'Politie vaak in de fout bij fouilleren' Albayrak: „Ik schuwde 41 binnenland Beoogd pistool voor politie is niet veilig Skiparadijsje in de Dolomieten! OMBUDSMANNEN Zorgen over burgerrechten 'Compensatie misbruik minimaal' NURTEN ALBAYRAK De geschorste directeur van het COA vindt de NOS- reportages over haar bewind laakbaar. Ze vertelt waarom de gemelde feiten niet kloppen en ze wil genoegdoening. woensdag 9 november 2011 Drie ombudsmannen melden dat de politie verkeerde criteria hanteert bij preventief fouille ren. Wie ze uitkiezen voor fouil lering, laten agenten afhangen van de kans ook echt wapens te vinden. Dat mag niet, want dat neigt naar discriminatie. door Rob Rombouts AMSTERDAM - Bij preventief fouille ren laat de politie het uitgangspunt van willekeurige selectie steeds va ker varen. Pakkans wordt belangrij ker dan willekeur. Preventief fouille ren is 'allang niet meer de controle zonder aanzien des persoons, zoals deze oorspronkelijk door de wetge ver is bedoeld'. Dit staat in het rap port Waarborgen bij preventief fouil leren van Alex Brenninkmeijer (Na tionale ombudsman), Ulco van der Pol (ombudsman Amsterdam) en Anne Mieke Zwaneveld (ombuds man Rotterdam). Zij maken zich zorgen om de funda mentele rechten van de burgers. Bij preventief fouilleren worden bur gers zonder directe aanleiding of concrete verdenking gefouilleerd, waarbij inbreuk wordt gemaakt op de privacy en lichamelijke integri teit. „Bij preventief fouilleren gaat het om inbreuk op de persoonlijke levenssfeer en op de lichamelijke in tegriteit en ook om het verbod op discriminatie. Anderzijds speelt ook de onschuldpresumptie een belang rijke rol: pas na het ontstaan van een serieuze verdenking is iemand verdachte. De scheidslijn tussen be stuurlijke handhaving en strafrech telijke opsporing is bij preventief fouilleren flinterdun." Steeds vaker worden volgens het rapport nu se lectiecriteria gebruikt waarbij zo weinig mogelijk agenten zo veel mo gelijk wapens proberen te vinden. Zo wordt soms geselecteerd op 'meer dan drie mannen in een am to' of groepen jongeren. Daarbij wordt overigens vaak verboden waar in beslag genomen. „Er is een duidelijke verschuiving te zien van het oorspronkelijk vooral preventieve doel van preventief fouilleren (mensen ertoe te bewe gen dat ze geen wapens bij zich dra gen in de openbare ruimte) naar een strafrechtelijk doel (het in be slag nemen van zoveel mogelijk wa pens)." Deze keuze zou niet ge maakt moeten worden door agen ten maar door de wetgever, aldus de ombudsmannen. Of preventief fouilleren toelaatbaar is, wordt per actie beoordeeld door een hulpofficier van justitie, een po litieambtenaar. Deze toetsing biedt 'onvoldoende garantie voor een zorgvuldige afweging', vinden de drie ombudsmannen. Het effect van preventief fouilleren is volgens de ombudsmannen moei lijk vast te stellen. door Maaike Boersma DEN HAAG - Slachtoffers van sek sueel misbruik in de rooms-katho- lieke kerk zijn niet tevreden met de financiële compensatie zoals die nu is bekendgemaakt. „De bedragen zijn uitermate minimalistisch", zegt Guido Klabbers van de Stichting Koepel Landelijk Overleg Kerkelijk Misbruik (KLOKK), die alle slachtof ferorganisaties vertegenwoordigt. Gisteren presenteerde de commis- sie-Deetman het tweede tussenrap port over het seksueel misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk. Waar slachtoffers nu nog verdwalen in een woud van meldpunten, moet er één meldpunt komen dat drie verschillende loketten krijgt. O zie onze website:binnenland Lees het tweede tussenrapport van de commissie-Deetman PAUL KUSTERS „Ik ben geen graaier, het COA verslindt geen geld en er heerste ook geen angstcul tuur." Nurten Albayrak vindt de commotie om haar persoon verbijsterend. door Michiel Philippart Voormalig COA-bestuurs- voorzitter Nurten Albay rak kreeg de afgelopen maanden allerlei verwij ten naar haar hoofd. Van 'despoot met een ego zo groot als een bal zaal' tot zonnekoningin en graai- ster. Ook haar organisatie ontving een lading aan kritiek. Het Cen traal Orgaan Opvan Asielzoekers (COA) werd in NOS-onthullin- gen een geldverslindende organi satie genoemd waar onder Albay- raks leiding een angstcultuur heer ste. Albayrak zelf komt superlatieven tekort om haar onbegrip en onge loof onder woorden te brengen. den HAAG - De aanschaf van het nieuwe beoogde dienstwapen van de politie, de Sig Sauer, gaat niet door. Het vuurwapen voldoet niet aan de gestelde eisen, schreef minis ter Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie gisteren in een brief aan de TWeede Kamer. Na de overeenkomst met de fabri kant moest het wapen nog getest worden. „Op basis van de