'Grieken hebben volop kansen' Partijen kibbelen verder over regering economiej 15 'Groei Duitse economie vertraagt flink in 2012' Als Griekenland zijn havens beter zou gebruiken, kan het land een flinke bron van inkomsten aanboren. ■fuwv r. IEA: vraag naar olie stijgt met 14 procent Al in 2009 waarschuwde Bob Traa voor de financiële ineenstorting van Grieken land. Maar nu de malaise in het land compleet is, toont hij zich ook optimistisch. door Frank van Alphen Bob Traa is niet bang dat het aftreden van de so ciaaldemocratische pre mier George Papandreou leidt tot vertraging van de hervor ming van de Griekse economie. „Een nieuwe coalitie kan de gang van zaken versnellen", zegt Traa. De Nederlandse econoom verblijft momenteel in Athene als afgevaar digde van het Internationaal Mone tair Fonds (IMF). „Die coalitie moet dan wel gevestigde belangen durven aan te pakken. De Grieken hebben meer tijd nodig om de maatregelen door te voeren die op 26 oktober zijn afgesproken met de Eurolanden, de banken en het IMF. Ze moeten niet alleen bezui nigen en belastingen verhogen maar ook zorgen dat de economie weer kan groeien. De afspraken moeten nog verder worden uitge werkt. En, zoals bekend, blijkt de duivel altijd in de details te zitten." Traa schreef in 2009 voor het IMF een kritisch rapport over Grieken land. Hij waarschuwde dat het een negatief eigen vermogen had als de bezittingen en verplichtingen van alle staatsbedrijven in de bere keningen werden meegewogen. „Dat is echt een rode vlag", zegt Traa. De toenmalige Griekse rege ring vond het een zwaar overtrok ken beschrijving van de situatie. Volgens Traa heeft de regering-Pa- pandreou vooral het accent gelegd op uitgavenverlaging en belasting verhoging. „Dat leidt tot krimp van de economie. Het land dreigt in een negatieve spiraal te komen. Vandaar dat nu de moeilijker maat regelen genomen moeten worden die de groei stimuleren." De hervorming van de Griekse eco nomie is keer op keer op de lange Bob Traa van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwde al halverwege 2009 voor de grote financiële problemen van Griekenland. foto Aris Messinis/AFP baan geschoven omdat belangen groeperingen protesteerden tegen vernieuwingen. Traa: „De arbeids markt moet flexibeler worden. De bescherming van bepaalde be roepsgroepen moet verdwijnen. Ook moeten allerlei vergunningen minder ingewikkeld worden." Volgens de econoom heeft Grie kenland volop kansen. „Grieken land heeft bijvoorbeeld havens en zou net als Nederland een belang rijke rol kunnen spelen als distribu tieland in dit deel van Europa. Goederen kunnen vanuit die ha vens met vrachtwagens worden ge transporteerd naar landen in Oost-Europa. Een probleem is dat het aantal uitgegeven vergunnin gen voor vrachtwagens sinds 1980 niet meer is gestegen. Ook duren douaneprocedures soms dagen. De bureaucratie is echt een nachtmer rie. Ambtenaren kunnen goed uit leggen waarom iets niet kan." Zelf ondervond Traa dat ook. „Ik wilde een mobiele telefoon kopen. In de VS loop je een winkel bin nen, heb je na een kwartier een werkende telefoon. Hier moest ik een verklaring in het Grieks over mijn fiscale status indienen. En een advocaat inhuren om de papie ren te legaliseren. Dat kostte drie weken. Toen ik alle papierwerk rond had en in de winkel kwam, vertelden ze me dat de verkoopof ferte verlopen was." Een van de andere problemen waar Griekse bedrijven mee kam pen, is dat banken de hand op de knip houden. „Particulieren heb ben spaargeld van de bank gehaald waardoor ze minder kunnen uitle nen", zegt Traa. De Grieken heb ben sinds de start van de crisis in 2009 miljarden opgehaald, deels om hun eigen inkomensterugval mee op te vangen. Er zijn ook Grie ken die banken niet meer vertrou wen en hun geld nu thuis bewa ren. Rijkere Grieken hebben hun spaargeld naar het buitenland ge bracht. Door de verslechterde eco nomische situatie neemt het aan tal wanbetalers ook toe, en dat be ginnen de banken te merken. De