281 sport Frazier en Ali bleven vijanden tot het laatst Maaskant verrast door ontslag Ajax weken zonder De Jong en Janssen Aanklager eist zware straf tegen Fernandez Van Wely levert winnende punt Co-piloot: Oranje in 1978 ontsnapt aan vliegramp Profiel In Memoriam 19442011 woensdag 9 november 2011 AMSTERDAM Siem de Jong is minimaal vier we ken uitgeschakeld. De aanvaller heeft zondag tijdens de uitwed strijd van Ajax tegen FC Utrecht een spierscheuring in zijn linkerdij been opgelopen. Theo Janssen moet waarschijnlijk twee weken rust houden. Hij heeft tegen FC Utrecht een hamstring verrekt. De geblesseerde Kolbeinn Sigthors- son en Nicolai Boilesen komen voor de winterstop niet meer in ac tie voor Ajax. Ook Derk Boerrigter is een poos uitgeschakeld. ZEIST Als het aan de aanklager betaald voetbal van de KNVB ligt, wordt Feyenoorder Guyon Fernandez voor zes duels geschorst. De aanval ler maakte zaterdag in de extra tijd van de thuiswedstrijd tegen NEC een slaande beweging naar tegen stander Rens van Eijden. Het inci dent ontging de arbitrage, maar op basis van videobeelden besloot de aanklager een vooronderzoek te be ginnen. Feyenoord verloor de wed strijd tegen NEC met 1-0 dankzij een discutabele buitenspeltreffer van Nick van der Velden. PORTO CARRAS De Nederlandse schakers hebben gisteren op het EK in Porto Carrés in de zesde ronde een zege geboekt op Polen: 2,5-1,5. Loek van Wely le verde het winnende punt af door met de zwarte stukken Bartosz So- cko te verslaan. Anish Giri, Ivan So- kolov en Daniel Stellwagen speel den remise. De Nederlandse ploeg steeg door de zege naar de negen de plaats in de tussenstand. De Ne derlandse vrouwenploeg verloor van Servië: 1,5-2,5. Kopvrouw Zhoaqin Peng, Lisa Schut en Tea Lanchava remiseerden, Anne Haast verloor van Jovana Eric. Rijswijk - De selectie van het Ne derlands elftal is in 1978 op de heenreis naar Argentinië voor het WK voetbal aan een vliegramp ontsnapt. Dat onthult Jaap de Moot in de nieuwe editie van het weekblad Voetbal International, die vandaag in de winkel ligt. Hij was co-piloot aan boord van de DC-8, die Oranje destijds naar Zuid-Amerika bracht. In de Liberiaanse hoofdstad Mon rovia kwam het toestel volgens De Moor pas op het allerlaatste mo ment van de grond. „De rode eindlichten van de start baan hadden we al in zicht, toen we net op tijd loskwamen. We vlo gen echt op palmboomhoogte rich ting Rio de Janeiro. De baan in Monrovia was destijds een uitge hakte strip tussen het woud, pik donker. Als ze één boom hadden vergeten om te hakken, waren we er tegenaan geknald. Niemand van de voetballers en de overige passa giers heeft het gemerkt en ook bin nen de KLM is het altijd binnens kamers gebleven." Toen Mohammed Ali in 1996 bij de Spelen in At lanta voor het oog van de wereld de olympische vlam mocht ontsteken reageerde Joe Frazier met de opmerking dat-ie Ali het liefst in het vuur zou willen gooien. In diezelfde tijd zei hij tegen Ali-biograaf Thomas Hau- ser:„TWintig jaar heb ik Ali bevoch ten, en nog steeds wil ik hem stuk je voor stukje in elkaar slaan en hem terugsturen naar Jezus." En zes jaar geleden -Mohammed Ali was toen als gevolg van een aan het boksen gerelateerde vorm van de ziekte van Parkinson al een zielige oude man- sprak Frazier daarover met voldoening „Dat heb ik bij hem aangericht. Ik zal hem overleven." Dat laatste is niet ge beurd. Want Mohammed Ali leeft nog en Joe Frazier is nu dood. Hij is vannacht in zijn woonplaats Phi ladelphia op 67-jarige leeftijd aan leverkanker overleden. Naam: Joe Frazier Geboren: 12 januari 1944 in Beau fort (Verenigde Staten) Sport: boksen Gewichtsklasse: zwaargewicht Lengte: 1,82 meter Bereik: 1,85 meter Prof: van 1965 tot 1976, met een korte comeback in 1981 Belangrijkste successen: olym pisch kampioen tijdens de Spelen van Tokio in 1964 (als amateur), wereldkampioen in 1970 na een knock-out tegen Jimmy Ellis, winst op Mohammed Ali in 1971, verde digde zijn wereldtitel vier met suc ces tegen achtereenvolgens Bob Foster, Mohammed Ali, Terry Da niels en Ron Stander. Frazier ver loor zijn titel aan George Foreman. Balans als prof: 37 wedstrijden, 32 zeges, 27x met knock-out, vier nederlagen, één keer onbeslist. Joe Frazier Geen verhaal over Frazier of er is een prominente rol is weggelegd voor Mohammed Ali. Drie keer stonden ze tegenover elkaar in de ring. Twee van die partijen beho ren tot de absolute hoogtepunten uit de geschiedenis van het bok sen. De eerste was "The fight of the century", op 8 maart 1971 in New York. Beide zwaargewichten waren totdantoe ongeslagen. Ali was de man met de grote mond, een meester in het bespelen van de publiciteit. Hij zetten zich af te gen het establishment, tegen de oorlog in Vietnam, en werd ge koesterd door links en liberaal