaaien is immers hun vak, maar nooit eerder overdag. En al helemaal niet door Middelburg. „Maar ja, vroeg in de ochtend kan niet, omdat het dan te donker is", zegt Kaljouw. „En anders zit je weer met verkeer." Dus trok de kudde gistermiddag dwars door de stad. Automobilis ten op Ramsburg krabden zich achter de oren, toen zij plots wer den omringd door al dat wande lend wol, een scholier donderde bijna van haar fiets van het lachen. En de schapen, die liepen onver stoorbaar door, in een behoorlijke draf Maggy, en achterop Dayla, had ze keurig in de knip. „Mensen kijken hier nog een beet je vreemd op, maar van de herders vereniging weet ik dat dit elders in het land heel normaal is", zegt Kal jouw, terwijl hij zwaait naar fiet sers die met hun mobieltje vastleg gen wat ze nu toch weer op straat tegenkwamen. „Het is voor ons de eerste keer, maar ook hier zal ieder een er aan gewend raken." De kudde manoeuvreert zich pro bleemloos tussen de vrachtwagens op de Rouaansekaai door naar de Spijkerbrug. Daar kijkt een enkel schaap angstig naar het water, maar Maggy houdt het tempo er in. Eigenlijk hoeft de herder zelf weinig te doen, behalve erop toe te zien dat de honden door hun enthousiasme zelf niet onder een auto komen. En daar gaan ze dan, over de Kin derdijk. De leidooien voorop. Nummer 560, met die rossige sproeten, zal nooit achterop raken. „Komkomkom!", roept Kaljouw af en toe, bijvoorbeeld als dat zwarte schaap uit de kudde ontsnapt en plotseling boven aan het trapje bij Emergis staat te blaten. De rest is al lang door, al dan niet met een hapje stokroos. Bij de Stationsbrug gebeurt iets ongelofelijks: de scha pen wachten voor het rode stop licht. Alle 234. Eenmaal groen, sto men ze de brug over. Maggy leidt de beesten braaf om bus 56 heen, en dan is het moeilijkste stuk ach ter de rug. Ze zijn er bijna. Op weg naar de Stationsbrug wurmt de kudde zich door de Nieuwepoortstraat Het echtpaar Baak was gisteren zestig jaar getrouwd en vierde dit met de foto Ruben Oreel hebben samen twee dochters. Daarna heeft ze nog vijftien jaar bij een slagerij in Middelburg ge werkt. Ook hebben ze samen elf jaar koffie geschonken in de Stads schouwburg. Maatje is in 1932 geboren in Rit- them en woont sinds haar twintig ste in Vlissingen. Lieven woont al sinds zijn geboorte in 1929 in de Scheldestad. Beiden zijn goed met hun handen. Lieven heeft als hob by molentjes maken. Maatje vindt het leuk om te breien. Het echt paar heeft samen twee dochters, vier kleinzonen en drie achter kleindochters. officieel Opel Dealer LJLA voel je v r i j Onderdeel van de Automations Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Pearyweg te Goes. DOMBURG - Het ondernemers- fonds in de gemeente Veere is voorlopig van de baan. Onderne mers hoeven er komend jaar dan ook geen extra onroerendezaakbe- lasting voor te betalen. Uit nader overleg met de ondernemersorga nisatie FOV bleek dat bij de leden geen draagvlak bestaat voor de ge kozen opzet. Aanvankelijk wilde Veere via de extra heffing 50 mille ophalen voor het fonds. Na kritiek werd dat teruggebracht tot 30 mil le. De gemeente zelf draagt slechts 20 mille bij, en dat vinden de on dernemers te weinig. Begin vol gend jaar wordt beslist over het lot van de ondernemersmanager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22