terughoudendheid van banken treft het bedrijfsleven. Omdat bui tenlandse leveranciers willen dat de Griekse ondernemingen con tant betalen, hebben ze meer geld nodig. Maar de banken hebben dat niet. Traa: „Banken verkopen nu onderdelen om weer sterker te worden. Voorkomen moet wor den dat bedrijven in de proble men komen doordat banken de kredietkraan dichtdraaien." ATHENE - De partijen die in Grie kenland over een gezamenlijke in terim-regering onderhandelen, zijn het gisteren niet eens gewor den over een regeringsleider. Hun overleg is opgeschort tot heden morgen, aldus een verklaring van het bureau van de president. Premier Papandreou had gisteren op de televisie juist aangekondigd dat zijn partij Pasok met de opposi tie een akkoord had bereikt over de vorming van een regering van nationale eenheid. Dit garandeert dat het land in de eurozone blijft, zo maakte de premier bekend kort voor hij zijn ontslag zou gaan aan bieden aan president Papoulias. Maar over de vraag wie de nieuwe eenheidsregering zal leiden, was op de valreep toch geen overeen stemming tussen de Pan-Helleen- se Socialistische Beweging (Pasok) en de oppositie die wordt aange voerd door de Nieuwe Democratie (ND) van Antonis Samaras. Papandreou noemde in zijn toe spraak geen naam van de nieuwe interim-premier. Hij zei dat de nieuwe regering het EU-noodhulp- plan zal uitvoeren en alles in het werk zal stellen om in de euro te blijven. De nieuwe regering zal de belastingontduiking aanpakken en kapitaalvlucht bestrijden. Eerder op de dag werd zowel bij de Pasok als bij de ND hardop ge sproken over de socialistische par lementsvoorzitter Filippos Petsai nikos als opvolger van Papandre ou. De onderhandelingen tussen de partijen duren nu al meer dan drie dagen. zie onze website:economie Debat: wat moet er gebeuren met de Grieken en de euro? SCHULDENCRISIS Parlementsvoorzitter Filippos Petsainikos (60) werd gisteren genoemd als de mogelijke nieuwe premier van Griekenland. donderdag 10 november 2011 Minder mannen met WW-uitkering BERLIJN - De groei van de Duitse economie wordt volgend jaar ern stig vertraagd door de Europese schuldencrisis. Dat voorspelde een panel van vooraanstaande Duitse economen gisteren. De economen verwachten dat de groei van Europa's grootste econo mie volgend jaar terugvalt tot 0,9 procent, tegen 3 procent in 2011. Dat komt voor een groot deel door de zwakke groei van de wereldhan del. Daardoor neemt de Duitse ex port volgend jaar naar verwach ting slechts met 3,2 procent toe, te gen een stijging met bijna 8 pro cent dit jaar. De adviseurs van de regering voor spellen dat de werkloosheid licht blijft dalen, van 7,1 procent in 2011 tot 6,9 procent volgend jaar. De in flatie neemt volgens de prognoses af van 2,3 procent tot 1,9 procent. De economen waarschuwen in hun rapport voor de grootschalige aankopen van risicovolle Europese staatsobligaties door de Europese Centrale Bank (ECB). In september 2011 zijn 251.000 werkloosheidsuitkeringen verstrekt. Het aantal aan mannen verstrekte uitkeringen is in de laatste twaalf maanden gedaald, terwijl het aantal verstrekte WW-uitkeringen aan vrouwen is gestegen. De positie van mannen op de arbeidsmarkt is in het algemeen gevoeliger voor economische veranderingen dan die van vrou wen. Het aantal WW-uitkeringen is bij mannen daardoor aan grotere schommelingen onderhevig dan bij vrouwen. Aantal WW-uitkering per maand x 1.000 170- ïden gedaald, terwijl 130- 120- 100- HL1 2010 LONDEN - De wereldwijde vraag naar olie stijgt tot 2035 met 14 pro cent. Dat voorspelt het Internatio naal Energie Agentschap (IEA) in zijn jaarverslag, dat gisteren is ge publiceerd. Volgens het IEA stijgt de olieprijs de komende 24 jaar naar 120 dollar per vat gecorri geerd voor inflatie. De prijs kan zelfs uitkomen op 150 dollar per vat, als de investeringen in de olie- sector in het Midden-Oosten een derde lager uitvallen dan 100 mil jard dollar per jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15