Amerika. Frazier, die niet zo scherp van de tongriem was gesne den, werd als vanzelf het boeg beeld van rechts en conservatief Amerika. De media-aandacht voor het ge vecht was wereldwijd enorm, ook in Nederland. In ons land stond menig huisvader midden in de nacht op om het gevecht live op tv te kunnen bekijken. Ali was de gro te favoriet, maar Frazier, vasthou dend als een pittbull, en met een keiharde linker, won. De tweede, minder tot de verbeelding spreken de wedstrijd werd gewonnen voor Ali, maar de laatste, de "thrilla in Manilla" in 1975, is het meest fasci nerende duel van de drie. Beide boksers waren al over hun hoogtepunt heen, Ali was de grote favoriet, en in de publiciteit voor af, vernederde hij Frazier nog grover dan hij de jaren daarvoor al had gedaan. Frazier werd een goril la genoemd, en een "Uncle Tom", een neger die zich door blanken in laat pakken. De wedstrijd zelf was niet het makkie dat Ali en het pu- Joe Frazier plaatst een verwoestende rechtse hoek op het gezicht van Mohammed bliek er van verwacht hadden. Ali begon weliswaar sterk, maar kreeg Frazier niet neer, in de middenron den kwam Frazier zelfs zeer sterk terug, en tegen het einde van de partij waren beiden volledig aan het einde van hun latijn. Frazier spuugde bloed, zag, met dichtgeslagen ogen bijna niks meer, maar ook Ali kon nog am per op zijn benen staan. Toen Fra- ziers trainer na de veertiende ron de de handdoek in de ring gooide had Ali niet meer de kracht zijn overwinning te vieren. Zittend op een krukje stamelde hij dat hij wel door Karei Pleunis DEN HAAG - De dag voelde anders dan anders. Geen training, geen bespreking, geen overleg, zelfs geen voetbal. Over het Poolse Kra- kau lag gisteren een grauwe sluier. Het weerhield Robert Maaskant er niet van de dag na zijn ontslag bij Wisla Kraków het fraaie en histo risch zo rijke stadscentrum op te zoeken om er wat afleiding te zoe ken. Het risico dat fans zijn pad zouden kruisen, nam hij voor lief. De dag na de 'Heilige Oorlog', de jaarlijkse stadstwist, door lands kampioen Wisla verloren en door hekkensluiter Cracovia gewonnen met 1-0, was hij gebeld door de club. Of hij zich die middag wilde melden op het kantoor van club president Bogdan Basalaj. Het was een duidelijke indicatie dat het eerste buitenlandse avon tuur van de Schiedamse oefen- meester op springen stond. Al wil de Maaskant daar zelf toen nog niet aan. Uit de mond van mana ger Stan Valckx en voorzitter Basa laj kwam het verdict hard aan. Drie nederlagen op rij, met het ver lies in het Jozef Pilsudski-stadion tegen de gehate stadgenoot Cra covia als dieptepunt, waren aanlei ding om de voormalige trainer van NAC, RBC, Willem II en Go Ahead Eagles na anderhalf jaar aan de kant te zetten. Maaskant zelf noemt zijn ontslag bij de Poolse landskampioen „on verwacht, een koude douche, een emotionele beslissing en een ver rassing. Maar het nemen van be slissingen op basis van emotie, past blijkbaar bij de cultuur van dit land." Gisterochtend nam hij op het trainingscomplex afscheid van de selectie. „Het viel niet mee. Ik had een goede band met de jon gens. Er was geen sprake van een vertrouwensbreuk zoals bij mijn voorganger. De jongens wisten ook niet waarom ik ontslagen werd." Het gedwongen vertrek van Maas kant staat in schril contrast met de euforie van een half jaar geleden toen Wisla tegen Cracovia de titel pakte en Maaskant op een voet stuk werd geplaatst. Een langge koesterde wens van clubeigenaar Boguslaw Cupial en de aanhang ging in vervulling. Het snelle succes in Polen is illus tratief voor de loopbaan van Maas kant. Met zijn directe aanpak boek te hij bij vrijwel elke club succes in zijn eerste seizoen. In Polen liep zijn imago liep een eerste, forse deuk op toen Wisla zich niet plaatste voor de Champions Lea gue. In de voorronde was Apoel Nicosia in de laatste stap naar de poulefasc over twee duels met één doelpunt verschil de sterkste van de twee. In de minder sterk bezet te Europa League met Fulham, Odense en FC Twente presteerde Wisla eveneens teleurstellend. Het staat in de poule laatste met slechts drie punten. In de competi tie staat de ploeg zesde, ver bene den alle prognoses. Maaskant was verrast dat hij maan dag werd afgerekend op de slechte resultaten. „Blijkbaar mocht ik die stadsderby onder geen enkel be ding verliezen. Maar natuurlijk hebben de uitschakeling voor de Champions League en de tegenval lende prestaties in de Europa Lea gue ook een rol gespeeld." Maaskant heeft de afwikkeling van zijn zaken bij Wisla in handen van een advocaat gelegd. „Mijn con tract loopt nog door tot het einde van het seizoen. Wat daarna komt, weet ik niet. Ja, het buitenland blijft me trekken. Of een Neder landse topclub."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52