O Tijd dringt voor Italië Voor het eerst euthanasie bij dementie 'Bouw fabr,ek snel' jy CRISIS Vertrek premier Berlusconi is volgens president Napolitano zeker Drank schaadt vrouwen meer Als er een over de brug is. Aardbeving treft opnieuw Van in Oost-Turkije rm 1 Fraaie herfstdag 13° WALCHEREN Meteorologen zijn het oneens over verwachting voor de winter 7 Jonge mantelzorgers staan vandaag in het zonnetje 26 Cabaretier Kees Torn is zichzelf een beetje moe DONDERDAG 10 november 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 269 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 1 A GÖTEBORG - Vrouwen hebben eer der dan mannen last van hersenlet sel door alcohol. Vrouwelijke alco holisten hebben drie maal eerder schade, aldus een studie van de Universiteit van Göteborg. Na 4 jaar buitensporig drinken was het serotoninepeil in de herse nen van de vrouwelijke proefperso nen gehalveerd. Serotonine ver stuurt opdrachten vanuit de herse nen naar de rest van het lichaam. Een gebrek aan de stof kan leiden tot depressies en andere stoornis sen. Bij mannen was dezelfde scha de pas na 12 jaar drankmisbruik aangericht. Onderzoekster Kristina Berglund van de Sahlgrenska-aca- demie onderzocht de hersenfunc ties van 42 alcoholverslaafden, van wie een derde vrouwen. WÊm Italië zal Berlusconi nog gaan missen reageer op www.pzc.nl reacties: 266 Ook in Zeeland raken onder- en bovenwereld met elkaar verweven (eens 10% Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088- 013 99 10 711688 555530 ROME - Terwijl de financiële mark ten zich steeds meer zorgen ma ken over de politieke malaise in Ita lië, heeft Giorgio Napolitano, presi dent van dat land, gisteren beklem toond dat premier Silvio Berlusco ni echt vertrekt. De premier kon digde dinsdag aan ermee op te houden zodra het parlement met nieuwe bezuinigingen heeft inge- stèmd. Financiële markten en tegenstan ders van Berlusconi hadden er gis teren geen vertrouwen in. Op de markten stegen de kosten om te le nen voor de Italiaanse staat boven de 7 procent. De effectenbeurzen noteerden een flinke opdoffer. Napolitano wil snel een nieuwe coalitie. Als dat lang duurt, wil hij het parlement ontbinden en ver kiezingen uitschrijven. De maatre gelen worden volgens de president 'binnen enkele dagen' door het parlement aangenomen. Daarna vertrekt Berlusconi. Veel tegenstanders van de bezuini gingen zijn ook tegenstander van Berlusconi. Zij staan voor de vraag of ze voor maatregelen moeten stemmen waar ze tegen zijn, enkel om de premier weg te krijgen. De oppositie reageerde gisteren verdeeld over het noodplan met bezuinigingen. Sommige opposan ten van Berlusconi weigeren mee te werken aan 'deze sociale slacht partij', anderen willen het zo snel mogelijk ingevoerd zien. De grootste oppositiepartij, de De mocratische Partij, wil dit 'stabili- teitsplan' wijzigen, zij het met zo min mogelijk amendementen om de behandeling te versnellen. pagina 8: na roes slaat twijfel toe in Italië pagina 12: crisis is van ons alle maal pagina 14: beurskoersen pagina 15: 'Grieken hebben vol op kansen' ANKARA - Oost-Turkije is gistera vond opnieuw getroffen door een zware aardbeving. Volgens de Turkse staatstelevisie zijn zeker achttien gebouwen inge stort inclusief een hotel van zes verdiepingen in de provinciehoofd stad Van, ruim negenhonderd kilo meter ten oosten van Ankara. In de streek was 23 oktober een zeer zware aardbeving met een kracht van 7,1 op de schaal van Richter waarbij meer dan zeshon derd doden en 4100 gewonden vie len. Gisteren had de aardbeving een kracht van 5,7 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag in Edremit, zestien kilometer ten zuidwesten van de stad Van. MIDDELBURG - Makkelijke eters zijn het, de Kem- over de Stationsbrug. De herder deed dat giste- drachtige schapen achter border collie Maggy pische heideschapen van Jan Kaljouw. Dus laat hij ren, omdat het momenteel vroeg in de ochtend aart foto Ruben Oreel zijn kudde overal op Walcheren grazen. En dan nu eenmaal te donker is, voor het eerst overdag. Am) pagina 22 en 23: 'met z'n 234-en wachten moet je ook wel eens dwars door Middelburg Gedwee en in een pronte draf liepen de 234 V_x voor het stoplicht' MUNSTERGELEEN - Voor het eerst is in Nederland een euthanasiever zoek ingewilligd van een vrouw met dementie in gevorderd sta dium. Een betrokken arts, Con stance de Vries uit Munstergeleen, heeft een verhaal hierover in de Volkskrant gisteren bevestigd. Volgens de wet moeten mensen wilsbekwaam zijn als ze een ver zoek doen tot euthanasie. Deze vrouw had echter, voordat ze ziek werd en voordat de dementie zich ontwikkelde, regelmatig aangege ven euthanasie te willen. Ze had haar wens in een wilsverklaring vastgelegd, en met haar huisarts besproken. Ze overleed in maart van dit jaar op 64-jarige leeftijd. Tot nu toe waren in Nederland al leen gevallen bekend van euthana sie bij mensen die aan beginnende dementie leden. Zij konden hun verzoek nog motiveren. De Neder landse Vereniging voor een Vrijwil lig Levenseinde spreekt van een mijlpaal. De organisatie hoopt dat vooral onder artsen beter bekend wordt dat ook bij gevorderde de mentie euthanasie mogelijk is. Er was de laatste jaren veel kritiek op artsen die euthanasie weigeren bij mensen die dement zijn, terwijl die personen zelf hadden aangege ven euthanasie te willen toen ze wilsbekwaam waren. VLISSINGEN-OOST - Thermphos moet direct beginnen met de bouw van de fabriek die de uit stoot van schadelijke stoffen moet beperken. Dat vindt de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf). Vorige week werd bekend dat de fosforfa- briek te veel cadmium heeft uitge stoten. pagina 2 en 3: een dwangsom is ook geen verkeersboete pagina 3: commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1