resulta ten van deze testen acht ik het niet langer verantwoord door te gaan met dit pistool", constateert de be- windsman.Het vuurwapen levert volgens Opstelten 'risico op voor de veiligheid van de agenten op straat'. Opstelten trad niet in details. De vervanging van het dienstpis tool loopt zeker een halfjaar vertra ging op. Voorlopig blijven de huidi ge Walthers en Glocks in gebruik. Opstelten laat uitzoeken of het juri disch mogelijk is alsnog in zee te gaan met andere fabrikanten die meededen aan de aanbestedingspro cedure. Carl Walther en Heckler Koch probeerden bij de rechter nog vergeefs gunning van de opdracht aan Sig Sauer te voorkomen. „Wij zijn enigszins verbaasd, maar wel tevreden over de beslissing van de minister", zegt de voorzitter van politiebond ACP, Gerrit van de Kamp. „De betrouwbaarheid van een nieuw dienstwapen gaat im mers altijd voor de snelheid van in voering." „Het is een boze droom. Ik ben werkelijk totaal verbijsterd. Waar zijn de feiten en het wederhoor? Iedereen die naar de feiten kijkt, weet dat het niet klopt." Albayrak ontkent stellig de'angst- cultuur. „Sinds mijn aantreden in 2004 is het COA van ongeveer 6.000 medewerkers naar 2.000 ge gaan. Daaruit blijkt dat ik harde maatregelen nooit uit de weg ben gegaan. Waar gehakt wordt, val len altijd spaanders. Het is dus ook niet moeilijk ontevreden mensen te vinden en die vervol gens als anonieme bronnen op te voeren. Ook de kritiek over het grote ver loop in de managementlagen vindt zij onbegrijpelijk. „De NOS lieert de twintig vertrokken direc teuren aan een angstcultuur en doet voorkomen alsof die zijn op gestapt uit onmin. Slechts twee, van wie er één slechts drie maan den in dienst was, zijn uit onmin opgestapt. Negen kregen een an dere baan, zeven hadden een tij delijk contract en twee kregen geen verlenging." Adbayrak vevolgt: „In 2008 zou er op één van de afdelingen sprake zijn van een angstcultuur. Daar heb ik toen direct op ingegrepen." Albayrak spreekt de berichten te gen dat het COA een geldverslin dende organisatie is. Sterker nog, ze spreekt over een geldbewuste organisatie sinds de invoering van de kostprijs. „Voor 2004 kreeg het COA een zak geld en daar moest alles van betaald worden. Toen heerste er inderdaad een cultuur waar bijvoorbeeld decadente lun ches geen uitzondering waren. Sinds de invoering van de kost prijs per asielzoeker is dat afgelo pen. Het aantal asielzoekers is van ongeveer 80.000 naar ongeveer 20.000 gegaan, waardoor het bud get van 1,2 miljard naar 435 mil joen ging. Als je kleiner wordt, stijgen de kosten relatief. Toch is het COA altijd binnen het budget gebleven dat door de Kamer is goedgekeurd. De NOS kopt over opgelopen kosten in de jaarversla gen, terwijl alle kosten naar bene den zijn gegaan, behalve de mate riaalkosten. Die worden er dan uitgelicht, terwijl die stijging toe te schrijven is aan een politieke B-daagie- More- Inolvfive. Skiën in een onvergetelijke setting! Op de uitstekend verzorgde pistes van skigebied Paganella heeft u prachtig uitzicht over de imposante Brenta-Dolomieten. Er zijn over het algemeen nauwelijks wachttijden bij de pistes, dus u kunt volop skiën. An daio is een zeer gezellig dorpje met Italiaans elegantie. Andere voordelen: de skischool op loopafstand van het hotel, het uitstekende Italiaanse eten, en de inbegrepen skipas! Uw verblijf Hotel Splendid is een comfortabel driester renhotel in Andaio, een levendig dorpje op ca. 1040 m hoogte, met prachtig uitzicht op de Brenta-Dolomieten. Het hotel ligt op slechts 300 m van het levendige centrum en ca. 200 m van de skiliften. Desgewenst kunt u ook met de gratis skibus (20 m van het hotel) naar de liften. Uw twee-/vierpersoons- kamer is voorzien van telefoon, satelliet-tv. Badkamer met douche, toilet en föhn. Informatie Reserveringen sjjSfè www.pharosreizen.nl/wegener Jr.r' euro p.p. 8-daagse More Inclusive zoek boekcode 39441 Inbegrepen 7x overnachting inclusief ontbijtbuffet 6x driegangendiner met keuzemenu 1x typisch streekdiner 6-daagse Skipas Fai della Paganella 1x thee of warme chocolademelk minidub voor kinderen 4-12 jaar parkeerplaats Kinderkorting (bij 2 volbetalenden op de kamer): 0t/m6jaar gratis 7 t/m 14 jaar: 40% korting Prijzen 03/12-16/12 17/12-23/12 24/12-30/12 31/12-06/01 07/01-03/02 04/02-17/02 18/02-24/02 25/02-09/03 379 429 569 850 545 489 569 495 379 of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10,- 10/03-24/03 per gesprek) of via uw ANWB-reisbureau Prijzen in €p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten met zoek boekcode 39441 en kosten calamiteitenfonds. pharos v Jaar al 'n$

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4