121 economische malaise Minder voorstellingen' Meer boosheid dan zorg' Met ex nog onder één dak' donderdag 10 november 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl mmammsam kunstenaar De crisis werd voor Lis de Kort (29) het afgelopen jaar duide lijk voelbaar. Ze werkt als actri ce en voorstellingsbegeleider bij theater groep Play back, dat onder ande re stukken speelt voor middelbare scholieren. Playback krijgt door de crisis minder boekingen van scholen. Samen met collega Imke Don kers vormt Lis ook het theater gezelschap USenIMKE. „Wij ma ken voorstellingen voor zowel kinderen als volwassenen voor festivals en theaters. Mede door gekregen subsidies loopt dit gelukkig goed." Lis is nu thuis met zwangerschapsver lof. Op 20 november verwacht ze haar eerste kindje. „Ik volg het nieuws, maar vind het best moeilijk om alles over de econo mische crisis te begrijpen. Ik maak me wel zorgen. Zeker of ik straks als zelfstandige met bijna-gepensioneerde kind aan de slag kom. Dat ik straks moeder ben, geeft na tuurlijk een extra verantwoor delijkheid en zet er meer druk op. Ik vind dat wij mooi en goed werk maken en ik zou het jammer vinden als dat zou moeten stoppen. Ik denk er nu ook over na wat als er geen theaterwerk meer is, wat doe ik dan? Ik zou best willen coachen, persoonlijke begelei ding aan kinderen geven of huiswerkbegeleiding. Maar je kunt geen subsidie meer krij gen als je je wilt laten bijscho len en dan wordt het wel heel moeilijk. Over mijn pensioen heb ik nog niet zo nagedacht. Ik denk niet dat ik me aansluit bij een pensioenfonds maar ga sparen via de bank. Zo kan ik ook zelf mijn inleg bepalen." Over de daling van de huizen prijs maakt Lis zich geen zor gen. „Mijn vriend en ik hebben een huurhuis in Utrecht. Veel meer dan een garagebox kun nen we nu niet kopen. Nou, dan huren we liever." Tini Boer (62) werkt al 46 jaar als financieel medewerker bij Philips. In januari gaat hij met pensioen. Tot dusverre voelde hij weinig van de eurocri sis. Maar wel maakt oudedagsvoorziening. „Philips heeft altijd goede pensioenen gehad. Maar ook ons pensioen fonds is onder de dekkings graad gezakt. Onlangs kreeg ik een brief, waarin staat dat in de toekomst de pensioenen mogelijk niet langer geïn dexeerd kunnen worden, of dat er zelfs wat van wordt afge haald. Al wordt er aan een her stelplan gewerkt. Nee, eerder heb ik me nooit zorgen ge maakt over mijn pensioen. Dat is pas begonnen vanaf het be gin van de huidige crisis. Om dat het bij Philips allemaal goed is geregeld, ben ik er rond mijn vijftigste pas echt over gaan nadenken. En vanaf 58 jaar kun je bij Philips elk jaar een voorlichtingsbijeen komst over pensioenen bezoe ken. Dat geeft vertrouwen, Maar ja, met de huidige crisis weet je niet of het genoeg zal zijn. Temeer niet, omdat we niet weten hoe lang het nog gaat duren. Ik heb ook niet de indruk dat er oplossingen voor handen zijn, en dat baart me wel zorgen. Of eigenlijk maakt het me meer kwaad. Je ziet dat in Griekenland pensioenen worden uitbetaald aan overle denen en dat er veel corruptie is. Het maakt me boos dat on ze leiders daar altijd blind voor zijn geweest. Mijn vrouw en ik hebben geen kinderen. We hoe ven niets na te laten en dat geeft rust. Als het echt moet, kunnen we ons appartement met overwaarde verkopen en in een bejaardenhuis gaan wo nen. En ondanks de zorgen, ga ik straks met liefde en plezier aan mijn pensioen beginnen." De is van ons allemaal woningzoekende In december 2010 werd de scheiding officieel uitgesproken. Henk (63) en Barbara* vonden het de hoogste tijd om hun relatie te beëindigen. „We wilden als vrienden allebei onze eigen weg gaan. Ons huis moest wel worden verkocht en volgens de kenners was de waarde destijds 325.000 euro. Er was totaal geen interesse waardoor we na een halfjaar zijn gezakt naar 298.000 en later naar de huidige vraagprijs: 289.000 euro. We hebben in al die tijd welgeteld één kijker gehad. We kunnen nog wel verder zakken met de vraag prijs, maar dat heeft volgens mij totaal geen zin. De woning markt zit door de crisis op slot. Niemand durft de stap te zetten." Voor de gescheiden Henk en Barbara zit er maar één ding op: ze delen nog altijd hetzelfde huis. „En dat zal nog wel even zo blijven. We redden het welwe zijn verstandige mensen. Het is een kwestie van geven en ne men." De crisis raakt Henk nog dieper in de portemonnee. „Ik zit in de vut en het bedrag dat ik ontvang is al sinds 2009 niet verhoogd. Terwijl het leven toch duurder wordt. Mijn geld wordt dus gewoon minder waard." En dan is daar nog de lijfrentepolis. „Die is mede door de crisis 20 procent minder waard geworden." Henk ligt ondanks de malheur nog niet wakker van de crisis. „Je kunt er toch niets aan ver anderen en ik heb mezelf nog niets hoeven te ontzeggen. Ik ben niet veeleisend en heb nu eenmaal nooit een dure le vensstijl gehad." De namen zijn gefingeerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 12